ژاپن

  • درباره ژاپن
  • جاذبه های گردشگری ژاپن
  • هتل های ژاپن
  • رستوران های ژاپن
  • مراکز خرید ژاپن

کشور ژاپن مجموعه بیش از سه هزار جزیره در شرق چین، در اقیانوس آرام است که دومین اقتصاد برتر جهان را دارد.

ژاپنی‌ها کشورشان را نیپون کوکو خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است. در حقیقت این کشور شرقی‌ترین کشور جهان (بدون در نظر گرفتن خاک قطب) است.

این کشور با کشورهای چین، کره جنوبی و کره شمالی و روسیه از طریق اقیانوس آرام همسایه است. هرچند این کشور از تعداد زیادی جزیره تشکیل شده است اما بزرگترین جزایر آن «هونشو»، «هوکائیدو» و «شیکوکو» در مجموع 97 درصد از خشکی‌های آن را تشکیل می‌دهند.

این کشور  کوه‌های زیادی دارد که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها آتشفشانی هستند. به عنوان نمونه کوه فوجی که بلندترین کوه این کشور است ، آتشفشان است.

در عین حال ژاپن کشوری زلزله‌خیز است و سالانه در حدود یک هزار و 500 لرزش زمین در آن روی می‌دهد. به همین دلیل دانش ژاپنی‌ها در مورد زلزله بسیار زیاد است.

با جمعیتی در حدود 128 میلیون نفر، ژاپن دهمین کشور جهان از نظر جمعیت است. مطالعات باستان‌شناسی نشان می‌دهد از دوران پساپارینه سنگی انسان‌ها در جزایر ژاپن زندگی می‌کردند.

بر اساس دانشنامه اینترنتی ویکی‌پدیا، ژاپن یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان است و دومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، G8، G4 و APEC است.

ژاپن پنجمین بودجه دفاعی جهان را دارد و چهارمین کشور صادرکننده در جهان و ششمین کشور بزرگ وارد کننده است.

در جنگ جهانی اول، ژاپن از متفقین بود و در جنگ جهانی دوم با متفقین می‌جنگید. پس از جنگی درازمدت در اقیانوس آرام، ژاپن بیشتر متصرفات خود را از دست داد و در انتها پس از فروافتادن بمب اتم در هیروشیما و ناکازاکی، ژاپن بدون قید و شرط تسلیم شد.

پس از اشغال توسط آمریکا، با یک برنامه پیگیر توسعه صنعتی به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافت و به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا بدل شد.

سیاست در ژاپن          

کشور ژاپن یک کشور امپراتوری است که در حقیقت نخست‌وزیر آن را اداره می‌کند. با این حال امپراتور به عنوان رئیس کشور در مناسبت‌های سیاسی تاثیرگذار است. در حال حاضر امپراتور ژاپن آکی‌هیتو است.

نهاد قانون‌گذار در ژاپن شورای ملی و مجلس مشاوران(سنا) است. شورای ملی ژاپن 480 عضو دارد که با رای مردم برای دوره‌های چهار ساله انتخاب می‌شوند.

اعضای مجلس مشاوران 242 نفر هستند که با رای مردم برای دوره‌ای شش ساله انتخاب می‌شوند.

نخست‌وزیر ژاپن رئیس دولت در ژاپن است که حکمش به وسیله امپراتور تنفیذ می‌شود.

اقتصاد در ژاپن

به دلیل کوهستانی و آتشفشانی بودن، ژاپن منابع طبیعی اندکی دارد با این حال در سال 2006 میلادی تولید ناخالص داخلی این کشور 218/4 تریلیون دلار بود و پس از آمریکا بیشترین تولید ناخالص داخلی را در جهان داشت.

1/5 درصد از این تولید ناخالص داخلی مربوط به بخش کشاورزی، 6/25 درصد مربوط به بخش صنعت و 73 درصد مربوط به بخش خدمات بود.

نیروی کار این کشور را 57/66میلیون نفر تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در این کشور 1/4 درصد است. نرخ تورم در این کشور صنعتی 2/0درصد است.

در بخش صنایع ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیرآهنی، کشتی‌سازی، صنایع شیمیایی و نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده محسوب می‌شود. این کشور دارای چندین شرکت بین‌المللی با مارک‌های معتبری همچون تویوتا، هوندا، سونی، نیسان‌وسیتی زن است.

