تفلیس

  • درباره تفلیس
  • جاذبه های گردشگری تفلیس
  • هتل های تفلیس
  • رستوران های تفلیس
  • مراکز خرید تفلیس

درباره :

 

شهر تفلیس پایتخت گرجستان، بزرگترین ، پرجمعیت ترین و مهمترین شهر این کشور می باشد. در گذشته نام رسمی شهر تیفلیس Tiflis بود و در مکاتبات اداری به این نام خوانده می شد.

 

از سال ۱۹۳۶ نام رسمی شهر به همان نام محلی آن در زبان گرجی یعنی تبیلیسی Tbilisi تغییر پیدا کرد.تبلیسی از واژه کهن تپیلی Tpili بمعنای گرم  گرفته شده است که گویا به چشمه های آب گرم این شهر اشاره دارد. بنابراین می توانیم تفلیس را شهر چشمه های آبگرم هم بنامیم.

 

خارجی ها در تلفظ نام این شهر گاه به اشتباه به آن تیبیلیسی Tibilisi می گویند در حالی که در نام واقعی شهر حرف ت ساکن می باشد.

 

تفلیس که در مسیر جاده ابریشم واقع شده است همواره یک پل ارتباطی میان شرق و غرب بوده است. حتا امروزه هم تفلیس مسیر ترانزیت شرق و غرب است. این شهر در مسیر خط لوله انتقال نفت از دریای خزر به اروپا قرار گرفته است و از این لحاظ هنوز نقش سنتی ترانزیتی بین شرق و غرب را ایفا می نماید.

 

موقعیت جغرافیایی شهر بگونه ای بوده است که در سالهای مختلف زیر سیطره امپراطوری های گوناگونی قرار گرفته است و از این رو هم از تمدنهای غربی و هم از تمدنهای شرقی مایه گرفته است و این تنوع بخوبی در فرهنگ و معماری شهر خود را نمایان می سازد.

امروزه شهر تفلیس یادآور انقلاب رز می باشد. تحولی که بدون خونریزی منجر به سرنگونی حکومت فاسد و خودکامه ادوارد شوارنادزه شد. ادوارد شواردنادزه توانست بعد از این تحول در خانه خود در این شهر با امنیت کامل به زندگی ادامه بدهد.

 

تاریخچه تفلیس

در روایات و اسطوره های محلی بنای این شهر را به وختانگ گرگاسالی Vakhtang Gorgasali نسبت می دهند.شاه وختانگ در قرن پنجم میلادی  هنگام شکار با چشمه ای آبگرم مواجه می شود و دستور ساختن شهری را در آنجا صادر می کند که به شهر چشمه های آبگرم معروف شده است. این روایت با کشفیات باستانشناسی سازگار نیست زیرا آثار بدست آمده از قلعه ناری نشان می دهد که در قرن چهارم نیز این منطقه شهری وجود داشته است. بنابراین شاه وختانگ را نه بیانگذار شهر تفلیس بلکه مرمت کننده و بازسازنده آن می دانیم.بقیه در ادامه مطلب…

تفلیس در دوران حکومت افشاریه تحت نفوذ ایران قرار نداشت از اینرو آقامحمدخان قاجار در سال ۱۷۵۹ میلادی برای فتح این شهر به آن یورش برد.در این تهاجم مردم شهر قتل عام شدند و شهر غارت گردید.گفته می شود در این جنایت ۱۵۰۰۰ نفر به قتل رسیدند و بسیاری از روحانیون مسیحی به درون رودخانه کر انداخته شدند. این جنایت هنوز هم در حافظه تاریخی مردم تفلیس زنده است و درباره آن سخن می گویند.

 

در آغاز قرن نوزدهم مردم گرجستان برای رهایی از سلطه حاکمان فاسد و  جنایتکار قاجار خود را تحت سلطه روسها قرار دادند.در سال ۱۸۰۱ تفلیس بخشی از امپراطوری روسها بشمار می آمد.

