سنت پترزبورگ

  • درباره سنت پترزبورگ
  • جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ
  • هتل های سنت پترزبورگ
  • رستوران های سنت پترزبورگ
  • مراکز خرید سنت پترزبورگ

درباره شهر سنت پترزبورگ

 

سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که از گنجینه های تمدن بشری محسوب می شود. این شهر در مدار طولی 57/59 درجه شمالی و در مدار عرضی 19/30 درجه شرقی واقع شده و مساحت آن 1400 کیلومتر مربع است. سنت پترزبورگ زیبا به ونیز شمالی معروف است. احداث این شهر در تاریخ 16 می سال 1703 با دستور پترکبیر تزار وقت روسیه و با ساخت قلعه پتر و پاول آغاز شد. مکان جغرافیایی این شهر در زمین هایی واقع است که در جنگ شمال از کشور سوئد توسط ارتش روس بازپس گرفته شد و به دلیل دسترسی روسیه به آب های آزاد و اروپا به پنجره روسیه به اروپا مشهور گردید. در سال 1710 تزار پتر کبیر تمامی وزارتخاته ها و دوایر دولتی را از شهر مسکو به سنت پترزبورگ منتقل و در سال 1712 این شهر را رسماً پایتخت روسیه اعلام نمود. در این زمان روسها به آب های آزاد شرق نیز دسترسی پیدا کردند. پتر کبیر خودش را اولین امپراتور روس اعلام کرد و سنت پترزبورگ به پایتخت امپراتوری روسیه مبدل شد .

سنت پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است و پتر مقدس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح بود که حامی این شهر زیبا پنداشته می شود. تاریخ روسیه با وقایع شهر سنت پترزبورگ عجین شده و اکثر وقایع تاریخی 3 قرن اخیر روسیه در این شهر رخ داده است . تمام امپراتوری های روسیه از پتر کبیر تا نیکلای دوم در این شهر حکومت کرده اند .

 

وقایع زیر در این شهر رخ داده است :

اولین انقلاب روسیه در سال 1905 که با شکست روبه رو شد، انقلاب فوریه 1917که باعث سرنگونی آخرین امپراتور روسیه، تزار نیکلای دوم شد و در نهایت انقلاب سوسیالیستی که در اکتبر همان سال (1917) رخ داد و معروف به انقلاب کبیر اکتبر است .

 

در سال 1914 زمانی که روسیه درگیر جنگ جهانی اول بود و نفرت عمومی نسبت به آلمان ها گسترش یافته بود، نام این شهر به پتروگراد تغییر یافت ( بورگ در زبان آلمانی و گراد در زبان روسی به معنای شهر می باشد). در سال 1924 لنین رهبر اتحاد جماهیر شوروی درگذشت و به افتخار ایشان این شهر را لنینگراد نامیدند. در سال 1991 با فروپاشی شوروی و رای شهروندان آن نام سابق شهر یعنی سنت پترزبورگ به آن اطلاق گردید.

 

در زمان جنگ جهانی دوم این شهر 900 شبانه روز در محاصره ارتش آلمان نازی قرار داشت و اوضاع آن چنان وخیم شد که جیره غذایی هر نفر به تنها 115 گرم نان جو در روز رسیده بود ولی لنینگراد تسلیم نشد و پس از شکست محاصره ، مردم به این شهر لقب قهرمان دادند. این شهر تاریخی بر روی 44 جزیره کوچک و بزرگ بنا شده است و به همین دلیل به شهر جزیره ها معروف است. رودخانه نیوا که 74 کیلومتر طول دارد، به خلیج فنلاند سرازیر می شود و خلیج فنلاند هم به نوبه خود به دریای بالتیک منتهی می گردد. 32 کیلومتر از طول این رودخانه از داخل شهر سنت پترزبورگ عبور می کند و این شهر را به آبهای آزاد اروپا متصل می نماید. سنت پترزبورگ نه تنها پایتخت تاریخی روسیه محسوب می شود، بلکه مرکز فرهنگی و علمی روسیه نیز هست. نخستین دانشگاه روسیه، نخستین موزه هنری و نخستین آکادمی علوم در این شهر قرار دارد.

 

شاعران و نویسندگان بزرگ روسی مثل پوشکین، داستایفسکی، چخوف، دانشمندانی چون مندلیف و لامانوسوف دراین شهر زیستند و فعالیت نموده اند.

 

بازدید از بزرگترین موزه دنیا آرمیتاژ، کلیسای جامع اسحاق، آرامگاه تزارهای روسیه، قایق سواری وغیره ... احساس فوق العاده ای به هر تماشگری می دهد.

اختلاف زمان شهر سنت پترزبورگ با تهران فقط 30 دقیقه است. زمان بین المللی شهر سنت پترزبورگ در تابستان +4:00 GMT و در زمستان +3:00 GMT است.

 

جمعیت این شهر 000/750/4 نفر می باشد که 3 درصد از جمعیت روسیه را تشکیل می دهد. سنت پترزبورگ تا هلسینکی پایتخت کشور فنلاند فقط 383 کیلومتر فاصله دارد. این شهر شمالی ترین شهر دنیا است که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد.