صادرات، بخش عمده‌ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می‌دهد و شامل تجهیزات حمل‌و‌نقل، لوازم موتوری، تجهیزات الکتریکی، ‌مواد شیمیایی و مواد نیمه رسانا است.

مهمترین شرکای تجاری این کشور را آمریکا با 22 درصد، چین با 3/14 درصد، کره جنوبی با 8/7درصد، تایوان با 8/6درصد و هنگ‌کنگ با 6/5 درصد تشکیل می‌دهند.

واردات ژاپن شامل تجهیزات و ماشین‌آلات، سوخت، مواد غذایی، مواد شیمیایی، منسوجات و مواد اولیه است و شرکای ژاپن در این زمینه چین با 5/20 درصد، آمریکا با 12 درصد، عربستان سعودی با 4/6درصد، امارات متحده عربی با 5/5 درصد، استرالیا با 8/4 درصد، کره جنوبی با 7/4درصد و اندونزی 2/4 درصد است.

مردم ژاپن

میانگین سنی مردم ژاپن 5/43 سال است. در عین حال رشد جمعیت آن منفی است. در نتیجه پیش‌بینی می‌شود اگر اوضاع به همین روال پیش رود جمعیت ژاپن در آینده‌ای نه چندان دور مسن خواهد بود. امید به زندگی در این کشور 02/82سال است.

98/5درصد مردم این کشور را ژاپنی‌ها، 5/0 درصد را کرهای‌ها، 4/0درصد را چینی‌ها و 7/0را بقیه ملیت‌ها تشکیل می‌دهند. بودایی‌ها و شینتوها 84 درصد مردم این کشور را تشکیل می‌دهند و بقیه ادیان و مذاهب جمعیتی در حدود 16 درصد این کشور را در بر می‌گیرند.

در ژاپن رسوم و سنن بسیار مهم هستند و به آسانی تغییر نمی‌کنند. به همین دلیل زنان برای ورود به دنیای کار و نیز کسب حقوق مساوی دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اند.[فرهنگ، سیاست و زندگی در ژاپن]

در ژاپن سیاستمداران زن نادرند و تنها پنج درصد کرسی‌های قانون‌گذاری در دست زنان است. حدود 40 درصد زنان ژاپنی بیرون از خانه کار می‌کنند و اغلب آنها تکنیسین، فروشنده یا کارگران رده پایین هستند.

حدود ۳۰ درصد از زنان ژاپنی تحصیلات دانشگاهی دارند که از این میان اغلب آنها کسانی هستند که دوره دو ساله علوم مذهبی را گذرانده‌اند.

ارتباطات در ژاپن

از نظر ارتباطی ژاپن جزو کشورهای پیشرفته به شما می‌رود. در ژاپن 55میلیون و 155  هزار خط تلفن ثابت وجود دارد و 101 میلیون و 70هزار خط تلفن همراه.[آشنایی با سازمان رادیو و تلویزیون ملی ژاپن (NHK)]

بر اساس آمارهای سال 1999 میلادی 211 ایستگاه تلویزیونی در این کشور وجود دارد.[شبکه انگلیسی‌زبان بین‌المللی ژاپن راه‌اندازی شد]

در سال 2007 میلادی میزبانان اینترنتی در این کشور رقمی در حدود 33میلیون و 333 هزار را تشکیل دادند و تعداد کاربران اینترنت در ژاپن 87میلیون و 54 هزار نفر بود.

Read More

جاذبه های توریستی ژاپن

پارک ملی چیچیبو تاما کائی
پارک ملی فوجی-هاکونه-ایزو
پارک ملی اوگاساوارا

پارک نیمه ملی میجی‌نوموری تاکائو
پارک یادبود شووا واقع در منطقهٔ تاچیکاوا

باغ کیو-ایواساکی-تئی
باغ کیوشیباریکیو
باغ کیوفوروکاوا
باغ کیوسومی
باغ کوایشیکاوا
باغ تونوگایاتو
باغ هاماریکیو
باغ گل موکوجیما

پارک طبیعی تاکائو-جینبا
پارک طبیعی سایاما
پارک طبیعی تپه آکیکاوا
پارک طبیعی کوگانه‌ای
پارک طبیعی اینوکاشیرا

Read More

هتل های ژاپن

هتل «ماندراين اورينتال»
اين هتل 178 اتاق، 9 رستوران و چندين سالن‌ ورزش و سرگرمي دارد و اجاره اتاق براي هر شب 55 ميليون ين، معادل 671 هزار و 800 دلار است.