پس از رهایی از چنگال حکام جنایکار قاجار، رشد و توسعه شهر تفلیس آغاز شد. در نیمه نخست قرن نوزدهم جاده های ارتباطی  ساخته شد که این شهر را به شهرهای دیگر قفقاز مانند ایروان، باکو، باتومی، پوتی و نیز به شهرهای مهم روسیه متصل می کرد.تفلیس در دهه پنجاه از همین قرن به یک مرکز مهم اقتصادی و فرهنگی تبدیل شد.شهری که بزرگانی چون ایلیا چاوچاوادزه Ilia Chavchavadze و الکساندر گریبویدف Aleksandr Griboyedov در آن زندگی می کردند.

در سال ۱۹۱۸ یعنی یکسال پس از انقلاب کمونیستی شوروی، مردم قفقاز از شرایط نابسامان روسیه استفاده کردند و بار دیگر جنبش ها و حرکتهای استقلال طلبانه جان گرفت. در این دوران مردم تفلیس نیز توانستند خود را از زیر یوغ روسها خارج کنند . در دوره ای کوتاه یک حکومت مستقل در سرتاسر قفقاز شکل گرفت که تفلیس پایتخت آن بود و پس از آن نیز تفلیس مرکز جمهوری دموکراتیک گرجستان شد که یک جمهوری خودمختار بود.اما این دوران نیز دیری نپایید و در سال ۱۹۲۱ گرجستان بصورت یکی از جمهوری های شوروی درآمد و بار دیگر تفلیس زیر سیطره روسها قرار گرفت.

در دوران کمونیستها هم رشد اقتصادی و فرهنگی تفلیس چشمگیر بود. در آن دوران صنایع مهمی در این شهر ایجاد شد و تفلیس یکی از مراکز مهم فرهنگی در شوروی بشمار می رفت.

پس از فروپاشی شوروی و استقلال گرجستان تفلیس بصورت شهری مافیایی و جنایی ظاهر شد. در این زمان امنیت در شهر از بین رفت و اداره شهر درعمل توسط گروههای مافیایی و جایتکار صورت می گرفت. در دوران حکومت شواردنادزه دیکتاتور غربگرای گرجستان با انکه ثبات نسبی برقرار بود اما تفلیس همچنان یک شهر ناامن و مافیایی بشمار می رفت. در این دوران وضع اقتصادی  این شهر بشدت به وخامت گرایید. تمام صنایعی که در دوران شوروی ایجاد شده بوند از کار افتادند و بیکاری و فقر فراگیر شد. گروههای مافیایی در آن سالها ماشین آلات کارخانه ها را به حراج گذاشتند و پول آن را به جیب خود می ریختند. بسیاری از ایرانی ها در آن سالها برای خرید این ماشین آلات ارزان گرجستان می رفتند.

در سال ۲۰۰۳ مردم تفلیس توانستند با تظاهراتی سراسری و آرام در میدان آزادی این شهر و اطراف آن پارلمان گرجستان را تصرف کنند. در این حرکت که به انقلاب رز معروف گردید نیروهای امنیتی و نظامی هم به مردم پیوستند و با سقوط حکومت شواردنادزه دوران جدیدی آغاز شد. اکنون تفلیس شهری امن است که بسرعت بسوی توسعه پپیش می رود.

 

معماری

معماری شهر تفلیس همچون تاریخ و فرهنگ آن از تنوع زیادی برخوردار است. در بخش هایی از شهر که به تفلیس قدیم معروف است، آثاری از معماری اسلامی و خاور میانه ای را می توان مشاهده کرد.

خیابان روستاویلی و مناطق اداری شهر بیشتر دارای معماری روسی و اروپای شرقی هستند.

 

مترو

مترو یک وسیله جابجایی مهم در شهر تفلیس است. مترو تفلیس با توجه به قدمت آن یکی از جاهای دیدنی این شهر هم  محسوب می شود. ساخت این مترو از سال ۱۹۵۲ آغاز شد و در سال ۱۹۶۶ پایان یافت.