 

در شهر سنت پترزبورگ بیش از 200 موزه وجود دارد. فاصله دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ 650 کیلومتر می باشد که این فاصله با هواپیما در مدت یک ساعت و ده دقیقه و با قطارهای سریع السیر در مدت 8 ساعت طی می گردد. این شهر اولین مقصد گردشگران بین المللی به روسیه است.

Read More

 

جاذبه های توریستی شهر سنت پترزبورگ

 

سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا می‌باشد که از گنجینه‌های تمدن بشری محسوب می‌شود و به "ونیز شمالی" و همچنین "موزه در فضای باز" معروف است. سن‌پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است که یکی از حواریون حضرت عیسی بود و حامی این شهر زیبا پنداشته می‌شود. این شهر نه تنها پایتخت تاریخی روسیه، بلکه مرکز فرهنگی و علمی روسیه نیز می‌باشد.

شهر تاریخی سنت پترزبورگ یکی از شهرهای مهم روسیه کنونی محسوب می شود .این شهر مرکز تقاطع راههای زمینی و بندری و از بندرگاههای مهم این جمهوری است . پتر کبیر علاقمند بود روسیه هر چه بیشتر به اروپا نزدیک شود و چون می خواست پایتخت روسیه باشد دستور ساخت پایتخت جدیدی را صادر کرد و امروزه پترزبورگ نامیده می شود . بنای شهر سنت پترزبورگ با همکاری معماران روسی ایتالیایی و فرانسوی بر روی جزیره زایاچی در دلتای رودنوا در سال 1703 آغاز و به سرعت گسترش یافت اولین بنا قلعه ای با 6 دژ بود که تا به امروز نیز حفظ شده است و پتروپاولوسک نام گرفت . شهر مجموع بیش از 100 جزیره بود که با کارهای مهندسی تعداد آنها به 42 کاهش یافت و اینک حدود 560 پل ارتباط بین این جزیره ها را برقرار می سازد . 20 پل از آنها متحرکند و 7 پل از این تعداد بر روی رود نوا قرار دارند . طول کلی پل ها 32 کیلومتر است . هر پل اسم خاص خود را دارد پس از درگذشت لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سابق مجدداً سنت پترزبورگ نام گرفت .

 

 

موزه آرمیتاژ

برای نگهداری مجموعه هنری خانواده سلطنتی ساخته شده است و بزرگترین موزه روسیه و سومین موزه بزرگ جهان بعد از موزه انگلستان و موزه لوور بشمار می رود در حال حاضر مجموعه بزرگی از آثار هنری اروپای غربی روسیه و خاورمیانه را در خود جای داده است .

کلیسای جامع سنت پطر و سنت پل کاخ تابستانی پطر کبیر ( پطر گوف ) که محلی بسیار زیبا و دیدنی است . کلیسای جامع سنت ایزاک ، مجسمه سوار بر اسب پطر کبیر ستون یادبود آلکساندر ، صومعه آلکساندر نفسکی ، کلیسای جامع ، تصویر باکره مقدس قازان ، کلیسای رستاخیز مسیح ، گورستان یادبود پیسکار فسکویه ( محل دفن 470000 نفر از مدافعان شهر در طی محاصره دو ساله توسط نازیها در جنگ جهانی دوم ) موزه خانه پطر ( خانه چوبی و ساده در کنار رودخانه نوا که در طی بنای شهر پترزبورگ پطر کبیر در آن اقامت داشته است ) موزه نژاد شناسی پطر کبیر ( وابسته به آکادمی علوم ) موزه هنرهای تئاتر و موسیقی ، موزه پوشکین ، انجمن فیلارمونیک شوستاکویچ تئاتر عروسکی بالشوی و البته کشتی آورورا که به موزه تبدیل شده است و مورد توجه توریست ها قرار می گیرد نام برد .

 

شب های سفید سنت پترزبورگ یکی از دیدنی های مشهور

شب های سفید سنت پترزبورگ از دیدنی های مشهور پایتخت شمالی روسیه هستند كه از 25-26 مه تا 16-17 جولای ادامه دارند. در این مدت تاریكی شب وجود ندارد و تمام مدت هوا روشن است و یا گرگ و میش صبحگاهی را دارد

 

 

 

 

 

میدان‌ كاخ‌ سن پترزبورگ  واقع شدن قصر با عظمت آرمیتاژ

قصر با عظمت و بسیار زیبای زمستانی كه دارای 1057 اتاق و 117 راه پله است، بخشی از موزه ارمیتاژ را تشكیل می‎دهد.«آرمیتاژ» مجموعه‌ هماهنگی‌ ازساختمان‌ها را دربردارد كه‌ توسط‌ معماران‌ چیره‌دست‌ در اواخر سدة‌ 18 و اوایل‌ سدة‌ 19 میلادی‌ بناشده‌ است‌. این كاخ‌ ‌ كه‌ در سال‌های‌ 1754 تا 1762 بنا شده‌ است‌، ساختمان‌ دوطبقه‌ عظیمی‌ است‌كه‌ دورتادور آن‌ را ستون‌های‌ غول‌پیكر احاطه‌ كرده‌اند. تنوع‌ فرم‌ها و مجسمه‌های‌ فراوان‌ و تزیینات‌ و گچ‌بری‌های‌ پرنقش‌ و نگار و رنگ‌آمیزی‌ دلشاد، تصویرهای‌ زیبایی‌ را به‌وجود آورده‌اند كه‌ گواه‌ بر عظمت‌ وشكوه‌ این‌ كاخ‌ است‌

