مسکو

  • درباره مسکو
  • جاذبه های گردشگری مسکو
  • هتل های مسکو
  • رستوران های مسکو
  • مراکز خرید مسکو
  • گالری عکس مسکو

درباره شهر مسکو

 

مسکو پایتخت و بزرگترین شهر روسیه است. این منطقه رهبری سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور روسیه را بر عهده داشته و مرکزی برای حمل و نقل به شمار می آید. مسکو بر حاشیه ی رودخانه ی مسکو در بخش اروپایی مرکزی غرب روسیه، استقرار یافته است.

 

فرمانروایان و یا تزارهای روسیه مسکو را تا سال 1917 یعنی زمانی که پایتخت کشور به سن پترزبورگ انتقال یافت، تحت فرمان خود داشتند. در سال 1918 مسکو بار دیگر به عنوان پایتخت انتخاب شد و از سال 1922 تا 1991 به عنوان پایتخت اتحادیه ی جمهوری سوسیالیست شوروی، به حساب می آمد.

مسکو آب و هوایی قاره ای با زمستانهای طولانی و سرد و تابستانهایی معتدل و کوتاه را داراست. متوسط بارندگی در طول سال 690 میلی متر و بیشترین ریزش آن بارش سنگین برف در زمستان است.

 

جمعیت:

بنابر تخمین سال 2003 مسکو جمعیتی برابر با 10469000 داشت. مابین سالهای 1970 و 1990 رشد سالیانه ی جمعیت شهری به صورت چشمگیری کاهش یافت- از 21/1 درصد به 26/0 درصد – و این تا اندازه ای به دلیل کاهش تعداد موالید بود.

ورود مردم از دیگر بخشهای روسیه، و تا حد کمتری از کشورهای جانشین اتحادیه ی شوروی سابق، حالا به عنوان عامل مهم رشد جمعیت شهری به شمار می آید. مسکو افراد جویای کار، شرایط زندگی بهتر و شور و هیجان شهری را جذب می کند، این شهر همچنین به عنوان توقفگاه بین راهی برای بسیاری از افرادی که قصد ترک کشور را دارند، خدمت رسانی می کند.

روس ها بزرگترین گروه قومی در مسکو هستند. همچنین شمار قابل ملاحظه ای از یهودیان (گروهی که در روسیه هم به لحاظ قومی و هم مذهبی مورد توجه هستند) اوکراینی ها، بلاروس ها ( یا روسهای سفید) و تاتارها به علاوه ی تعدادی از پناهندگان غیر روسی و دیگر مهاجران از افغانستان، قزاقستان، کشورهای بالتیک و آسیای مرکزی، در مسکو حضور دارند. مسیحیت ارتدوکس مذهب غالب در مسکو است. این شهر همچنین جماعت هایی از پروتستانها، مسلمانان، یهودیان، و کاتولیک های رومی را در بر می گیرد. زبان اول اغلب ساکنین مسکو، روسی است.

 

مسکو و نواحی مادر شهر آن:

مسکو در دنباله ای از حلقه های هم مرکز که بر دژهای اصیل قرون وسطایی با نام کرملین (Kremlin) تمرکز یافته اند، به نمایش کشیده شده است. شاهراه های وسیع اطراف – بلوار  کمربندی ، میدان باغ و مسیر کمربندی بیرونی، گسترش تاریخی استحکامات شهری را ترسیم می کنند. همانند میله های یک چرخ، 14 محور اصلی حمل ونقل از مرکز به سمت بیرون گسترده می شوند.

مسیر رودخانه ی مسکو در سر تا سر شهر انحنایی از شمال غرب به سمت جنوب شرقی دارد و پهنای آن در برخی مکانها به 244 متر می رسد. بخشهایی شرقی و مرکزی شهر بر دره ی رودخانه واقع است و در جنوب غربی تپه های Sparrow ( نام پیشین این تپه ها لنین بوده است) صعودی بیش از 200 متر دارند.

منطقه ی مسکو در سال 1960 تا 885 کیلومتر مربع گسترش یافت و این زمانی بود که مرزهای شهری در جهت انطباق با راه کمربندی اوتر، توسعه یافتند. شهر در سال 1980 به میزان اندکی در نواحی الحاقی حومه ی شهر گسترش یافت و این توسعه برای یک شهر خاص به 994 کیلومتر مربع و در مادر شهرها به 1062 کیلومتر مربع، رسید. در مکانهای بسیاری فرآیند توسعه از کمربند سبز فراتر رفته است، این نوار سبز حلقه ای از پارکهای حفاظت شده و زمینهای توسعه نایافته تر است که شهر را خارج از مسیر کمربندی اوتر، در بر می گیرند.