مترو تفلیس دارای دوخط است. خط ۱ خط آخمتلی- وارکتیلی Akhmeteli-Varketili Line است و خط ۲ خط سابورتالو Saburtalo Line. خط ۳ مترو در حال احداث می باشد.

مترو تفلیس دارای ۲۲ ایستگاه است و ساعات کار آن از ۶ صبح تا ۱ بعد از نیمه شب می باشد.

 

مناطق شهر تفلیس

تفلیس به شش منطقه تقسیم شده استکه هر منطقه شهرداری مخصوص خود را دارد.مناطق تفلیس عبارتند از:

 

- تفلیس قدیم  Old Tbilisi

 

- واکه سابورتالو  Vake-Saburtalo

 

- دیدوبه چوقورتی   Didube-Chugureti

 

- گلدانی نادزالادوی  Gldani-Nadzaladevi

 

- ایسانی سمگری   Isani-Samgori

 

- دیدگری   Didgori

Read More

جاذبه های گردشگری

 

Georgian State Art Museum

 

این بنای با شکوه دارای ساختمانی بسیار قدیمی و کلکسیونی خیلی عالی از هنر Georgian Christian میباشد. در راه در زیرزمین نیز کلکسیون خوبی از نقاشی های ایرانی قرن 18 وجود دارد. در راه پله ها از معماری روسی استفاده شده است.

در صورت تمایل به همراهی راهنمای انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی، 6 لیره هزینه برای شما دارد.

 

Sameba (Holly Trinity) Church

 

ساخت ساختمان کلیسا از اواخر دهه 90 شروع شده و تا ابتدای سال 2000 ادامه داشته است. کلیسای Semeba بلندترین ساختمان گرجستان است که 85 متر ارتفاع دارد. کلیسا هنوز در زیر یک عمارت کوچک با نقاشی های Fresco، نقاشی های سقفی و ... تزئین شده است.

 

Metekhi Church

 

کلیسا شامل یک ساختمان گنبدی شکل از قرن 13 است که بخشی از مجموعه قصر Metekhi می باشد. این کلیسا در خیابان Shushanik قرار گرفته است.

 

Narikala Fortress

 

یکی از قلعه های اصلی شهر است که از قرن 4 میلادی تا کنون همچنان پابرجاست. قلعه Narikala مشرف به باغ Botanical تقلیس می باشد که با قدم زدن در این باغ، عمارت قلعه به خوبی دیده می شود.

 

در هنگام بازدید از قلعه باید به این نکته توجه داشته باشید که وارد شده به قلعه فقط با راهنما امکان پذیر است.

 

برای ورود باید دنبال 2 در فولادی بگردید، تا وارد محوطه شوید، و بزرگترین پناهگاه (به صورت تونل زیرزمینی) ضد بمب که تا حالا ندیده اید را که بیشتر به سبک شوروی سابق ساخته شده را مشاهده نمائید. این تونل، محوطه را به مرکز شهر وصل می نماید.

Botanical Gardens

 این باغ یکی از قدیمی ترین باغ ها در Caucasus است که در سال 1845 در جلوی باغ قصر ساخته شده است.

 

 

Sulphur Baths

حمام Sulphur بسیار مورد توجه علاقمندان و توریست های خارجی است. شما می توانید یک اتاق آن را با 30 دلار برای 1 ساعت اجاره کنید، یا به یکی از حمام های عمومی آن بروید که فقط 1 لیره هزینه دارد.

ماساژ نیز 2.5 دلار می باشد. در صورتی که حوله به همراه ندارید، با قیمت اندکی می توانید یک حوله اجاره نمائید. حمام در پائین Narikala، در نزدیکی مسجد واقع شده است.

 

Sioni Cathedral

 

این کلیسای مسیحی که یکی از آثار تاریخی شهر است، در خیابان Christiom در تقاطع Nino قرار گرفته و در قرن 6 یا 7 ساخته شده است.

 

Mount Mtatsminda

 

کوه مقدس Mtatsminda یکی از سمبلهای معماری و هنری تقلیس است که کلیسای پدر David، زیارتگاه نویسندگان و مشاهیر در آنجا واقع شده است.

