چیانگ مای

  • درباره چیانگ مای
  • جاذبه های گردشگری چیانگ مای
  • هتل های چیانگ مای
  • رستوران های چیانگ مای
  • مراکز خرید چیانگ مای

چیانگ مای
استان چیانگ مای یا چیانگ می یکی از استانهای کشور تایلند است. مساحت آن 20107 کیلومترمربع میباشد. جمعیت این استان در سال ۲۰۰۲ بالغ بر ۱۶۴۹۰۰۰ نفر برآورد شده است .
چیانگ مای که در 700 کیلومتری شمال بانکوک واقع شده است، دومین شهر بزرگ تایلند است. گرمای کم و خنک بودن آن نسبت به پایتخت و نیز جاذبه های بسیار متنوع و خاص این منطقه، شهر چیانگ مای را که به نام رزشمال معروف است به صورت مرکزی ایده آل برای گردش تبدیل نموده است. جدا از این، خود شهر نیز به تنهایی مقصدی ارزشمند جهت مسافرت است. معروفیت این شهر به خاطر تاریخ، فرهنگ و معابد باستانی آن است. که دارد، نظیر معبد نفیس و با صفای وات دوی سوئپ Wat Doi Suthep که در تپه ای مجاورشان قرار گرفته و دارای مناظر باشکوه و چشم اندازی وسیع می باشد. احاطه شدن چیانگ مای بوسیله کوهستان های مشتق شده از پایین ترین دامنه های هیمالیا، نه تنها مناظر بدیعی را ایجاد نموده است بلکه میزبان بیش از 20 طایفه نیز می باشد که در نواحی کوهستانی زندگی می کنند. این طوایف اکثرا” از نژاد تبتی، برمه ای و چینی هستند، اما همچنان نوع گویش و پوشش بومی خود را حفظ کرده اند.
یلها را هنوز در جنگلهای ساج اطراف چیانگ مای بکار می گیرد و صنایع دستی متنوع و کلبه های روستایی آن نظرها را جلب می کنند. صنایع آن، از نقره تا ابریشم بافی و از منبت کاری تا سفالگری، سوغاتی هستند که هنگام خرید، اوقاتی خوشایند را برای شما فراهم می کنند.
چیانگ مای که به ‘رز شمال’ معروف است، بزرگترین شهر در تایلند شمالی است. این شهر که هم اکنون به شهری پیشرفته و مدرن تبدیل شده است، در قرن سیزدهم توسط منگرای شاه در سواحل رود پینگ بنیان شد. مسافران معمولا از طریق فرودگاه بین المللی چیانگ مای به شهر وارد می شوند. همین که به شهر رسیدید، می توانید برای رفتن به هر نقطه از شهر از اتوبوس، قطار، تاکسی، توک توک، سیکلو (تاکسی های موتور سیکلتی) و کامیون های مسافربری پوشش دار که سانگثائو یا سیلوور نامیده می شوند، استفاده کنید.
چیانگ مای به عنوان یک قطب مهم گردشگری، از جذابیت های زیاد طبیعی و ساخته دست بشر برخوردار است. این شهر با دارا بودن بلندترین کوه ها در منطقه و زمین محلی متنوع، فعالیت های تفریحی زیادی چون: پیاده روی، دوچرخه سواری، گردش در جنگل، قایق رانی با قایق های الواری و کایاک را ایجاد نموده است. در پارک طبیعت فیل ها، که تقریبا در 60 کیلومتری از شهر قرار دارد، می توان تفریحات آرام تری را دنبال کرد. در این پارک نزدیک به سی فیل نجات یافته زندگی می کنند. از برنامه های این پارک فیل سواری و نیز فرصت هایی برای داوطلبان است.