 

موزه‌ معروف‌ «ارمیتاژ» كه‌یكی‌ از غنی‌ترین‌ و بزرگ‌ترین‌ موزه‌های‌ جهان‌ است‌ موزه ارمیتاژ كه برای نگهداری مجموعه هنری خانواده سلطنتی ساخته شده و بزرگترین موزه روسیه و سومین موزه بزرگ جهان بعد از موزه انگلستان و موزه لوور بشمار می‎رورد در حال حاضر مجموعه بزرگی از آثار هنری اروپای غربی، روسیه و خاور میانه را در خود جای داده است..یكی‌ از ویژگی‌های‌ خاص‌ این‌ موزه‌ غرفة‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ایران‌ با اشیاء گرانبها و عتیقه‌، آثار هنری‌،تاریخی‌ و باستانی‌ بسیاری‌ كه‌ از تمدن‌ و فرهنگ‌ ایران‌ در آنجا به‌ نمایش‌ گذاشته‌ شده‌ است‌. وجود «موزه‌آرمیتاژ» در محل‌ كاخ‌ زمستانی‌ ارزش‌ و اهمیت‌ این‌ بنا را دو چندان‌ ساخته‌ است‌.

 

در سال‌های‌ 1819 تا 1829 در سمت‌ مقابل‌ میدان‌ كاخ‌ و روبروی‌ كاخ‌ زمستانی‌، بنایی‌ برای‌ ستاد كل‌و وزارت‌ امور خارجه‌ ساخته‌ شد كه‌ به‌ وسیلة‌ طاق‌ نصرت‌ به‌ كاخ‌ زمستانی‌ وصل‌ می‌گردید. این‌ ابنیه‌ضمن‌ تجسم‌ سیمای‌ پرارزش‌ و زیبای‌ معماری‌ كلاسیك‌، سبك‌ باروك‌ را در خود تلفیق‌ كرده‌ و معمار آن‌توانسته‌ است‌ آنها را در یك‌ مجموعة‌ هماهنگ‌ ارائه‌ نماید. طاق‌ نصرت‌ نیز همانند ستون‌ افتخار داخل‌میدان‌ به‌ نام‌ «الكساندر فسكایا» به‌ پاس‌ پیروزی‌ لشكریان‌ روسیه‌ بر ناپلئون‌ در جنگ‌ 1812 برپا شده‌است‌. این‌ ستون‌ افتخار از سنگ‌ یكپارچه‌ گرانیت‌ و به‌ ارتفاع‌ 5/47 متر در وسط‌ میدان‌ منظرة‌ ساختمان‌هاو ابنیة‌ اطراف‌ را كامل‌ نموده‌ و زیبایی‌ خاصی‌ به‌ میدان‌ داده‌ است‌.

 

سن‌ پترزبورگ‌ همچنین‌ دارای‌ پارك‌ها و مراكز دیدنی‌ و تفریحی‌ فراوانی‌ است‌ كه‌ هركدام‌ در نوع‌خود بسیار جذاب‌ می‌باشند. این‌ شهر به‌ داشتن‌ خیابان‌های‌ عریض‌ مانند خیابان‌های‌ ساحلی‌ «نوا» و«نفسكی‌ پروسپكت‌» معروف‌ و مشهور است‌. بیشتر ابنیة‌ زیبای‌ سدة‌ 18 و 19 میلادی‌ این‌ شهر از آسیب‌محفوظ‌ مانده‌ است‌. كلیسای‌ این‌ شهر، مركز كلیسای‌ ارتدوكس‌ است‌. از آثار دیگر و جالب‌ این‌ شهركلیسای‌ جامع‌ «سن‌ ایزاك‌» متعلق‌ به‌ سال‌ 1858 و مجسمة‌ سوار بر اسب‌ پتر كبیر (سین‌ سوار) است‌.قدیمی‌ترین‌ بناهای‌ این‌ شهر قلعه‌ «قدیس‌ پطرس‌» و «قدیس‌ بوس‌» می‌باشد كه‌ در سال‌ 1703 ساخته‌شده‌ و در جزیره‌ای‌ در رود «نوا» قرار دارد. این‌ قلعه‌ها در دورة‌ روسیة‌ تزاری‌ از زندان‌های‌ مخوف‌ سیاسی‌بود و نویسندگان‌ و روشنفكران‌ برجسته‌ای‌ چون‌ «داستایوفسكی‌» و «چرینشوفسكی‌» در آنجا زندانی‌بودند. این‌ قلعه‌ها اكنون‌ به‌ موزه‌ تبدیل‌ شده‌ است‌. از دیگر نقاط‌ دیدنی‌ سنت‌پترزبورگ‌ می‌توان‌ «كلیسای‌جامع‌ سن‌ پطروسن‌ پل‌»، «كاخ‌ زمستانی‌ پطر كبیر»، «ستون‌ یادبود الكساندر»، «صومعة‌ الكساندرنفسكی‌»، «موزه‌ روسیه‌»، «موزه‌ آكادمی‌ هنرها»، «موزه‌ تاریخ‌ نشر سنت‌ پترزبورگ‌»، «موزه‌ تاریخ‌ سیاسی‌روسیه‌»، «موزه‌ هنرهای‌ تئاتر و موسیقی‌»، «موزه‌ انسان‌شناسی‌»، «موزه‌ نژادشناسی‌» و «جانورشناسی‌» واپراها و باله‌ها و دراماتئاترهای‌ متعدد را نام‌ برد.