 

 

Janashia Museum of Georgia

 

Janashia  یک موزه عالی است، مطمئن شوید که آنرا از دست نمی دهید. این موزه تمرکز خود را روی آثار هنری قبل از میلاد مسیح گذاشته و دارای یک کلکسیون جذاب از گنج های طلا و نقره است.

Read More

هتل های شهر تفلیس

 

هالیدی این | Hotel HOLIDAY INN


 این هتل در مرکز شهر قرار گرفته است. شما می توانید از این هتل با پیاده و یا از طریق اتوبوس و تاکسی به مراکز تفریحی دسترسی پیدا کنید.

اینترنت، تاکسي سرويس, تلفن, تلويزيون, تهويه مطبوع كامل‌, حمل و نقل , خدمات لباس‌شويي ‌و خشکشويي, رستوران, سرويس فرنگي, صندوق امانات, ماهواره
هتلی است ۲۱ طبقه و ۲۵۲ اتاق استاندارد و سوئیت. تمام اتاقهای هتل از طراحی داخلی‌ زیبایی برخوردار هستند با سقفها و پنجره های بلند و مبلمانی شیک و راحت
  همهٔ اتاق‌ها شامل تهویه مطبوع،اینترنت پرسرعت، چای ساز، حمام و وان و تلویزیون می‌باشد.
  امکانات هتل شامل:استخر رو باز، سالن ورزشی، ورودی اختصاصی ، رستوران با مناظر زیبایی از کوهستان، پذیرش ۲۴ ساعته، روم سرویس،لباسشویی و خشکشویی، امکانات ویژه
معلولین، صندوق امانت، مکان مخصوص افراد سیگاری و پارکینگ رایگان

 


هتل شاین، هتلی است ۳ ستاره که در قسمت غربی شهر قرار گرفته، نزدیک به فرودگاه و ۲۵ دقیقه فاصله از فرودگاه

هتل شامل ۷ طبقه و ۳۶ اتاق راحت می‌باشد که اتاق‌ها مجهز است به: تلویزیون، اینترنت بی‌ سیم رایگان، تهویه مطبوع، مینی بار و حمام               

همچنین هتل شامل ۱ سالن کنفرانس با ظرفیت ۱۵۰ نفر می‌باشد.

رستوران هتل در طبقه دوم هتل قرار گرفته که مهمانان هتل میتوانند از غذاهای بسیار خوشمزه محلی و بین‌المللی لذت ببرند همچنین رستوران با بار تابستانی هتل نیز با انواع غذاهای اروپائی و نوشیدنیهای
خوشمزه پذیرای مهمانان هتل میباشند.

 

رادیسون بلو گرجستان | Hotel RADISSON BLU GEORGIA

 

هتل 5 ستاره رادیسون بلو تفلیس (Radisson Blu tbilisi) که زیر مجموعه هتل های زنجیره ای رادیسون بلو است یکی از 3 هتل برتر تفلیس بوده و در میدان Rose Revolution Square  در مرکز تفلیس و با دسترسی مناسب به اکثر جاذبه های توریستی و در کنار رود Mtkvari River واقع شده است. این هتل دارای 18 طبقه میباشد و به هتل شیشه ای نیز معروف است .

هتل با ایستگاه مترو 300 متر با ایستگاه قطار 5 کیلومتر و با فرودگاه بین المللی تفلیس 19 کیلومتر فاصله دارد. هتل در سال 1967 ساخته شده است و در سال 2009 مورد بازسازی کامل قرار گرفته است.

همچنین این هتل از نقطه نظر کاربران وب سایت معتبر Trip Advisor دومین هتل برتر شهر تفلیس محسوب میشود.