کرملین با قرار گرفتن در قلب مسکو بر ساحل شمالی رودخانه ی مسکو، مجتمع مثلثی شکلی است که با دیوارهای سنگی که ارتفاعشان به 20 و محیطشان به نزدیک به 5/2 کیلومتر می رسد، محاط شده است. دیوارهای کرملین توسط 20 برج که برخی از آنها دروازه های ورودی داخل کرملین را شامل می شوند، سیطره می یابند. درون دیوارها گنبد طلایی کلیسای ارتدوکس و کلیسای جامع قرون 15 و 16 میلادی و نیز کاخهای پیشین امپراطوریها و حکومتهای مردسالارانه ی روسی یا رهبران کلیسای ارتدوکس روس، واقع هستند. کاخ بزرگ کرملین که باشکوه ترین ساختمان در کرملین به شمار می رود، در سال 1894 به عنوان اقامتگاه امپراطوری نیکلاس اول، تکمیل شد. در میان تعداد زیادی از ساختمانهای منصوب به کلیسا می توان کلیسای جامع Assumption (ساخته شده در سال 1479) و کلیسای جامع فرشته ی بزرگ (Archangel) (1508)، هریک با 5 گنبد مطلا، و کلیسای جامع بشارت (Annunciation) (1489؛ بازسازی در سالهای 1564-1562) با 9 گنبد طلایی، را ذکر کرد ایوان (Ivan)، برج ناقوس بزرگ در قرن16 ، با ارتفاعی برابر با 98 متر، بلندترین ساختمان در کاخ کرملین است. از ساختمانهای مدرن کرملین، کاخ مجلس (ساخته شده در سال 1961) است، ساختمانی شیشه ای- بتونی با 6000 تالار کنفرانس که سابقا متعلق به حزب کمونیست اتحادیه ی جماهیر شوروی (CPSU) بود و حالا عمدتا برای امور فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر ساختمانهای کرملین اداره ها و اقامتگاههای رسمی برای رئیس جمهوری روسیه را شامل می شود.

درست خارج از دیوار شرقی کرملین نمای میدان سرخ، مقبره ی و.آی. لنین (Vladimir Ilich Lenin) قرار دارد که آثار حفظ شده ی اولین رهبر اتحادیه ی شوروی را شامل می شود. در امتداد ضلع مقابل میدان سرخ فروشگاه بزرگی قرار دارد که با عنوان GUM ( سرواژه ی روسی برای فروشگاه بزرگ دولتی) شناخته شده است. این فروشگاه در اوایل سالهای 1990 به بخش خصوصی واگذار شد. در پایانه ی جنوبی میدان، کلیسای جامع سنت باسیل مقدس ( Saint Basil) واقع است که مابین سالهای 1555 و 1560 به مناسبت جشن پیروزی ارتش تزار روس، ایوان آی. وی. واسیلیویچ (Ivan IV Vasilyvich)، ساخته شد. از دیگر نماهای میدان سرخ می توان به موزه ی تاریخی دولت و کلیسای جامع بازسازی شده ی کازان، که اساسا در سال 1626 ساخته شده، اشاره کرد. در شرق میدان سرخ، بخش تجاری معروف به کیتای – گورود (Kitay-gorod) – حومه ی شهری متعلق به صنعتگران و بازرگانان کرملین قدیم – قرار دارد که دفتر کار تجاری و چشم اندازهای بسیاری را در بر می گیرد. در جنوب غربی کرملین، عمارت المثنی کلیسای جامع مسیح ناجی - بزرگترین کلیسا در روسیه – قرار دارد که ساخت آن به سال 1995 باز می گردد. کلیسای اصلی قرن 19همی در سال 1931 و به فرمان رهبر اتحادیه ی شوروی، ژوزف استالین، ویران شد.