بیشتر از 300 وات یا معبد بودایی در چیانگ مای وجود دارد که تاریخ ساخت بسیاری از آنها به قرون سیزدهم تا پانزدهم برمی گردد. وات فراثات دوی سوثپ، وات چیانگ مان، وات فرا سینگ و وات چدی لوانگ از مشهورترین معابد شهر به شمار می روند. از آنجا که این شهر مرکز فرهنگی مهمی به شمارمی آید، موزه های قابل توجه زیادی نیز در آن وجود دارد، مانند: مرکز فرهنگ و هنر شهر چیانگ مای، موزه ملی چیانگ مای، موزه حشرات دنیا و شگفتی های طبیعی، موزه موسسه تحقیقاتی هیلترایب و موزه هنر دانشگاه چیانگ مای.
این شهر تاریخی، میزبان چندین جشنواره تایلندی مهم نیز هست. به عنوان مثال: جشنواره لوی کراتونگ که به احترام الهه آب برگزار می شود. تایلندی ها معمولا به نشان این مناسبت، هزاران سبد گل را به رودخانه می ریزند. البته مردم چیانگ مای از این هم فراتر می روند و به این مناسبت، هزاران بالون هوای گرم را در شب به آسمان می فرستند. سانگکران، سال نو تایلندی ها (که در اواسط آوریل جشن گرفته می شود) و جشنواره گل چیانگ مای، که در طول اولین آخر هفته فوریه برگزار می شود، از دیگر جشن های سالانه هستند. جشنواره ها پر از غذا، گل، راه پیمایی و اجرای نمایش های فرهنگی هستند و گاهی مسابقات زیبایی را نیز شامل می شوند.
چیانگ مای که پناهگاه حقیقی خریداران به حساب می آید، بازار شب طویلی دارد که در امتداد پیاده روهای جاده چانگ خلان، جاده فائه، جاده سی دونچای و فراتر از اینها ادامه می یابد. از دیگر بازارهای محبوب شهر می توان به: شنبه بازار در جاده ووالای و یک شنبه بازار در جاده راجدومنم اشاره کرد که در آن وسایل دست ساز عالی، مانند: جواهرات، منسوجات ابریشمی، تندیس های چوبی، و نیز غذاهای تایلند شمالی و اسنک پیدا می شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که تا رمق دارند خرید می کنند، حتما مراکز ماساژ سنتی تایلندی را مد نظر داشته باشید. می توانید این مراکز را در یکی از معابر اصلی شهر بیابید. همه نوع امکان اسکان در چیانگ مای پیدا می شود؛ از مهمانخانه های ارزان با خدمات کم یا بدون هیچ گونه خدمات گرفته تا هتل های بلند و اتاق هایی در باغ.
علاقه مندان به غذا و مشتاقان آشپزی، واقعا می توانند مزه چیانگ مای را بچشند چرا که این شهر، نقطه اصلی آشپزی تایلندی است. علاوه بر رستوران های فراوان و غذاخوری های خیابانی که بهترین و مطمئن ترین غذاهای تایلندی را طبخ می کنند، بیشتر از دو جین مدارس آشپزی نیز در این شهر وجود دارد، مانند: مدرسه آشپزی آشپزخانه چیانگ مای، مدرسه گپ هنرهای آشپزی تایلندی و مدرسه آشپزی “آشپزی هوشمندانه تایلندی”.
برای دریافت ویزای چیانگ مای می توان به سفارت خانه و کنسولگری های پادشاهی تایلندی مراجعه کرد. هزینه ویزای گردشگری تک وروده که برای 3 تا 6 ماه اعتبار خواهد داشت، نزدیک به 25 دلار آمریکا خواهد بود. با در دست داشتن ویزای گردشگری، می توان به مدت 30 یا 60 روز در تایلند اقامت داشت، البته با مراجعه به اداره مهاجرت می توان 30 روز دیگر به این زمان افزود. آمریکایی ها و مسافران از 40 کشور دیگر برای اقامت کمتر از 30 روز، نیازی به دریافت ویزای گردشگری ندارند.

