کاپودوکیا

  • درباره کاپودوکیا
  • جاذبه های گردشگری کاپودوکیا
  • هتل های کاپودوکیا
  • رستوران های کاپودوکیا
  • مراکز خرید کاپودوکیا

درباره شهر کاپادوکیا

کاپادوکیا ( Kapadoukia  که نام قدیمی و پارسی این سرزمین  کاپادوسیه  Cappadocia به معنای سرزمین اسبهای زیبا می باشد، بخش باستانی و پهناوری است که امروز در ترکیه مرکزی قرار گرفته و به دلیل ارزش های تاریخی و باستانی ,توریستی ترین بخش استان نوشهیر ترکیه کنونی را در بر می گیرد. بازمانده های آتشفشان ونزدیکی آن با سواحل جنوبی دریای سیاه منظره عجیب و شگفت آوری به وجود آورده است.

این محوطه باستانی از سال 1985 از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت گردیده است. در دنیا 3 شهر صخره ای وجود دارد که یکی از اونها کاپادوکیا میباشد. منطقه كاپادوكيا ، یکی از زيباترين نقاط جهان از نظر ادغام طبيعت و تاريخ می باشد.

خانه های لانه كبوتری سنتی حجاری شده در بین سنگهای كاپادوكیا ، استقلال منطقه را به زبان می آورد. این خانه ها در قرن 19 از سنگهای بریده شده ، تخته سنگها و یا كناره ها ساخته شده است. سنگ كه تنها مصالح معماری منطقه است ، از نوع سنگهای آتشفشانی بوده كه پس از خروج آن از دهانه و بعلت نرم بودن به آسانی قابل كار می باشد لیكن پس از برخورد با هوا سخت شده و به یك سنگ بسیار مقاوم تبدیل می شود .

با توجه به فراوانی مصالح مورد استفاده و حجاری آسان آنها، صنعت سنگ كاری مخصوص در منطقه توسعه یافته و بعنوان یك معمار سنتی در آمده است . هم هال و هم درب خانه ها چوبی است. قسمت بالای دربها با نقوش گلهای پیچك تزیین یافته است. خانه های لانه كبوتری موجود در منطقه در اواخر قرن 19 و در قرن 18 ساخته شده است. بخشی از خانه های لانه كبوتری كه از نظر هنر نقاشی اسلامی بسیار مهم است بعنوان كلیسا و یا عبادتگاه ساخته شده است . سطح خانه های لانه كبوتری از طرف هنرمندان محلی با كتیبه هایی تزیین یافته است.برخی با نقاشیهای زیبایی از مسیح ونشانه های مسیحیت، باز مانده از مسیحیانی که در سالهای ظهور مسیح و پس از آن، از ترس تهاجم سربازان رومی به آنجا پناه برده اند.

شگفت آورترین بخش سرزمین کاپادوکیه یا کاپادوسیه ,شهر زیر زمینی درینکویو derinkuy می باشد که یکی از شگفت انگیزترین کشف تاریخ آیین زرتشت ,ایران باستان و پیروان اهورا مزدا در آنجا قرار دارد. درینکو به معنی چاه عمیق ,شهری است زیرزمینی و اعجاب آور ,که براثر یک رویداد ساده کشف شد. درسال 1963 کارگرانی که برای ایجاد ساختمانی به کندن زمین مشغول بودند که ناگهان با چاه یا تونل ژرفی درون زمین روبرو شدند. پژوهشهای بعدی کشف یک شهر زیرزمینی از دوران کهن را خبر داد که با آثارو نشانه هایی از آیین زرتشت، کهن ترین دین جهان با نمادهایی از اهورا مزدا، زرتشت ،فروهر و اسب های پارسی تزیین یافته است.

در منطقه Passabag و در کنار تاکستانهای آن به قلعه هایی طبیعی چشم می اندازیم که همانند قارچ بر بالای کوهها روییده اند که به آنها قلعه راهبان Monk Valley  می گویند. این مکانها جایی بوده است که راهبان خانه های خود را در ارتفاع 5تا 15 متری کنده اند.

Read More

جاذبه های توریستی شهر کاپودوکیا

تجربه ای متفاوت دید از بالن

مشاهده منظره کاپادوکیا از داخل بالن های هوای گرم که در این منطقه در پرواز هستند تجربه ای متفاوت با هر سفر دیگری می باشد. شما همچنین می توانید در آسمان منطقه به همراه کبوتران نظاره گر کلیسا های مجلل و ستون های دودکش های پریان که در اشکال اهرام ، مخروط ها و قارچ ها و کلاه های مختلف می باشند نیز باشید.