با توجه به افق برنامه ریزی در دوران اتحادیه ی شوروی، نواحی مسکونی از بخشهای صنعتی شهر مجزا شدند. در حدود 90 درصد از تقریبا 3 میلیون واحدهای خانگی، بعد از سال 1995 و اغلب به شکل بلوکهای آپارتمانی با چندین طبقه، ساخته شدند. این میزان علاوه بر ساختمانهای آجری 5 تا 9 طبقه به بالا که در اواخر سالهای 1950 به دنبال بخشی از تلاش حکومت برای جبران کمبود مسکن، ساخته شدند، شامل آپارتمانهای چند طبقه ای بودند که بعد از سال 1970 در حاشیه ی شهر ایجاد شدند. برخی از آپارتمانهایی که در سال 1950 ساخته شده اند  نیاز به نوسازی دارند و این در حالی است که تمامی آپارتمانها آب لوله کشی و سیستم فاضلاب داشته و تقریبا همه ی آنها دارای آب گرم و حمام هستند. بیشتر این ساختمانها سیستم حرارتی مرکزی و تلفن دارند. در ژانویه ی 1992 حکومت شهری به مستأجران اجازه داد تا با ثبت و پرداخت شهریه ی اندکی، مالکیت آپارتمانهایشان را مطالبه کنند.

 

فرهنگ و آموزش:

دانشگاه دولتی مسکو ( تأسیس شده در سال 1755) بزرگترین و مهمترین نهاد آموزشی در روسیه، یکی از بیش از 75 نهاد آموزش عالی در مسکو، است. آکادمی علوم روسیه و نهادهای تحقیقاتی مرتبط با آن دارای قرارگاههایی در شهر هستند. کتابخانه ی دولتی روسیه یکی از بزرگترین مجموعه های جهان را داراست.

چندین نهاد فرهنگی مشهور جهان در مسکو قرار دارد. تئاتر بولشوی که در سال 1825 تأسیس شده، خانه ی یکی از قدیمی ترین گروههای بالت یعنی بالت بولشوی، است. فاخرترین مجموعه های هنری روسیه بیرون از موزه ی هرمیتاژ سن پترزبورگ، در موزه ی هنرهای عالی پوشکین مسکو و گالری دولتی تریتیاکو (Tretyakov)، واقع اند.

مسکو به عنوان جایگاه استقرار اسقف اعظم ( حوزه ی قدرت پدرشاه) کلیسای ارتدوکس روسیه از سال 1589، نزد معتقدان به این مذهب دارای اهمیت بسیاری است. این شهر چندین صومعه از جمله صومعه ی دانیلو (Danilov) (تأسیس شده در سال 1282) را شامل می شود، جائیکه شعبه ی پدرشاهی ارتدوکس روسی در مسکو، دفاتر کاری خود را داراست.

Read More

جاذبه های توریستی شهر مسکو

 

نگارخانه ترتیاکوف :

نگارخانه دولتی ترِتیاکوف (به روسی: Государственная Третьяковская галерея) واقع در شهر مسکو، پایتخت روسیه، مهم‌ترین گنجینه هنرهای ظریفهٔ روسی است.

پاول ترتیاکف از ۱۸۵۶ گردآوری تابلوهای نگارگران روس را آغاز کرد. این کار او به پدید آمدن گنجینهٔ هنرهای ملی انجامید. طی نزدیک به یکصدوپنجاه سالی که از بنیاد این موزه می‌گذرد، بیش از ۱۳۰ هزار تابلوی نقاشی، پیکر و شمایل کار نقاشان نامی و هنرمند روس در سده‌های یازده تا ۲۰ در آن گرد آمده است. علاقمندان برای بازدید کامل باید از ۵۲ تالار موزه که هریک به دوره زمانی ویژه‌ای تعلق دارد عبور کنند.

تابلوهای گنجینه هنری ترتیاکف نه تنها از دیدگاه هنری بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. از روی تابلوها می‌توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در سده‌های گذشته آشنا شد.

تابلوهای نقاشی «بریولف» با دیدی روانشناسانه کشیده شده و از این لحاظ، ظرافت و دقت خاصی دارد.

کارهای نقاشانی مانند «ونتسیانف»، «تراپینین»، «فدوتف» و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد از بهترین آثار هنر واقع‌گرایانه جهان به شمار می‌روند. آثار با عظمت رپین، آیوازفسکی و شیشکین نیز از جمله ذخایر این محل است.

 

 

 

تالار بولشوی :

تالار نمایش بالشوی (به روسی: Большой театр) به معنی سالن نمایش بزرگ، یکی از سالن‌های نمایش مشهور جهان برای باله و اپرا می‌باشد.

این سالن در سال ۱۸۲۴ در مسکو بنا گردید. باله بولشوی از معتبرترین سازمان‌های ملی باله دنیاست که محل خلق تعدادی از بزرگترین آثار و رپرتوار باله کلاسیک و باله نئوکلاسیک است.

 

 

 

کیلومتر صفر :

‫در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی، معمولاً نقطه‌ای از پایتخت، گفته می‌شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این نقطه سنجیده می‌شود.