رودخانه نیواNeva river

رودخانه نیوا با طول 74 کیلومتر، عرض متغیر از 520 متر تا 1 کیلومتر، عمق از 1 تا 10 متر از دریاچه لاداگا سرچشمه می گیرد، ازداخل شهر سنت پترزبورگ عبور می نماید و به خلیج فنلاند و از آن جا هم به دریایبالتیک سرازیر می شود. آب این رودخانه شیرین است. در طول تابستان این رودخانه برایرفت و آمد کشتی های تجاری و توریستی باز است ولی در زمستان به کلی یخ می بندد. اینویژگی رودخانه به شهر سنت پترزبورگ در زمان محاصره توسط ارتش آلمان نازی کمک شایانینمود. چون روس ها از طریق همین رودخانه یخ بسته با سایر مناطق شوروی ارتباط برقرارنمودند و حلقه محاصره شکسته شد.

 

شهر سنت پترزبوگ به شهر پل ها نیز معروفاست و دارای بیشترین پل در دنیا است (539 پل) که تعدادی از آنها پل های متحرک هستندو در ساعت خاصی از شب باز می شوند و راه رفت وآمد کشتی ها را می گشایند. این پل هدر حقیقت جزایری را که سنت پترزبورگ از آنها تشکیل شده است به هم متصل می نماید.

 

امروزه کمتر توریستی است که به سنت پترزبورگ سفر نماید و سفری با قایق دررودخانه نیوا نداشته باشد، خصوصاً اگر این سفر در شب باشد با جذابیت بی نظیری همراهاست.

 

 

 

نوسکی پراسپکت

واژه پراسپکت در زبان روسی به معنای خیابان عریض با امتدادطولانی و مستقیم است. نیكلای‌ گوگول‌ در داستان‌ بلوار نوسكی، اسطوره‌های‌ مردمی‌بلوار نوسكی‌ را به‌ هنر تبدیل‌ می‌كند. بلوار نوسكی‌ یكی‌ از جاده‌های‌ اصلی‌پترزبورگ‌ بود. در اوایل‌ قرن‌ نوزدهم‌ و در زمان‌ سلطنت‌ آلكساندر این‌ خیابان‌توسط‌ چندین‌ معمار نئوكلاسیك‌ برجسته‌ تقریباً‌ به‌ طور كامل‌ بازسازی‌ شد. همپای‌ظهور شكل‌ جدید آن‌ در اواخر دهه‌ی‌ 1820، بلوار نوسكی‌ به‌ گونه‌یی‌ آشكار از دوشعاع‌ دیگر خود ( بلوار وژنسنسكی‌ و خیابان‌ گوروخوایا ) متمایز شد و به‌ عنوان‌یك‌ محیط‌ شهری‌ منحصر به‌ فرد درآمد. از دیدنیهای این خیابان می توان به فروشگاههو رستورانهای متعدد اشاره نمود

 

 

 

قلعه پتر و پاول The Peter & Paul fortress

قلعه پتر و پاول اولینساختمان و اثر معماری شهر سنت پترزبورگ می باشد که به منظور کنترل رودخانه و دسترسیبه دریای بالتیک احداث شد. به همین دلیل پتر کبیر این قلعه را در جزیره زایاچی بنکرد.

 

تاریخ شروع احداث این قلعه 16 می سال 1703 می باشد که تاریخ تاسیس شهرسنت پترزبورگ نیز محسوب می گردد. این قلعه به منظور برخورداری از توان دفاعی بالا،به صورت شش ضلعی ساخته شد و در جریان جنگ شمال بین روسیه و سوئد نقش مهمی را ایفنمود.

 

سازندگان آن دومنیکو ترزینی معمار مشهور ایتالیایی و کریستوفر مینیخمعمار نظامی آلمانی به شمار می روند، هرچند که معماران دیگری نیز در تکمیل و تزییناین بنا سهم داشتند. ارتفاع متوسط دیوارهای قلعه 12 متر و ضخامت آنها حدود 10 مترمی باشد. در مرکز قلعه کلیسای پتر مقدس قرار دارد که ساختمان آن با ارتفاع 5/122متر هنوز هم بلندترین ساختمان شهر به حساب می آید. این کلیسا از آن لحاظ دارایاهمیت می باشد که آرامگاه تمام امپراتورهای روسیه و خانواده هایشان در آن جا قراردارند.