Read More

ابتدا به سراغ معابد این شهر می رویم که بیش از هر جاذبه دیگری در این شهر گسترده شده اند و در گوشه و کنار چیانگ مای به چشم می خورند.
• معبد سوآن داک (Wat Suan Dok)
معبد سوآن داک یکی از زیباترین معابد شهر چیانگ مای است. این معبد بسیار قدیمی است و معماری خاص خود را دارد. دسترسی به آن نیز آسان است. سوآن داک در خیابان سوتپ و در نزدیکی دیوارهای باستانی شهر چیانگ مای واقع شده است.
 
چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند
سوآن داک مملو از مجسمه ها و نقاشی های زیبا است و محیطی آرامش بخش دارد. دعا و عبادت کاهنان بودایی این معبد نیز برای گردشگرانی که از نقاط مختلف دنیا به چیانگ مای سفر کرده اند، جذاب است. این معبد، ویژگی هایی دارد که در جاهای مختلف نمی توان آنها را دید. اصلی ترین ویژگی آن، سالن نمازگزاری کاهنان بودایی است. از ویژگی های دیگر آن می توان به مناره های مختلف اشاره کرد. در این مناره ها آثار مقدس بوداها قرار دارند. مناره اصلی به رنگ طلا و بقیه آنها سفیدرنگ هستند. علاوه بر مناره ها، می توان از نقش های دیواری برجسته این معبد نیز به عنوان جاذبه های توریستی یاد کرد.
از معبد سوآن داک، می توان جاهای دیگر شهر چیانگ مای تایلند را دید. جالب است که گردشگران می توانند اطلاعات کامل از این مذهب و این معبد را مستقیم از خود راهبان و کاهنان کسب کنند.
• معبد پهارا سینگ (Wat Phra Singh)
معبد پهارا سینگ نیز یکی از معابد پربازدید شهر چیانگ مای است. این معبد در بخش قدیمی شهر چیانگ مای و در نزدیکی دیوارهای باستانی قرار دارد. معماری ساختمان این معبد مشابه ساختمان های مناطق شمال تایلند است.
 
چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند
علاوه بر مجسمه ها، معماری و سبک ساختمان معبد پهارا سینگ، کاهنان بودایی آن و نحوه عبادت کردنشان به صورت آواز نیز از دیگر دلایل جذب گردشگر هستند. در این معبد، شمایل بزرگی از بودا وجود دارد که طبق افسانه های محلی، قدرت بسیاری دارد. به طوری که گفته می شود طی عبور کالسکه پادشاه از مقابل آن، کالسکه می شکند. به همین دلیل این مجسمه را بسیار قدرتمند می دانند و احترام فراوانی برای آن قائل هستند. این مجسمه روی تنه شیری قرار دارد. سینگ به زبان هندی به معنای شیر است. به استناد تاریخ، سر این مجسمه نسخه اصلی نیست. سر اصلی آن در سال ۱۹۰۰ میلادی دزدیده شده است و نمونه مشابه آن ساخته شده است.
دنبال کننده های مذهب گایای بودا این معبد را بسیار دوست دارند. نقاشی های دیواری زیبا که نمایشگر تاریخ و سنت بودایی ها هستند، به بیننده القا می کنند که مردم چیانگ مای، به ویژه مردم بودایی علاقه و وابستگی شدیدی به سنت و آئین مذهبی خود دارند. معبد پهارا سینگ، کتابخانه بزرگ و قدیمی نیز دارد. همچنین گردشگران می توانند از کلاس های آموزشی مدیتیشن این معبد نیز استفاده کنند.
• معبد Wat Pah Pong
معبد «پَه پونگ» در شهر چیانگ مای نشان دهنده معماری چند فرهنگ مختلف همچون چین، برمه و تایلند است. این معبد در واقع صومعه بودایی است که با معماری زیبایش خیلی ها را به سمت خود جذب می کند. جذاب ترین جاذبه معماری آن را نیز می توان ورودی های باشکوه آن دانست. گردشگران با عبور از این دروازه های بزرگ، وارد سالنی می شوند که کاهنان در آنجا به عبادت و نماگزاری مشغول هستند.
 
چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند
معبد پَه پونگ، با جواهرات مختلفی تزئین شده است. روی دیوارهای آن آثار هنری بسیار زیبایی وجود دارد که چشم ها را خیره می کنند. کنده کاری ها و نقاشی و مجسمه های موجود در این بنا در کنار شاهکار اصلی آن، یعنی درب ورودی‌اش، همه باعث جذب گردشگران فراوانی به سمت این معبد شده اند. زمین معبد مربعی شکل و سقف آن منحنی است. پنجره های قوسی شکل و گرد و کنده کاری های بسیار زیبا نیز از دیگر جاذبه های این معبد هستند. دکور و هنری که در ساخت این معبد و ساخت مجسمه های بودای آن به کار رفته است را تقریبا هیچ کس نمی تواند انکار کند.
• معبد Phrathat Doi Suthep
معبد «دوای سوتهِپ» یکی از زیباترین و مهم ترین معابد بودایی در شهر چیانگ مای و کشور تایلند است. این معبد روی تپه دوای سوتهِپ در شمال غربی چیانگ مای قرار دارد.
 
چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند
با ورود به این معبد، کاهنان بودایی زیادی را می توان در داخل و محوطه ساختمان دید. طرز لباس پوشیدن و رفتار این کاهنان نیز جالب توجه است. این معبد مناره طلایی، درها و دیوارهای زیبایی دارد. قدمت آن به سال ۱۳۸۳ میلادی بر می گردد و از آنجا که روی تپه واقع شده است، می توان شهر چیانگ مای را از بالا دید و از مناظر طبیعی لذت برد. رفتن به این معبد آرامش و احساس خوبی به گردشگران می دهد. یکی از جذابیت های این معبد، پلکانی است که در سال ۱۹۳۴ میلادی برای آن ساخته شده اند. این پله ها بسیار زیاد و حدود ۳۰۹ عدد هستند و مسیری طولانی از پایین تپه تا خود معبد دوای سوتهِپ را پوشش می دهند. دو طرف این پله ها به شکل اژدهای هفت سر تزئین شده است که نمای زیبایی به آن می بخشد و نماد فرهنگ مردم منطقه است.
از دیگر جذابیت های معبد دوای سوتهِپ، مجسمه سفیدرنگ یک فیل است. این مجسمه نماد فیل سفیدی است که استخوان های بودای اعظم را بر پشت خود حمل کرده و به این معبد آورده است. مجسمه فیل سفید برای یادآوری نحوه ساخت این معبد و تاریخچه آن ساخته شده است.
هیچ فردی حق ندارد با کفش وارد این معبد بشود. بتکده، محراب، زیارتگاه های فراوانی داخل معبد وجود دارند. این معبد بودایی همچون معابد هندی است. میان همه مجسمه های بودایی معبد دوای سوتهِپ، مجسمه گانش نیز به چشم می خورد.
• معبد Wat Jed Yod
معبد «جِت یاد» یکی از معبدهای بودایی به سبک هندی است که در شهر چیانگ مای قرار دارد و در قرن ۱۵ به منظور میزبانی شورای جهانی بودا ساخته شده است. ساخت این معبد شباهتی به دیگر معابد تایلند ندارد. سالن آن شبیه غار و زیربنای آن مستطیل شکل است.
 
چیانگ مای اصلی ترین جاذبه گردشگری تایلند
•    موزه ملی چیانگ مای
اگر تمایل به شناخت بهتر تاریخ کشور تایلند و فرهنگ و سنت مردمان آن در طول تاریخ دارید، بهترین جا برای این منظور، موزه ملی چیانگ مای است. این موزه مملو از وسایل، ابزار سلاح های جنگی، مجسمه های بودا که در طول زمان های مختلف در تاریخ ساخته شده‌اند و اطلاعاتی در مورد دورانLann  در تایلند است. در این موزه می توان جوانب مختلف تایلند سال های گذشته را مورد بررسی قرار داد. تصاویر، مجسمه ها و نفش های برجسته از بودا که از قرن 14 باقی مانده اند در این موزه خودنمایی می کنند. در طبقه دوم این موزه نیز صنایع دستی ساخته شده در دوران Lann قرار دارند که گردشگران می توانند از آنها دیدن کنند.
 