 

 

 

آسمان‌نمای مسکو :

آسمان‌نمای مسکو آسمان‌نمایی است که از سال ۱۹۲۹ در شهر مسکو آغاز به‌کار کرد. این آسمان‌نما تا دههٔ ۸۰ میلادی (اوج کار آسمان‌نما) مورد توجه منجمهای آماتور و حرفه‌ای روسیه بود. با بروز مشکلات سیاسی و اقتصادی، کمکهای دولتی به این آسمان‌نما قطع شد و در سال ۱۹۹۴ آسمان‌نما بسته شد.

در سال ۲۰۰۴ و بعد از حدود ۱۰ سال تخریب، فرسودگی و بی‌توجهی به این آسمان‌نما، طرح بازسازی این مرکز آغاز شد.

 

 

 

میدان سرخ :

میدان سرخ یک میدان در مسکو، روسیه است. در این میدان کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل قرار دارند و بسیاری از خیابان‌های اصلی مسکو به این میدان منتهی می‌شوند این امر به گونه‌ای است که میدان سرخ میدان مرکزی مسکو و گاهی کل روسیه شمرده می‌شود.

علاوه بر جاذبه گردشگری، میدان سرخ محل اجرای کنسرت‌های بسیار بزرگ است و خوانندگانی همچون تتو (گروه موسیقی‌), شکیرا, پل مک‌کارتنی, راجر واترز, رد هات چیلی پپرز و دیگر خوانندگان در این میدان کنسرت برگزار کرده‌اند.

میدان سرخ در شهر مسکو، معروف ترین مکانی است که جهانیان از اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشور روسیه فعلی می شناسند. میدان سرخ که در مجاورت کاخ کرملین ( مرکز فرمانروایی امپراطوران و تزارهای روس و پس از آن ) قرار گرفته، مرکزی ترین نقطه ی شهر مسکو به حساب می آید و عملاً خیابان های اصلی مسکو از این میدان منشعب می شوند. اینکه کاخ کرملین را در کنار رودخانه بسازند، هم از نظر رفت و آمد آبی، هم از نظر استفاده ی مستقیم از آب رودخانه و هم از نظر دفاعی و نظامی امری طبیعی بوده است. بنابراین میدان سرخ درست در مجاورت رودخانه ی مسکو قرار دارد. میدان سرخ مسکو یکی از معروف ترین میادین جهان است. این میدان با 695 متر طول، 130 متر عرض و مساحت تقریبی 90 هزار متر مربع پس از میدان تیان آن من پکن به عنوان دومین میدان بزرگ جهان شناخته می شود. بعضی ها فکر می کنند که این میدان پس از به قدرت رسیدن بلشویک ها در سال 1917 سرخ نامیده شده است اما این اندیشه نادرست است.

Read More

هتل های شهر مسکو

 

هتل آرارات پارک حیات

آدرس: خیابان نگلینایا، شماره 4

ایستگاه‌های مترو: لوبیانکا، تئاترالنایا

توضیحات: این هتل در سال 2001 میلادی افتتاح شده است و به میدان سرخ و کاخ کرملین بسیار نزدیک است. دارای چندین سالن کنفرانس و رستوران بسیار مجلل می‌باشد. اتاق‌های بسیار راحت مجهز به سیستم حفاظتی بسیار پیشرفته و دارای قابلیت دسترسی به اینترنت از طریق Wi-Fi در سرتاسر هتل.

هزینه اقامت: 297 دلار امریکا در هر شب.

 

 

 

هتل بالت شوگ کمپینسکی

آدرس: خیابان بالت شوگ، شماره 1

ایستگاه‌های مترو: ترتیاکوفسکایا

توضیحات: این هتل در سال 1898 ساخته شده است و هم اکنون دارای 200 اتاق است و با مدیریتی سوئیسی اداره می‌شود. در کناره رودخانه مسکو واقع شده است و نمای زیبایی از کاخ کرملین و کلیسای سنت باسیل ارایه می‌دهد. دارای اتاق‌های بسیار راحت مجهز به جدیدترین مبلمان می‌باشد. این هتل تا نزدیکترین ایستگاه مترو پانزده دقیقه فاصله دارد. دارای دو رستوران و سالن کنفرانس می‌باشد.

هزینه اقامت: 208 دلار امریکا در هر شب.