رستوران‌ها از ساعت 15 هر روز فعاليت خود را آغاز مي‌كنند و اين 9 رستوران ظرفيت 500 مهمان را دارند.

نمايندگان كتاب ركوردهاي گينس قرار است با حضوردر اين هتل گرانقيمت، نام آن را در اين كتاب به ثبت برسانند.

Read More

رستوران های ژاپن

ليست برخي رستوران هاي ژاپن:

Shanghai Classical Hotel یا به چینی shàng hǎi lǎo fàn diàn

این رستوران معمولا به نام رستوران Rongshun Restaurant شناخته می شود و از سال 1875 فعال می باشد.این رستوران در نزدیکی معبد قدیمی شهر خدا واقع شده است و در آن غذاهای سنتی و قدیمی عرضه می گردد.

متوسط قیمت هر نفر: 150-100 یوان

آدرس: No.242, Fuyou Road, Huangpu District

Lu Bo Langیا به چینی lǜ bō láng

این هم یکی از رستورانهای قدیمی و معروف شانگهای در نزدیکی معبد قدیمی شهر خدا است .این رستوران از جمله رستورانهایی است که توسط افراد معروف و مشهور چینی یا غیر چینی توصیه می شود.

متوسط قیمت هر نفر: 150-100 یوان

آدرس:

رستوران قدیمی: No. 115, Yuyuan Road, Huangpu District

شعبه جدید :   No. 10, Wenchang Road, Huangpu District

Lao Zheng Xing Restaurant یا به چینی  lǎo zhèng xīng cài guǎn

این یکی از قدیمی ترین رستورانهای شانگهای است که با تزئینات ساده و زیبا هنر ناب جینی را به نمایش می گذارد.این رستوران توسط افراد قدیمی و صاحب نفوذ شانگهای معرفی می گردد.

متوسط قیمت هر نفر: 100-70 یوان

آدرس: No.556, Fuzhou Road, Huangpu District (near Middle Zhejiang Road)

Jinmao Club Shanghai Restaurantیا به چینی  jīn mào jù lè bù shàng hǎi cān tīng

این رستوران مرتفع ترین رستوران چین یعنی در طبقه 86 هتل Jinmao Junyue واقع شده است و دارای فضائی بسیار زیبا و دلنشین است.غذاهای دریایی و سوپ ماهی آن معروف است.

متوسط قیمت هر نفر: 600-500 یوان

آدرس: 86F, Jinmao Junyue Hotel, No.88, Century Avenue, Pudong New Area

Wang Bao He Restaurantیا به چینی  wáng bǎo hé jiǔ jiā

اگر می خواهید خرچنگ خوبی میل کنید سری به این رستوران بزنید.انواع غذاهای تهیه شده با خرچنگ و نیز سایر غذاهای دریایی برای شما آماده است.این رستوران در فصل خرچنگ یعنی پاییز پذیرای مهمانان زیادی است.

متوسط قیمت هر نفر: 350-200 یوان

آدرس: No. 603, Fuzhou Road, Huangpu District (near Middle Zhejiang Road)

Ming Xuan یا به چینی  míng xuān

اگر یک رستوران با کلاس و شیک می خواهید سری به این رستوران بزنید البته مواظب قیمتهای آن نیز باشید.

متوسط قیمت هر نفر: 700-500 یوان

آدرس:

1-Xuhui Branch: House 1, Anting Villa, No. 46, Anting Road, Xuhui District (near Yongjia Road)

2-Pudong Branch: No. 679, Shangcheng Road, Pudong New Area (the intersection with Century Avenue)

3- Radisson Branch: 3F, Radisson Hotel, No. 88, West Nanjing Road, Huangpu District (near Milddle Xizang Road)

4- Dongsen Branch: 4F, Dongsen Club, No. 777 Guyang Road, Changning District (near Mandarine City at South Shuicheng Road)

The Yongfoo Elite Restaurant یا به چینی yōng fú huì

این رستوران با مایه ای اروپایی تجسم بخش شانگهای دهه 1920-1930 میلادی است.در این رستوران غذاهای دریایی و خرچنگی متفاوتی را می توانید تجربه کنید.