امکانات جانبی-صبحانه - استخر و سونا -اتاقهاي يک و دوتخته -اينترنت -برق اضظراري -پارکينگ -پله اضطراري -تالار کنفرانس

تاکسي سرويس -تلفن -تلويزيون -تهويه مطبوع کامل -جکوزي -لباس‌شويي‌و خشکشويي -خروجي اضطراري -رستوران -روم سرويس -سالن ورزشي -سشوار -سوئيت -سيستم اطفاي حريق -صندوق امانات -لابي -ماهواره -يخچال و فريزر

 

Read More

 

 

در برخی رستوران های گرجستان برنامه موسیقی زنده گرجی از ساعت ۸ شب به بعد اجرا میشود

رستوران (zveli sakhli) یا  (sanapiro)  که در خیابانشماره ۵ قرار دارد ، عصر روزهای زوج ٬ برنامه رقص گرجی و موسیقی محلی پاپ دارد و غذاهای گرجی لذیذی در این رستوران سرو می شود. بخاطر شلوغی و طرفداران زیاد این رستوران بهتر است از قبل میز رزرو شود. در همین خیابان رستوران (tghluri) هم هست که می توانید برای صرف یک غذای گرجی لذیذ به آن مراجعه کنید.

معروفترین رستوران ایرانی در تفلیس هم رستوران کوروش است که در خیابان نوتسوبیدزه تفلیس قرار دارد.

شعبه های رستوران مک دونالد در تفلیس ۱- ابتدای خیابان روستاولی ۲- خیابان سابورتالو – سفارش با اتومبیل قرار دارند.

Read More

مراکز خرید تفلیس

 

بازار فرش

 

این گالری و فروشگاه فرش بیش از 10 سال قدمت دارد و در منطقه قدیمی تفلیس در نزدیکی کلیسای Siony قرار دارد و هدف آن نشان دادن کارهای تجاری ملی مردم گرجستان است.

فرش گرجی، خصوصاً (Tusheti ،Khevsureti و ...) با کیفیت بالایی بافته و تزئین شده است. تاریخ گرجستان و روح آن در سمبل های آن به کار گرفته شده و به ما این نکته را میفهماند که این مردم چه مذهب جالب و تمدن با قدمتی داشته اند.

در این گالری، شما میتوانید مجموعه نفیس از فرشهای دستباف و گلیم که با فرهنگ شرقی ترکیب شده، مانند نمونه های فرش ایرانی، آذربایجانی، قزاقستانی و آمریکایی قدیمی را ببینید. این مجموعه در طی سالها از مناطق کوهستانی گرفته تا روستاها جمع آوری شده است.

مسئولین این مجموعه برای اینکه فرهنگ خود را نشر دهند، سعی میکنند که محصولات خود را با قیمت واقعی و پائین عرضه کنند تا مشتریان زیادی بتوانند از آن استفاده نمایند.

 

آدرس: 8/10 Erekle II St. (Near Sioni Church), Tbilisi

تلفن: 0099577753069 ؛ 0099577405311

ساعت کار: هر روز از ساعت 10.00 تا 20.00

وبسایت: www.carpets.info-tbilisi.com

 

 

 

Art Flora Design

 

اینجا یکی از بزرگترین مراکز عرضه گل و گیاه در شهر تفلیس است.در اینجا بهترین گل و هدایا به عنوان خدمات عرضه میشود.

گلفروشان این مرکز اطلاعات جالبی راجع به هر گل و شرایط نگهداری آن در محیط ارائه میکنند. شما انتخاب وسیعی از بین کوچکترین گیاه تا بزرگترین گیاه میتوانید داشته باشید.

خدمات دیگر این مرکز شامل طراحی منزل با گیاهان آپارتمانی، باغچه ای، خدمات مربوط به عروسی و یا هر جائی که شما احتیاج به گل داشته باشید، میباشد.

شعار این فروشگاه مشتری مداری است، به همین دلیل تمام کارمندان در تلاشند تا خرید شما را تبدیل به یک شادی بزرگ نمایند.

 

آدرس: Laguna Vere, 34 Kostava 1-st lane

تلفن: 0099532233997 ؛ 0099532495208

ساعت کار: هر روز از ساعت 10.00 تا 19.00

وبسایت: www.artfloradesign.info-tbilisi.com

 

 

Cervin

 

فروشگاههای بزرگ این مرکز عرضه کننده لباسهای کتان زنانه و دیگر تجهیزات آن هستند. این محصولات دارای سبک امروزی، کیفیت بالا و رنگ بندی زیبا هستند.