 

 

 

هتل کراون پلازا مرکز تجارت جهانی مسکو

آدرس: بولوار کراسنوپرسنینسکایا، شماره 12

ایستگاه‌های مترو: اولیتسا 1905 گودا

توضیحات: این هتل یکی از بهترین هتل‌های تجاری در مسکو است. دارای سالن کنفرانسی با ظرفیت 1500 نفر و اتاق‌های جلسه متعدد است. این هتل که در کناره شمالی رودخانه مسکو قرار دارد بخشی از مجموعه تجارت جهانی مسکو است. این هتل با 575 اتاق آماده سرویس دهی به میهمانان خود می‌باشد. دارای سالن بدن سازی است و در تمام هتل امکان استفاده از اینترنت از طریق Wi-Fi وجود دارد.

هزینه اقامت: 163 دلار امریکا در هر شب.

 

 

 

  هتل گلدن اپل

آدرس: خیابان مالایا دیمترووکا، شماره 11

ایستگاه‌های مترو: پوشکینسکایا و تویرسکایا

توضیحات: این هتل که دارای معماری به سبک قرن نوزدهم می‌باشد در سال 2004 افتتاح شده است و بسیار مدرن و دارای یک مرکز تجاری و سالن ورزش و نیز یک سالن رستوران می‌باشد. این هتل دارای 92 اتاق و دارای دو اتاق جلسه است و در تمام هتل امکان دسترسی به اینترنت از طریق Wi-Fi وجود دارد.

هزینه اقامت: 138 دلار امریکا در هر شب.

 

 

 

هتل گلدن رینگ

آدرس: خیابان اسمولنسکایا، شماره 5

ایستگاه‌های مترو: اسمولنسکایا

توضیحات: این هتل که مشرف بر ساختمان وزارت امور خارجه روسیه است در نزدیکی خیابان آربات یکی از مراکز توریستی مسکو قرار دارد و در سال 1998 نو سازی شده است.

هزینه اقامت: 161 دلار امریکا در هر شب. 

Read More

رستوران های شهر مسکو

Cafe Pushkin :

منوی این رستوران شامل غذاهای روسی می باشد .

آدرس : Tverskoy bulvar 26A, Moscow 103009, Russia

 

 

 

Bolshoi :

منوی این رستوران شامل غذاهای روسی می باشد .

آدرس : Ulitsa Petrovka 3/6, Moscow, Russia

 

 

 

CDL Restaurant :

منوی این رستوران شامل غذاهای روسی می باشد .

آدرس : Povarskaya street, 50, Moscow 121069, Russia

 

 

 

Turandot :

منوی این رستوران شامل غذاهای آسیایی و اروپایی می باشد .

آدرس : Tverskoy bulvar 26/5, Moscow 125009, Russia

 

 

 

Ragout :

منوی این رستوران شامل غذاهای اروپایی می باشد .

آدرس : ul. Bolshaya Gruzinskaya 69, Moscow, Russia

Read More

مراکز خرید

 

در مسكو خريد سوغات و يادگاري از كارهاي عادي و روزمره مسافران ، خصوصا" مسافران ايراني است.

 

بازار ايزمايلوفسكي (Izmaylovsky)

اين بازار كه در پارك ايزماليلوو (Izmalylovo) قراردارد مي توانيد اجناس ارزان تر را بيابيد در وروديه اين بازار خرس هاي دست آموز با حركات نمايشي، توريست ها را به طرف اين بازار جلب مي نمايند.

 

مركز خريد اوروپتسكي(ٍEvropeiskiy)

اين مركز خريد در سال 2006 در نزديكي ايستگاه مترو كيفسكي (Kievsky) افتتحاح گرديد كه مي توان در آن ماركهاي بين المللي مانندCalvin Klein ، Swatch ، Marks& Spender ، Levi's  و Next را خريد نمود.

 

مركز خريد ايكا IKEA

از ايستگاههاي متروي Rechnoi Vokzal  و Lyublino  و Tyopliy  مي توان  به اين فروشگاه Mega كه اين مركز خريد در آن قرار دارد،دسترسي پيدا كرد.

از نزديك ترين ايستگاههاي مترو مي توانيد با سوار شدن بر اتوبوسهاي زرد رنگ اين فروشگاه به آساني به آنجا برويد.

 

مركز خريد دتسكاي مير Detskiy Mir

اين فروشگاه زنجيره اي كه در همه جاي روسيه شعبه دارد، اختصاص به وسايل كودكان و انواع اسباب بازي دارد و همچنين كتاب و انواع دي وي دي و سوغات كشورها در آن يافت مي شود.

 

مجتمع تجاري گوم Gum

اين پاساژ با بوتيك هاي بين المللي و بسيار گران قيمت در مجاورت ميدان سرخ قرار دارد.

Read More
Read More

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513