 در موزه ملی چیانگ مای می توان انواع سلاح ها جنگی و هنرهای مختلف مربوط به قرن 14 را پیدا کنید. برخی از جالب ترین بخش های موزه، مجسمه برنزی بودای بزرگ (Phra Saen Swae) است. یکی دیگر از مجسمه های برنزی بودا به نام Subduing Mara، نیز از دیگر جذابیت های این موزه به شمار می رود که در قرن 16 تا 17 میلادی ساخته شده است. بنر بزرگی از بودا که در قرن 20 تا 21 میلادی ساخته شده است، جدیدترین ویژگی موزه ملی چیانگ مای است. جعبه چوبی کتاب مقدس بودایی ها که در قرن 19، ردپای بودای اعظم با صدف های مروارید خاتم کاری و طلا کوب شده که در سال 1794 میلادی در San Kamphaeng ساخته شده است.

موزه ملی چیانگ مای، با مراسمی سرشار از تجمل و جشن  افتتاح شد. برنامه بازگشایی این موزه همچون جشن روز تولد ملکه تایلند در روز ششم فوریه بسیار بزرگ و پر زرق و برق بود. بعد از آن بود که موزه ملی چیانگ مای به عنوان به عنوان یکی از مراکز آموزش و نمایش هنرها و فرهنگ غنی تایلند در شهر چیانگ مای شناخته و انتخاب شد. معماری و طراحی ساختمان موزه ملی چیانگ مای به سبک تایلندی است. اما در آن انواع هنرها و ویژگی های فرهنگ Lann را که مربوط به قرن 14 است را نیز می توان یافت.

•    پارک ملی  (Doi Inthanon)
این پارک در بلندترین منطقه کوهستانی و  در ارتفاع 2565 متری بالا تر از سطح دریا قرار دارد.
 
 •    دهکده بافت ابریشم و کتان (San Kamphaen)
این دهکده معروف در 13 کیلومتری شهر قرار دارد و منبع اصلی انواع محصولات کتان و ابریشم است. در این دهکده، پارچه ها به وسیله دستگاه های بافندگی سنتی چوبی بافته و در اندازه و شکل و طرح های متنوع فروخته می شوند.
 
 
 •    دهکده چتر و سایبان Bo Sang
این دهکده در فاصله 9 کیلومتری خارج از شهر قرار دارد و در مسیر آن کارخانجات تولید صنایع دستی قرار گرفته است. در کارگاه هایی که درون کلبه های اصیل روستایی قرار دارد، زنان جوان به تولید چتر های کتانی و ابریشمی و سایبان های کاغذی که روی آنها نقاشی های دستی از گل ها و حیوانات مختلف کشیده می شود مشغول به کار هستند.
 
 •    باغ وحش Chiang Mai
در این باغ وحش از یک جفت پاندا نگهداری می شود که از چین قرض گرفته شده است. علاوه بر آن، بیش از 200 گونه از پستانداران و پرندگان آسیایی و آفریقایی در آنجا زندگی می کنند. این باغ وحش هر روز از 8 صبح تا 7 بعداز ظهر برای بازدید باز است. بهای بلیط آن برای بزرگسالان 100 بات و برای کودکان 20 بات است. در این باغ وحش علاوه بر قفس حیوانات، امکانات دیگری همچون محوطه کمپ و رستوران نیز هست.
 
 •    چشمه های آبگرم  Fang
این چشمه ها آبگرم در 163 کیلومتری شمال چیانگ مای قرار دارند و حدود 50 چشمه جوشان با بوی بد سولفر هستند. این چشمه ها در محوطه جنگل 10 هکتاری قرار دارند و دمای آنها بین 90 تا 100 درجه سانتیگراد است.
 