 

سایر جاذبه های تفریحی مذهبی:

 

کاروانسرای کاراتای هانی

افلاک

دره فاکیلی

شهر باستانی تیانا

آرامگاه کسیک کوپرو کرشهیر

آرامگاه یونس امره 

آرامگاه ملک قاضی 

آرامگاه عاشیک پاشا 

مسجد آهی اورن 

مسجد جاجابی

Read More

هتل های کاپودوکیا

یالوا ترکیه مرکز ترمال (کاپلیجا) و تفریحی(ائیلنجه) و سلامتی(ساغلیق) - این هتل جزء هتلهای کاپلیجای دهکده توریستی است و جزء هتلهای لوکس یا سوپرلوکس نیست اما جزء هتلهای طبقه متوسط(اورتاسینیف) نیز نیست.

مسیر دریایی به استانبول ، بورسا ،تکیرداغ ،کوجاائلی و....

 

 هتل 4 ستاره  ترمال ایلیجا(ılıca) نه ایلیجا(ilica) در چشمه ازمیر_چون iliq در زبان ما یعنی ولرم اما ایلیق یعنی مغز استخوان یا همان بن مرو(BM)

ناحیه چشمه ازمیر هتل ترمال ایلیجا

هتل ترمال نیچر مدی دوغال تداوی (درمان طبیعی) از دسته آپارتمانی- کوش آداسی آیدین 

Read More

رستوران های شهر کاپودوکیا

برخی رستوران های معروف کاپادوکیا عبارتند از:

رستوران آبراکادابرا Abracadabra:

منطقه  آرناوات کوی

----------

رستوران آدام بابا Adem Baba

منطقه آرناوات کوی.میدان ساتیس سوکاک

----------

رستوران فس کافه Fes Cafe:

منطقه گرند بازار

---------- 

 

رستوران حمدی لت لوکانتاسی Hamdi Et Lokantasi:

منطقه امین اونو

رستوران ایمروز Imroz

منطقه بی اوغلو

----------

رستوران استانبول مدرن کافه Istanbul Modern Cafe:

منطقه کاراگوی

----------

رستوران کوناک اوی Konuk Evi:

منطقه سلطان احمد

-----------

رستوران لا کاسیتا La Casita:

منطقه نیسان تاشی

----------

رستوران ماقنا اورا کافه Magnaura Cafe:

منطقه سلطان احمد

----------

رستوران روملی کافه رستوران Rumeli Café Restaurant:

منطقه سلطان احمد

----------

رستوران سازلی Sazeli:

منطقه اورتاکوی

----------

رستوران سلطان احمد فیش هاوس Sultanahmet Fish House:

منطقه سلطان احمد

----------

رستوران های ارزان قیمت استانبول:

رستوران بورسا لوکانتاشی Borsa Lokantasi:

 

منطقه امین اونو

----------

رستوران جیا Çiya:

منطقه کدی کوی

----------

رستوران دوی دوی Doy-Doy:

منطقه سلطان احمد

---------

رستوران حاجی عبداله Haci Abdullah:

منطقه بی اوغلو

----------

رستوران هالا مانتا Hala Manti:

منطقه بی اوغلو

----------

رستوران هاووزلو Havuzlu

منطقه گرند بازار

----------

رستوران هلوتیا Helvetia:

منطقه بی اوغلو

----------

رستوران لاله زار Lalezar:

منطقه ادیرنه

Read More

مراکز خرید شهر کاپودوکیا

مرکز خرید olivium

برای رفتن به این فروشگاه با تراموا مسیر زیتون بونو در ایستگاه آکا شمسدین  پیاده می شوید و بعد از مسیر کوتاهی و عبور از بیمارستان و یک سری مغازه که تقریبا خوب هستند برای خرید به این فروشگاه می رسید این فروشگاه در چند طبقه و دارای تمامی امکانات است این فروشگاه در روز سه شنبه هر هفته حراجی زده می شود که به قول ترکها (inderim) که هر فروشگاهی وسایل و پوشاکی را با قیمت ارزانتر از روزهای دیگر هفته عرضه می کند.

مرکز خرید جواهر

این مرکز خرید در مرکز شهر و نزدیک میدان تکسیم قرار دارد باید بگویم اکثر هتل های خوب هم در این قسمت است و برای رسیدن به این مرکزهر وسیله نقلیه ای که میدان تکسیم برود را می توان سوار شد

نکته مهم تمام وسایل نقلیه در این کشور بجز تاکسی که همه جا گران است از جمله تراموا ،اتوبوس ،مترو ،کشتی به ازای هر نفر 75/1 لیر دریافت می کنند که دریافت هم به صورت مکانیزه می باشد و یکی از نکات خوب همین مطلب است.

Read More

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513