Cervin یکی از شعبه های زنجیره ای فروشگاههای مارک دار است که محصولات زیبایی را عرضه میکند. قیمت آن برای همه مقطوع است، جز برای کسانی که میخواهند از مارک Bruno Banani خرید داشته باشند.

 

آدرس: 3 Vekua St, 24 Kostava St, 1 King Farnavaz St.

تلفن: 0099532997905 ؛ 0099532726913 ؛ 00995995143

ساعت کار: هر روز از ساعت 10.00 تا 20.00

وبسایت: www.cervin.info-tbilisi.com

 

 

Fashion House Materia

 

این خانه مد در سال 2004 تأسیس شده است. در این مرکز بیشتر لباس ورزشی خانمها و آقایان ارائه میگردد. این بنا در 11 اکتبر (زمستان) 2010 بعد از یکسال بسته بودن دوباره بازگشایی شد و با 5 طراح جدید شروع به کار کرد.

 

آدرس: 22 Leselidze St. Tbilisi

تلفن: 0099532996818 ؛ 0099590271527

ساعت کار: هر روز به جز یکشنبه ها از ساعت 10.00 تا 19.00

 

 

 

JNBY

 

نام این فروشگاه از مخفف شعار آن برگرفته است. شعار معروف فروشگاه میگوید "Just naturally be yourself"، فقط خودت باش.

JNBY، در لباسهای خاص خود که شامل لباسهای تغییر یافته طراحان با قابلیت های لباسهای مدرن دوست داشتنی است، تبلور یافته است.

در اصل چگونه میتوان در دنیای مد چشم نوازتر بود؟، اینکه خودت باشی، این ایده روانشناسی در تمام جزئیات لباسهایی که این مرکز تولید میکند رعایت میشود.

در تمام محصولات میتوان بهترین نوع جنس مانند پنبه، الیاف گیاهی، کنف، ابریشم و پشم را مشاهده کرد. این تولیدات راحت باعث میشود که شما احساس راحتی کنید و خیلی طبیعی با ظاهری آراسته به نظر برسید.

یک لباس میتواند به شیوه های مختلفی پوشیده شود. البته این بستگی دارد به شما که چه حالی دارید!، ممکن است شما بخواهید دامن، شال یا شال گردن بپوشید. این مرکز سعی بر آن دارد که شما را راضی نگه دارد. سبک این فروشگاه طراحی مدرن و صنعتی است.

 

آدرس: 26 I. Abashidze St. Tbilisi

تلفن: 0099532997905 ؛ 0099532726913

ساعت کار: هر روز از ساعت 10.00 تا 20.00

وبسایت: www.cervin.info-tbilisi.com

 

 

Kid Style

 

در تفلیس قدیم، تمام لباسهای بچه گانه در مغازه های زیبا به نمایش گذاشته شده و اجناسی چون کلاه، شال، جوراب، فرش بچه و مخصوصاً اسباب بازی وجود دارد.

Zip Zap (مارک تجاری لباس بچه) توانسته قلب همه پدر و مادرها را تسخیر نماید. قیمت مناسب و طراحی زیبا یکی از عوامل موفقیت این مارک در گرجستان است.

اسباب بازی در این مرکز اولویت اول را دارد. اسباب بازیهای جالب این مرکز میتواند دوران بچگی هر فردی را به سرگرم کننده ترین دوران وی تبدیل کند. این اسباب بازیها ایمن و جذاب بوده و قابلیت بالا بردن استعداد بچه ها را دارند و هر روز به روز شده و پیشرفته میشوند.

 

آدرس: 32 Vaja Pshavela Ave. Tbilisi

تلفن: 0099532395489

ساعت کار: هر روز از ساعت 10.30 تا 20.00 – یکشنبه ها 12.00 تا 17.00

وبسایت: www.kidstyle.info-tbilisi.com

Read More

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513