دهلی

  • درباره دهلی
  • جاذبه های گردشگری دهلی
  • هتل های دهلی
  • رستوران های دهلی
  • مراکز خرید دهلی

درباره شهر دهلی

 

دهلی نو (به انگلیسی: New Delhi به هندی: नई दिल्ली، به پنجابی: ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ، به اردو: نئی دلی) پایتخت کشور هندوستان است. دهلی نو در اصل منطقه‌ای شهری درون کلان‌شهر دهلی است. دهلی نو همچنین مرکز حکومت ناحیه پایتختی ملی دهلی است. دهلی طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ با جمعیتی برابر ۱۳٬۷۸۲٬۹۷۶ نفر جمعیت مرکزی و بیش از ۲۲ میلیون نفر در کلان شهر دهلی یکی از بزرگترین شهرهای هند است و با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌نرین شهرهای جهان محسوب می‌شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی قدیمی‌ترین ناحیه مسکونی جهان به‌شمار می‌رود که تاکنون همواره مسکون بوده‌است. دهلی آمیخته‌ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب، قومیت‌ها و فرهنگ‎های مختلف.

جغرافیا

شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در ساحل غربی رود یامونا (جمنا) واقع شده و دارای ۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریا است. وسعت ناحیه پایتختی ملی دهلی برابر ۱۴۸۳ کیلومتر مربع است که ۷۰۰ کیلومتر آن ناحیه شهری و ۷۴۳ کیلومتر مربع ناحیه روستایی است و از بزرگترین کلانشهرهای جهان محسوب می‌گردد. ناحیه پایتختی ملی دهلی یا ایالت دهلی که دهلی‌نو مرکز آن می‌باشد، از طرف شرق به ایالت اوتارپرادش و از طرف شمال، غرب و جنوب به ایالت هاریانا محدود می‌گردد. و تماما بر روی جلگه رود گنگ واقع است.

تاریخ

از سال ۱۷۷۲ تا ۱۹۱۱ شهر کلکته پایتخت هندوستان بود ولی به خاطر مرکزیت دهلی، جرج پنجم بریتانیا، که در دههٔ ۱۹۰۰ پادشاه هند به‌شمار می‌آمد پایتخت را از کلکته به دهلی نو منتقل کرد. این شهر دارای پنج هزار سال قدمت است و آثار دوران تمدن موهنجودارو و یا دره رود سند در آن یافت شده‌است. دهلی اولین پایتخت حکومت مسلمانان از قرن دوازده تا ۱۹ میلادی بوده و طی قرون متمادی، جنگها و ویرانیهای فراوانی را به خود دیده‌است که از مهمترین آنها حمله تیمور و نادر شاه به این شهر را می‌توان نام برد. تخت طاووس و الماس معروف دریای نور از غنائم با ارزشی است که از این شهر به ایران منتقل شده‌است. اولین جنگ برای استقلال سرزمین هند، درسال ۱۸۷۵ در شهر دهلی به وقوع پیوست. انگلیسی‌ها در سال ۱۹۱۱ مرکز حکومت خود را از کلکته به این شهر انتقال دادند. طراحی و احداث دهلی نو بلافاصله پس از استقرار حکومت انگلیسی‌ها، توسط یک معمار برجسته انگلیسی به نام «ادوین لوتینز» در جنوب دهلی آغاز گردید. دهلی نو پس از استقلال به‌عنوان پایتخت هند معرفی شد.

Read More

جاذبه های توریستی شهر دهلی

در کلان شهر دهلی اماکن تاریخی و گردشگری زیادی موجود است و این شهر از ظرفیت قابل قبولی برای پذیرایی گردشگران برخوردار است. از مهمترین اماکن جلب گردشگر در این شهر می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

 

قلعه سرخ (رد فورت یا لال قلعه Red Fort or Lal Qila)

بزرگترین مرکز جلب توریست در دهلی است. دستور احداث این قلعه را شاه جهان (امپراتور گورکانی)، وقتی که پایتخت خود را از آگرا به دهلی تغییر داد، صادر کرد. ساخت آن نه سال به طول انجامید و در سال ۱۶۴۸ تکمیل شد. این قلعه به وسیله دیواری از سنگهای قرمز رنگ محصور گشته که طول آن ۵/۲ کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶ تا ۳۳ متر متغیر است. این بنا شامل بخش‌ها و اجزاء مختلفی است که شامل تالارها، ایوان‌ها و بناهای گوناگون خصوصی و عمومی باشکوه و زیبایی است که معروفترینشان را می‌توان به این ترتیب نام برد:

 