 

از ساختمان های مهم دیگر در محوطه قلعه پتر و پاول می توان بهضرابخانه روسیه اشاره کرد. این ضرابخانه از دوران قدیم تا به امروز، مسئول ضربمسکوکات می باشد. از ساختمان های دیگر این بنا زندان می باشد که به زندان باستیلروسیه معروف است. یکی از زندانی های آن ولیعهد الکسی پسر پتر کبیر بود و بهزندانیانی دیگر مثل داستایفسکی، برادر بزرگ لنین، گورکی و....می توان اشاره نمود.

 

در بازدید از این قلعه سعی کنید ساعت 12 ظهر در آن جا حضور داشته باشید،چون توپ های این قلعه راس ساعت 12 ظهر هر روز شلیک می نمایند.

 

 

 

کلیسای جامع اسحاقSt. Issac’s Cathedral

کلیسایاسحاق موزه ای است که بنای با عظمت آن همگان را شیفته خود می نماید. این کلیسا بهسبک کلاسیک روسی ساخته شده است و گنبد طلایی رنگ آن، از تمام نقاط شهر قابل مشاهدهاست. این کلیسا به یاد اسحاق مقدس و به همین نام، نامگذاری شد. این کلیسا در سال 1710 احداث شد و پس از چهار بار تجدید بنا، ساختمان فعلی آن، طی سال های 1818 ت 1858 توسط معمار فرانسوی مانفران احداث گردید.

ارتفاع کلیسا 5/101 متر و طول آن 114 متر و عرض آن 98 متر می باشد و در اطراف آن 48 ستون از سنگ گرانیت یک تکه که هر کدام 15 متر ارتفاع و 100 تن وزن دارند، وجوددارد. این کلیسا که بزرگترین کلیسای روسیه می باشد، دارای ظرفیت برای 14 هزار عبادتکننده می باشد. بعد از انقلاب اکتبر این بنا به موزه تبدیل شد و در حال حاضر هم، بهجز بعضی از عیدهای بزرگ مذهبی که مراسم بسیار با شکوهی در آن برگزار می گردد، جنبهموزه دارد.

 

 

 

کلیسای جامع کازان St. Kazan Cathedral

این کلیسا طیسال های 1801 تا 1811 توسط معمار روس آندری وارانیخین احداث گردید. در سال 1812امپراتور فرانسه ناپلئون بناپارت به روسیه حمله کرد و مردم روسیه به دفاع ازکشورشان پرداختند. سرفرمانده ارتش روس مارشال کوتوزوف موفق شد ارتش ناپلئون را شکستدهد و پس از پیروزی تمام غنایم جنگی، پرچم های ارتش مغلوب ناپلئون و کلید شهرهایآزاد شده توسط ارتش روس، در این کلیسا جمع آوری گردید.

قهرمان جنگ مارشال کوتوزوف در سال 1813 در این کلیسا دفن گردید و تندیس ایشانهمراه با تندیس سرلشکر مشهور آن دوره ژنرال بارکلوی دتولی مقابل در ورودی کلیسا نصبشده است. شکل کلی کلیسا به کلیسای پتر مقدس در روم شباهت زیادی دارد ولی عناصرمعماری روسیه هم در آن قابل مشاهده است. این کلیسای جامع دارای 98 ستون می باشد.

 

کلیسای خون مقدس The church on the Spilled Blood

 

معماری و آرایشکلیسای خون مقدس به عهده معمار پارلاند بوده است که از فرم و آرایش کلیسای واسیلیمقدس که در مسکو واقع شده است و در آن زمان به عنوان سمبل معماری سنتی در روسیهشناخته شده است استفاده کرده است. تزار الکساندر دوم به واسطه لغو قانون ارباب ورعیتی در میان مردم محبوب شده بود. به همین خاطر پس از ترور او توسط انقلابیون دراین محل هنگام ساخت کلیسا معماران موظف شدند تا محل ترور او را که بر روی پول بودهاست را درون کلیسا جای بدهند که در نیمه غربی کلیسا قرار دارد و در سال 1907 میلادیتوسط پوشش گرانبهایی پوشانده شد. در مکانی پایین تر از سطح کلیسا که با چند پله ازسطح کلیسا جدا می شود می توان نرده ها و پل آغشته به خون تزار را مشاهده نمود. یکیاز ویژگیهای معماری کلیسا این می باشد که در این کلیسا به جای یک وروردی اصلی دوورودی در دو جهت کلیسا وجود دارد. مساحت کلیسای خون مقدس 1642 متر مربع و ارتفاع آن 81 متر می باشد. این کلیسا بین سالهای 1883-1907 ساخته شده است .