 غار Chiang Dao
این غار خیلی به شهر نزدیک نیست و برای رسیدن به آن باید 72 کیلومتر از چیانگ مای قرار خارج شوید. برای رسیدن به آن نیز باید از یک راه پله با سقفی از فلز روی بالا بروید. جلوی غار رودی مملو از ماهی وجود دارد
 
کمپ فیل ها
ناحیه ای در کنار رودخانه در شمال چیانگ مای وجود دارد که در آن هر روز صبح نمایش فیل ها به اجرا در می آید و شامل چندین کمپ جداگانه می باشد.
 

Read More

Dhara Dhevi

هتل دهارا دهاوی Dhara Dhevi  در ۶۰ هکتار از زمین های استوایی با زیبایی های خیره کننده در شهر توریستی چیانگ مای (Chiang Mai)  در شمال تایلند قرار دارد
در هنگام ورود به این مرکز اقامتی و استراحتی بی نظیر با استقبالی صمیمانه توسط کارکنان مهربان و با اخلاق هتل دهارا دهاوی روبرو خواهید شد محیط هتل دهارا دهاوی بسیار لذت بخش و بی سر و صدا است و در این مرکز اقامتی لوکس با الهام از میراث غنی منطقه از شما پذیرایی می شود
 
سازه ها و ساختمان های دهارا دهاوی مانند کاخ های باستانی تایلند و، ویلا های آن به سبک سنتی می باشد لذت زندگی در قصرهای تایلندی را در این مرکزاقامتی لوکس با بهترین رستوران ها و امکانات فوق العاده تفریحی تجربه خواهید کرد
 
فاصله هتل هتل دهارا دهاوی از مرکز شهر ۱۰ دقیقه و دهارا دهاوی از فرودگاه بین المللی چیانگ مای ۱۵ دقیقه با اتومبیل فاصله دارد
 
امکانات رفاهی مهمان شامل ماساژ آرامش بخش ،استفاده از سونا ، استخر آبگرم در آبگرم Dheva ، یک زمین تنیس، سالن بدنسازی و… است
 
رستوران های هتل دهارا دهاوی از میهمانان خود با انواع غذاهای آمریکایی و فرانسوی و همینطور غذاهای محلی چین و تایلندی پذیرایی می کنند.در این مرکز می توانید در فعالیت های روزانه شرکت کنید و از کلاس های آشپزی, کلاس های آشنایی با زندگی مردمان روستاهای تایلند و کلاس هایی که برای افرادی که می خواهند کمی از زندگی روزمره شهری و ماشینی فاصله بگیرندبهره ببرید

Read More

این قسمت در حال به روز رسانی می باشد.

Read More

مراکز خرید چیانگ مای

بازار شب چیانگ مای محل مخصوص خرید و فروش مواد غذایی می باشد.
آدرس:  Th Bamrungburi near Pratu Chiang Maiساعت کاری :4 بعد از ظهر الی 12 شب می باشد.

پنتیپ پلازا چیانگ مای Pantip Plazaدر نزدیکی بازار شب چیانگ مای می باشد که محل خرید فروش لوازم کامپیوتر می باشد.
آدرس:  Th Chang Khlan

مرکز خرید بویز کتاب چیانگ مای Backstreet Booksیکی از بزرگترین محل خرید و فروش کتاب می باشد.
آدرس : 2/8 Th Chang Moi Kao

فروشگاه کلاسیک مدرن چیانگ مای Classic Modelیکی از بزرگترین فروشگاه چیانگ مای می باشد که مرکز خرید و فروش پوشاک به روز مدلینگ بین المللی می باشد.
آدرس : 95/22 Th Nimmanhaemin

مرکز خرید فرودگاه مرکزی چیانگ مایCentral Airport Plazaدر این مرکز بیشتر ثروتمندان برای خرید به آنجا می روند که در فرودگاه چیانگ مای می باشد یکی از بازارهای مجلل چیانگ مای می باشد که محل خرید و فروش ابریشم میباشد.

Read More

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513