دروازه لاهور (Lahore Gate)، دروازه دهلی (Delhi Gate)، دروازه فیل (Elephant Gate)، چاتاچوک (Chatta Chowk)، نقاره‌خانه (Naqqar Khana) یا نوبت خانه (Naubat Khana)، دیوان عام (Diwan-i-Am)، کرسی (Qursi) یا تخت شاهی، لال پرده (Lal Pardah) یا پرده قرمز، باغ حیات بخش (Hayat Baksh Bagh)، دیوان خاص (Diwan-i-Khas)، خاص محل (Khas Mahal)، موسامان بُرج (Mussaman Burj)، نهر بهشت (Nahr-i-Behisht)، میزان عدالت (Scale of Justice)، ساوان و بادان (Sawan and Bhadon)، ظفر محل (Zafar Mahal)، حمام (Hammam)، زنانه (Zenana) یا اندرونی، ممتاز محل (Mumtaz Mahal)، رنگ محل (Rang Mahal)، دعوت‌خانه (Daawat Khana)، موتی مسجد (Moti Masjid) یا مسجد مروارید و دو موزه است. البته لازم بذکر است که نباید این قلعه را با قلعه دیگری که به همین نام (قلعه سرخ) مشهور است و در آگرا ساخته شده، اشتباه گرفت.

 

مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی یا جامع مسجد، که در گذشته به نام «مسجد جهان نما» شهرت داشته از بزرگترین مساجد هندوستان و از باشکوهترین مساجد در جهان اسلام است. این بنا به دستور شاه جهان سازنده تاج محل در سال ۱۶۵۶ میلادی ساخته شده است. این مسجد که روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیم قرار دارد، یکی از مراکز مهم مسلمانان هند به شمار می‌رود. محوطه خارجی این مسجد می‌تواند بیش از ۲۵ هزار نمازگزار را در خود جای دهد و از جمله اشیاء باستانی که در این مسجد نگهداری می‌شود، قرآنی است که روی پوست آهو نوشته شده است. برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰ کارگر به مدت بیش از ۶ سال کار کرده‌اند. سقف این مسجد دارای سه گنبد است که روی آن‌ها با مرمرهای سیاه و سفید تزیین شده است. دو مناره این مسجد دارای ۴۰ متر ارتفاع هستند.

 

آرامگاه همایون (همایون تمب Humayun's Tomb)

 

همایون دومین پادشاه امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان هند بود که پس از پانزده سال که در دربار ایران پناهنده بود به کمک شاه طهماسب اول تاج و تخت خود را باز ستاند و به هند برگشت اما پس از چند ماه به طور ناگهانی و بر اثر سقوط از پله‌های کتابخانه‌اش فوت کرد. این آرامگاه با شکوه به دستور همسر وی حمیده بانو بیگم که در ایران با معماری ایرانی آشنا شده بود ساخته شد. کار ساخت این بنا در سال ۱۵۶۲ یک سال پس از مرگ همایون آغاز و هشت سال به طول انجامید. معماران این باغ سید محمد بن میرک غیاث الدین و پدر وی میرک غیاث الدین بودند که از هرات به دهلی آورده شده بودند. این آرامگاه با الهام از مقابر ایرانی و فضای چهار باغ یا باغ جنت ساخته شده که اولین باغ به این سبک در هندوستان به شمار می‌رود.

 

 

 

ارامگاه همایون

 

 درگاه حضرت نظام الدین (Hazrat Khawaja Nizamuddin Auliya)

در نزدیکی مقبره همایون، درگاه صوفی بزرگ هند، خواجه نظام الدین اولیا (۱۲۳۸ - ۱۳۲۵ میلادی) در محلی شلوغ و پر تراکم، میزبان جمع کثیری از زایران مسلمان و غیر مسلمان است. 

 

 قُطُب منار (Qutub Minar)

ارتفاع این منار عظیم ۵/۷۲ متر است که ۳۹۹ پله دارد. این بنا از سنگ ساخته شده و جزو اولین بناهای عظیم هند و از نمونه‌های بارز معماری هندو - اسلامی است. تزئینات روی این منار بی نظیر است. این بنا در کنار مسجد قوه الاسلام در سال ۱۱۹۹ میلادی توسط قطب الدین ایبک در جنوب شهر دهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساخته شده. در صحن اصلی مسجد ستون فولادی بزرگی مربوط به قرن پنجم میلادی وجود دارد که عامه، حلقه کردن دست از پشت، دور این ستون را خوش یمن می‌دانند.

 

لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر (Bahá'í Houses of Worship یا Lotus Temple)

 

معبد آیین بهائی یا مشرق الاذکار بهائیان در شهر دهلی‌نو است که از معروفترین بناهای مدرن هند به شمار می‌آید و به عنوان مادر معابد شبه قاره هند شناخته شده است. به معماری این بنا که به شکل گل لوتوس است جوایز معتبر بین المللی بسیاری تعلق گرفته و مقالات بیشماری در نشریات معتبر جهانی در باره آن نوشته‌اند.