 

کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو Tsarskoye Selo)

 

در 30 کیلومتری سنت پترزبورگ، مکانی وجود دارد به نام تزارسکویه سلو که معنای آن دهکدهتزارها می باشد، در این مکان قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر قرار دارد.

این منطقه تا قرن هجدهم میلادی در اشغال کشور سوئد قرار داشت و پس ازپیروزی روسیه بر ارتش سوئد بازپس گرفته شد و پتر کبیر در سال 1708 این منطقه را بههمسر خود هدیه داد. طی سال های 1717 تا 1723 با دستور کاترین اول، برانشتین معماربزرگ روس قصری سنگی در آن احداث نمود و چون قصد داشت این قصر را به عنوان هدیه ایغیر منتظره به پتر کبیر اهدا نماید، بودجه بسیار زیادی را برای آن هزینه نمود، پساز بازگشت پتر کبیر از میدان نبرد، به جای خوشحالی کاترین را بسیار سرزنش نمود. طیسال های 1752 تا 1756 دختر پتر کبیر، الیزابت اول معمار ایتالیایی دربار راسترلی ربرای توسعه کاخ به یادبود مادرش به خدمت گرفت. راسترلی این قصر را توسعه داد و بهزیبایی آن کمک شایانی نمود، قصر بزرگی که امروزه در دهکده تزارها قرار دارد، حاصلزحمات ایشان است. این قصر از سالن بزرگ و با شکوهی به طول 300 متر با پله های بزرگو اتاق های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا و آینه کاریاستفاده شده است و وسایل مورد استفاده خانواده تزار و شخص تزار در این قصر قراردارند.

در زمان حکومت کاترین کبیر، کلیسای اختصاصی خانواده تزار، حمام سردهمراه با اتاق عقیق و پارک های بزرگی به سبک های فرانسوی و انگلیسی و همچنین گالریبزرگ کامرون به کاخ تابستانی اضافه گردید. راسترلی به سبک باروک ساختمان ها رآرایش می نمود ولی کامرون به سبک کلاسیک عشق می ورزید، این دوگانگی در سبک هایمعماری، زیبایی فوق العاده ای به این قصر بخشیده است. در داخل پارک انواع ساختمانهای کوچک از جمله ارمیتاژ کوچک، ساختمان نیروی دریایی، استراحتگاه تابستانی و مجسمههای رومی قرن هجدهم قرار دارند.

 

در مرکز پارک دریاچه ای مصنوعی به یادبودپیروزی ارتش روسیه بر نیروی دریایی عثمانی در سال 1770 در دریای سیاه ساخته شدهاست. در سال های 1792 تا 1800 قصر الکساندر به سبک کلاسیک پایانی به این مجموعهاضافه گردید.

در سال 1811 مدرسه ای مخصوص اشراف زادگان و تیزهوشان در اینمجموعه ساخته شد. این مدرسه اشخاصی هم چون الکساندر پوشکین بنیانگذار ادبیات کلاسیکروس را پرورش داد. پوشکین تا سال 1817 در این مدرسه به فراگیری علم و دانش مشغولبود.

دهکده تزارها تا سال 1917 و قبل از پیروزی انقلاب در ماه اکتبر همچنان قصر تابستانی تزارها بود و بعد از انقلاب، این مکان با فرمان لنین، ملی اعلامشده و به موزه تبدیل گردید. در سال 1937 به مناسبت یکصدمین سال فوت پوشکین، شاعربزرگ و معروف روس این مکان به شهر پوشیکن تغییر نام پیدا کرد و تا امروز هم به همیننام معروف است.

بدون تردید یکی از دیدنی ترین نقاط این قصر اتاق کهربا میباشد که تمام وسایل این اتاق از قبیل میز و صندلی و تزئینات دیوار و سقف از سنگکهربا ساخته شده است و بازدید کنندگان بسیاری را از تمام نقاط جهان به خود جلب کردهاست. لازم به ذکر است در حمله آلمان ها به روسیه تمامی کهربا های آن به سرقت رفتاما اتاق طی 24 سال با سه تن كهربا بازسازی شد وهمزمان با سیصدمین سالگرد تولد شهرسنت پترزبورگ دربهای آن جهت نمایش عمومی به روی بازدیدكنندگان باز شد.

 

 

 

پترگوف (کاخ فواره ها( Peterhof

در حومه شهر سنت پترزبورگ و در کنارخلیج فنلاند مکانی وجود دارد که بی تردید یکی از زیباترین مجموعه های دنیا یعنیپترگوف را در خود جای داده است. پتر کبیر در سال 1711 شروع به احداث قصر به سبک کاخورسای فرانسه نمود. پتر کبیر فواره ها را بسیار دوست داشت و به جهت اینکه موقعیتمکانی پترگوف در نزدیکی خلیج فنلاند واقع شده است، امکان ساختن فواره در این محلزیاد بود.