متوسط قیمت هر نفر: 700-500 یوان

آدرس:

former U.K. Consulate, No. 200, Yongfu Road, Xuhui District

(near Middle Huaihai Road)

Ye Olde Station Restaurant یا به چینی shàng hǎi lǎo zhàn

این رستوران به علت داشتن 2 کالسکه قدیمی در حیاط رستوران خود بسیار معروف است.این کالسکه ها مربوط به: کالسکه قطار ملکه Dowager Cixi در زمان سلسله  Qing   (1644-1911) و دیگری قسمتی از قطار Soong Ching-ling مربوط به همسر Mr. Sun Yat-sen می باشد.

متوسط قیمت هر نفر: 200-120 یوان

آدرس: No. 201, North Caoxi Road, Xuhui District (near Nandan Road)

Xiao Nan Guo یا به چینی xiǎo nán guó

این رستوران به سرو و عرضه غذاهای سنتی در شانگهای معروف است.سالاد سبزیجات,دلمه لوبیای خرچنگ,جوجه کباب,جوجه اردک و کباب قمری بسیار معروفی دارد.

متوسط قیمت هر نفر: 200-150 یوان

آدرس:

Shimao Riverside Garden Branch: inside Shimao Riverside Garden, No. 18, Lane 1, West Weifang Road, Pudong New Area (the intersection with Pucheng Road)

رستورانهای مسلمانان:

Qing Mei Juیا به چینی qīng méi jū

این رستوران به خاطر سوپ گوشت گوسفندی آن در شانگهای معروف است. اگر دوست داشته باشید می توانید آن را با تخم مرغ نیز امتحان کنید.

متوسط قیمت هر نفر: 80-50 یوان

آدرس: No. 131, Fengyang Road, Huangpu District (near Xinchang Road)

 Sai Liang Mu Restaurant یا به چینی sài liǎng mù qīng zhēn cān tīng

این رستوران کباب گوشت گوسفندی را با طعم و ظاهری بسیار زیبا به شما ارائه می کند. کباب شیشلیک,گوشت گوسفند کباب شده و ران آن همراه با جوجه کباب آن ارزش امتحان کردن را دارد.

متوسط قیمت هر نفر: 50 یوان

آدرس: No. 106, East Nandan Road, Xuhui District (near Tianyaoqiao Road)

Hong Chang Xing Mutton Hot Potیا به چینی hóng cháng xīng yáng ròu guǎn

این رستوران از سال 1891 تا امروز به فعالیت خود ادامه داده است و کبابهای آن از شهرت خاصی برخوردار است. کباب شیشلیک و گوشت گوسفندی آن سفارش می شود.

متوسط قیمت هر نفر: 80-70 یوان

آدرس: 10F, No. 288, North Guangxi Road, Huangpu District near East Nanjing Road)


Yu Xiang Zhai یا به چینی yù xiāng zhāi niú yáng ròu guǎn

این رستوران یکی از رستورانهای قدیمی مسلمانان است.

متوسط قیمت هر نفر: 50-30 یوان

آدرس: No. 48, South Yunnan Road, Huangpu District (near East Yan'an Road)


A Fan Ti یا به چینی ā fán tí

این رستوران به سبک اسلامی تزئین شده است و در آن موسیقی محلی Uygur و رقص محلی ارائه می گردد. اگر تعداد شما کمتراز 10 نفر است به شما سفارش گوسفند درسته کباب شدهroasted whole sheep را می کنیم که از اندازه آن متعجب خواهید شد.

متوسط قیمت هر نفر: 100-50 یوان

آدرس:

B1, Tianshan Hotel, No. 775, Quyang Road, Hongkou District (near East Tiyuhui Road

Read More

مراکز خرید ژاپن

برخی مراکز خرید معروف ژاپن عبارتند از:
شیبویا- در سال ۱۹۷۹ میلادی افتتاح شده‌است و در شیبویا واقع شده و دارای دو طبقه در زیرزمین و ۸ طبقه بالاتر از سطح زمین می‌باشد. ۱۲۱ مغازه در داخل مرکز جای گرفته‌اند.
کوهرینبو (KOHRINBO 109) - شهر کانازاوا در استان ایشیکاوا. ۷۱ مغازه در داخل مرکز جای گرفته‌اند.
ماچیدا- در ماچیدا. ۵۲ مغازه در داخل مرکز جای گرفته‌اند.
شیزوئوکا- در استان شیزوئوکا. ۷۱ مغازه در داخل مرکز جای گرفته‌اند.
میناتوری- در استان کاناگاوا شهر یوکوهاما، ۷۱ مغازه در داخل مرکز جای گرفته‌اند.

Read More

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513