 

 بنای یادبود مهاتما گاندی (راج گت Raj Ghat)

 

سکوی چهار گوش ساده‌ای از مرمر سیاه، محل نگهداری خاکستر مهاتما گاندی است که در سال ۱۹۴۸ به قتل رسید. هر ساله در روز سی ام ژانویه، روز شهید، به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل تشکیل می‌گردد.

 

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان (Rashtrapati Bhavan) و مغول گاردن

 

در سمت منتهاالیه غربی میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هند در میان آن قرار گرفته، مجموعه بزرگ کاخ ریاست جمهوری قرار دارد. دفتر نخست وزیر و وزارت خارجه (معروف به ساوت بلاک South Block) در حاشیه شرقی و ساختمان مدور مجلس هند نیز در حاشیه شمال شرقی این کاخ واقع شده است. این مجموعه، بخش اصلی از معماری انگلیسی دهلی‌نو است.

کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰ اتاق است. باغ زیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار دارد که سالی یک ماه، بازدید عموم از آن آزاد است. سالن معروف آشوکا در طبقه دوم این کاخ قرار دارد که محل برگزاری رسمی ترین برنامه‌های رئیس جمهور هندوستان است. سقف این سالن و حاشیه فوقانی دیواره‌های آن به مساحتی بیش از ۷۵۰ متر مربع، تماماً با نقاشیهای ایرانی و اشعار فارسی پوشیده شده‌است.

 

 

دروازه هند (ایندیا گیت India Gate)

 

این بنای باشکوه با ارتفاع ۴۲ متر در محوطه‌ای باز و نزدیک به کاخ ریاست جمهوری هند توسط معمار انگلیسی دهلی نو در سال ۱۹۳۱ ساخته شده است. در واقع یادبودی است برای ۹۰ هزار سرباز هندی که در جنگ جهانی اول کشته شده‌اند و نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده است. (با دروازه هند در بمبئی اشتباه نشود.)

 

جنتر منتر (Jantar Mantar)

 

این بنا به عنوان مرکز رصدخانه و تحقیقاتی نجومی توسط حاکم جیپور، در سال ۱۷۲۴ ساخته شده ‌است. توسط این بنا که دارای محاسبات نجومی است، گردش ستارگان را اندازه گیری می‌کردند.

 

قلعه کهنه هند (پورانا کیلا Purana Quila)

 

قلعه کهنه هند معروف به پورانا کیلا بر روی خرابه‌های شهر کهن پاندواها که زمانی درکنار رودخانه یامونا قرار داشته، توسط شیر شاه سوری سلطان افغان که بر همایون شورید و دهلی را تصرف کرد طی سالهای ۱۵۳۸ و ۱۵۴۵ ساخته شده است.

 

صفدر جنگ (Safdarjung)

 

بنای آرامگاه صفدر جنگ، وزیر دربار گورکانی، آخرین سبک معماری باغ مقبره‌ای دهلی در دوران امپراتوری مغولی هند است که در خلال سال‌های ۱۷۵۳ تا ۱۷۵۴ در زمان محمد شاه گورکانی، پادشاه هند، ساخته شده ‌است.

 

بازار چندی چوک

 

بازار بزرگ چندی چوک (به معنای میدان نقره) که روبه روی قلعه سرخ و در ضلع شمالی مسجد جامع دهلی قرار دارد، توسط جهان آرا بیگم دختر شاه جهان و به دست سازندگان تاج محل ساخته شده است. این بازار سنتی دارای راسته‌های زیادی است که بازار اصلی شهر دهلی (قدیم) را تشکیل می‌دهد. این بازار توسط کانال‌هایی پر از آب به دو بخش تقسیم شده که آب کانال هنگام شب بسان نقره در زیر نور ماه می‌درخشیده است.

 

قلعه تغلق آباد

 

پایتخت غیاث الدین تغلق در فاصله ۸ کیلومتری از قطب منار قرار دارد که به دلیل استراتژیک احداث گردیده و اکنون تعداد کمی از استحکامات و تالارهای زیر زمینی آن بر جای مانده‌است. براساس برخی حکایات ویران شدن شهر بر اثر نفرین خواجه نظام الدین اولیا بوده است.

 

 فیروز شاه کتلا

 

در شهر فیروزآباد هند، نزدیک به دهلی گیت در قرن ۱۴ میلادی به وسیله فیروز شاه تغلق ساخته شد. ستون معروف سنگی به ارتفاع ۱۴ متر حامل پیغام صلح آشوکا در این محل قرار دارد. 