 

 

 

ساخت پترگوف که یکی از قصرهای تابستانی تزارهای روس بود، در زمان های الیزابتاول، کاترین کبیر، پاول اول و الکساندر اول ادامه داشت و درسال 1819 تکمیل گردید. پترگوف از دو پارک بالا و پایین تشکیل شده است و مساحت کلی آن 117 هکتار است. دراین مکان 150 فواره و 5 آب نمای بزرگ به صورت آبشار وجود دارد. این فواره ها درزمان پتر کبیر با جریان آب طبیعی و با استفاده از اختلاف سطح کار می کردند و تا بهامروز نیز همانگونه به کار خود ادامه می دهند. در این مجموعه کلیسا، آشپزخانه، حمامخانواده تزار و ده ها بنای دیگر موجود است. رو به روی قصر بزرگ مجموعه فواره هایسامسون قرار گرفته است که به مناسبت پیروزی ارتش روسیه بر کشور سوئد احداث شده است. بسیاری از وقایع تاریخی در این قصر روی داده است، به عنوان مثال می توان به بازداشتخانگی کاترین کبیر قبل از رسیدن به قدرت و توطئه کاترین کبیر برای سرنگونی پتر سوماشاره نمود. این مجموعه به دلیل برخورداری از فواره های بی نظیر، در دنیا به پایتختفواره ها شهرت دارد.

 

مجموعه پترگوف، این نگین سنت پترزبورگ از طریق زمینی ودریایی با سنت پترزبورگ ارتباط دارد که سفر دریایی لحظات بی نظیری را برای گردشگرانبه ارمغان می آورد.

 

پاولوفسکPavlovsk

قصر پاولوفسک در حومه شهر سنتپترزبورگ قرار دارد، در گذشته این مکان به دلیل طبیعت بسیار زیبا، محل شکار واستراحت خانواده تزارها بود. در سال 1777 کاترین کبیر این منطقه را به همراه قصرکوچکی به پسر خود پاول اول هدیه نمود و از آن پس این قصر به محل زندگی پاول وخانواده اش اختصاص یافت و به همین دلیل این قصر را پاولوفسک می نامند. مساحت کاخهمراه با پارک های آن 600 هکتار می باشد.

 

طی سال های 1782 تا 1786 این قصرتوسعه یافت و با سبک معماری کلاسیک روس تزئین گردید. اکثر ساختمان های این قصر بگنبدهای زیبا تزئین شده اند و قصر به دو نیمه خانم ها و آقایان تقسیم شده است. اینسبک زیبایی خاصی را به آن مکان بخشیده است. درون قصر از اتاق های مختلف، دفتر کار،گالری نقاشی و کلیسای خانواده تزار تشکیل شده است و پارک پاولوفسک به سبک های مختلففرانسوی، انگلیسی و ایتالیایی ساخته شده است. در سال 1803 قصر پاول در آتش سوخت وبعد از آن دوباره توسط معمار روسی وارانیخین بازسازی شد.

 

شهرپاولوفسک درسال 1838 به راه آهن سراسری روسیه پیوست. در زمان اشغال شهر توسط ارتش آلمان در جنگجهانی دوم، ایستگاه راه آهن ویران گردید که بعدها دوباره احیا شد. امروزه در قصرپاول کنسرت های کلاسیک بسیار برگزار می گردد و این مکان در بین روس ها به پایتختموزیک کلاسیک مشهور می باشد.

Read More

هتل های شهر سنت پترزبورگ

 

هالیدی Holiday

 

خدمات

 

- خانه داری - ترانسفر فرودگاه - صبحانه در اتاق - فروشگاه هدایا و سوغات - فکس و کپی - مرکز تجارت

- پذیرش شبانه روزی - اتاقهای پاک و بدون سیگار - آسانسور - گاوصندوق - انبار بار و چمدان - فروشگاه در هتل - تهویه - محل مخصوص کشیدن سیگار - اتاقهای ضد صدا - گرمایش

 

انواع اتاق ها

کلیه اتاقهای این هتل تمیز و راحت می باشد.این هتل دارای 557 اتاق می باشد.شیشه های دوجداره اتاق ها نیز از ورود هرگونه سر و صدا درهنگامی که شما چرت میزنید؛ جلوگیری میکند. این هتل با داشتن فروشگاه های متعدد به خود میبالد.در صورت درخواست مسافرین، ترانسفر فرودگاه در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

 

 

هتل HOLIDAY INN Moskovskye Vorota (ماسکوفسکیه واروتا به معنی دروازه های مسکو) یک هتل جدید در فاصله اندکی ازمرکز شهر است.

هتل هالیدی این در یکی از بهترین مناطق مرکزی و مدرن شهر به نام خیابان ماسکوفسکی مقابل ایستگاه مترو ماسکوفسکیه واروتا واقع است . هتل با فرودگاه بین المللی پولکٌووا 10 کیلومتر وبا ایستگاه راه آهن ماسکوفسکی 5 کیلومتر فاصله دارد.موزه ارمیتاژ و دیگر جاذبه های اصلی فقط 5 کیلومتر با ماشین وتنها 4 ایستگاه مترو با هتل هالیدی این فاصله دارند.

در این هتل 557 اتاق لوکس و اتاق های استاندارد مدرن نورگیربا هوایی دلپذیر در انتظار شماست. اتاق ها شامل تخت های مدرن و راحت، امکانات دسترسی به اینترنت پرسرعت، میزکار، میز اتو و سرویس چای و قهوه ساز است. در این هتل شما قدرت انتخاب میان 2 رستوران و3 کافی شاپ را خواهید داشت.

این هتل قابلیت ارائه همه نوع خدمات از مصاحبه تا برنامه های زنده در سالن کنگره، 15 سالن کنفرانس و سالن های پذیرایی باظرفیت بیش از 1000شرکت کننده را دارد. همچنین خدمات سالن بدن سازی به صورت رایگان به شما میهمانان عزیز ارائه خواهد شد.

امکانات داخل اتاق:

- تلویزیون

- سیستم سینمای خانگی (با پرداخت هزینه)

- سیستم تهویه هوا با کنترل دما داخل هراتاق

- یخچال کوچک ( در یخچال فقط می توان مواد در بسته ( وکیوم ) نگهداری نمود. )

- گاو صندوق

- چای ساز برقی به همراه چای ، قهوه و شکر

- لیوان، فنجان و قاشق چایخوری

- سشوار

- دمپایی یک بارمصرف حوله ای ( یک عدد برا ی هر نفرفقط هنگام ورود )

- حوله و ربدوشامبر حوله ای

- شامپو سر، شامپو بدن و صابون

- گوشی تلفن داخل حمام و اتاق با پیامگیر

- کمد، میز کار

- میز اتو

- اتو ( در صورت درخواست به صورت رایگان از طرف هتل ارائه می گردد )

- آب معدنی ( یک عدد برا ی هر نفرفقط هنگام ورود )

- پریز برق 220 ولت ( مشابه برق ایران )

- کابل اینترنت ADSL (با پرداخت هزینه )

جهت اطلاعات بیشتر درباره هتل Holiday Inn Moskovskye Vorota می توانید از اطلاعات زیر استفاده کنید:

 

Address: HOLIDAY INN Saint Petersburg - Moskovskye Vorota

Moskovsky Pr. 97A, St.Petersburg, 196084, Russia

Tel: +7 (812) 448 7171

Fax: +7 (812) 448 7172

Website: www.hi-spb.com

Read More

رستوران های شهر سنت پترزبورگ

 

 

Moscato's Bella Cucina :

منوی این رستوران شامل غذاهای ایتالیایی می باشد .

Central Ave Suite 101, St. Petersburg, FL آدرس : 449 3370

 

Red Mesa :

منوی این رستوران شامل غذاهای مکزیکی می باشد .

آدرس : 4912 4TH St N, St. Petersburg, FL 33703-3819

 

Toscana Pizza Pasta And More :

منوی این رستوران شامل غذاهای ایتالیایی می باشد .

آدرس : 1050 62nd Ave, St. Petersburg, FL 33702  

 

A Taste for Wine :

منوی این رستوران شامل غذاهای بین المللی می باشد .

آدرس : 241 Central Ave, St. Petersburg, FL 337001

 

Parkshore Grill :

منوی این رستوران شامل غذاهای آمریکایی می باشد .

300 Beach Dr NE, Ste 104, St. Petersburg, FL 33701-3403

 

Marchand's Bar & Grill :

منوی این رستوران شامل غذاهای آمریکایی , ایتالیایی , قاره ای , غذاهای دریایی , مدیترانه ای می باشد .

آدرس : 501 5th Ave NE, Renaissance Vinoy, St. Petersburg, FL 33701-2620 

 

 

MadFish on St. Pete Beach :

منوی این رستوران شامل غذاهای محلی می باشد .

آدرس : 5200 Gulf Blvd, St. Petersburg, FL 33706-2428

 

Cody's Original Roadhouse :

منوی این رستوران شامل غذاهای آمریکایی و استیک می باشد .

آدرس : 7022 22ND Ave N, St. Petersburg, FL 33710-3932

 

سایر رستوران های سن پترزبورگ :

Hook's Sushi Bar & Thai Food

Columbia Restaurant

Casita Taqueria

cody's roadhouse

Moon Under Water

Toby's Original Little Italy Pizza

Read More

مراکز خرید شهر سنت پترزبورگ

 

Ellenton Premium Outlets :

آدرس : 5461 Factory Shops Blvd, Ellenton, FL 34222

 

 

Kissimmee Value Outlet Shops :

آدرس : 4673 West Irlo Bronson Memorial Highway

 

 

 

 

Outlet Marketplace :

آدرس : 5269 International Drive, Orlando, FL 32819

 

 

 

Belz Factory Outlet World :

آدرس : 5401 West Oak Ridge Road, Orlando, FL 32819

 

 

 

Miromar Outlets :

آدرس : 10801 Corkscrew Road, Estero, FL

 

 

 

سایر مراکز خرید سن پترزبورگ :

Vero Beach Fashion Outlets

Naples Outlet Center

St. Augustine Premium Outlets

St. Augustine Outlets

Dolphin Mall

Lake Park Outlets

Read More

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513