 

معبد آكشاردام بزرگترین معبد هندو‌ها در جهان

معبد آکشاردام که بزرگترین معبد آیین هندو در جهان به حساب می‌آید، چترپور مندیر (شهر معابد)، بیرلا مندیر، بنگالاصاحب گوردوارا، کلیسای قلب روحانی و معبد ایسکون، از معروفترین معابد و اماکن مذهبی غیر اسلامی در دهلی به شمار می‌روند.

 

پارک دهلی

لودی گاردن پارک پنج حس (Garden of Five Senses)، نهرو پارک، بودا پارک، پارک آهوها(Deer Park)، پارک دهلی، دلهی ریج، پارک اجمل خان و مجموعه دهولاکن از معروفترین پارک‌های این شهر محسوب می‏شوند.

Read More

هتل های شهر دهلی

Blue Stone                        

این هتل در قلب پایتخت هند واقع شده است. هتل Blue Stone یک مکان ویژه و با امکانات 5 ستاره در کنار مرکز تجاری در جنوب دهلی و محله نهرو میباشد. این هتل با طراحی ظریفانه و معمولی خود در ردیف هتلهای تجاری بین المللی میباشد. لابی هتل به شکل منحصر به فردی و با مفهوم نور و فضا طراحی شده است. مبلمان یکدست و دکور، مفهمومی از فضا و آزادی را در زمان استراحت و کار شما در جائیکه ویژه شما است، تداعی میکند. برای اینکه شما اقامت لذتبخش تری داشته باشید،هتل Blue Stone جهت مهمانان خود تورهای گردشگری نیز در نظر گرفته است.

30 اتاق وسیع هتل یک جذابیت متمایز، همانطور که طراحی و مبله شده، با دقت در جزئیات را ارائه میکند. همه اتاقها دارای کف چوبی با ظاهر معاصر است.

امکانات هتل شامل تهویه مطبوع، حمام، صرافی، تلویزیون پلاسما، فکس، سشوار، تلفن، اتو و میز اتو، اینترنت، خدمات لباسشویی، پارکینگ، صندوق امانات، بسته اصلاح، بسته دندانپزشکی و غیره

 

نشانی: CC-24, Nehru Enclave, Opp.Paras Cinema, Nehru Place, New Delhi-110019

تلفن: 00911140522777

وب سایت: www.hotelbluestone.com

 

JHT

مدیریت هتل JHT معتقد است که رضایت مشتری بزرگترین پاداش است. هتل JHT در قلب دهلی و در منطقه اشرافی و بزرگ Kailash قرار گرفته است. هتل JHT مجموعه ای بی سر و صدا و توأم با آرامش و راحتی در میان هتلهای 4 ستاره دهلی است. JHT به سبک معماری معاصر ساخته شده است. این هتل با محیط آرامش بخش، ساده و سرشار از هنر خود در قلب مهمانانش جای دارد. از دیگر ویژگی این هتل میتوان به تزئینات و نقاشیهای بین المللی استاندارد، همراه با پیروی از فرهنگ اصیل هندی "Atihi Devo Bhava" آن اشاره کرد.

30 اتاق وسیع هتل یک جذابیت متمایز، همانطور که طراحی و مبله شده، با دقت در جزئیات را ارائه میکند. همه اتاقها دارای کف چوبی با ظاهر معاصر است. هتل JHT یک ابتکار رویایی از "Hiroo Alwani" است که در حوزه های مختلف مشهور شده است.

امکانات هتل شامل تهویه مطبوع، حمام، صرافی، تلویزیون پلاسما، فکس، سشوار، تلفن، اتو و میز اتو، اینترنت، خدمات لباسشویی، پارکینگ، صندوق امانات، بسته اصلاح، بسته دندانپزشکی و غیره

کافه رستوران هتل در یک محیط دنج و بی سر و صدا به صورت 24 ساعته خدمات خود را ارائه میدهد. شکموها بوسیله غذاهای هندی ممکن است لذت ببرند

فاصله هتل از فرودگاه IGI 14 کیلومتر ئ از محله Nehru 2 کیلومتر است.

 

نشانی: CC-24, Nehru Enclave, Opp.Paras Cinema, Nehru Place, New Delhi-110019

تلفن: 0091145384538

وب سایت: www.jhthotel.com

 

هتل آشوک                            

فاصله از مرکز شهر: ‎واقع در مرکز شهر

فاصله از فرودگاه: ‎15 km

امکانات رایگان: سالن بدنسازی - سالن ژیمناستیک - امکانات برای معلولین - پارکینگ - سونا - زمین تنیس - سرویس 24 ساعته برای اتاق

امکانات شارژی: بوتیک - صرافی - مرکز تجاری - کرایه اتومبیل با راننده و بدون راننده - سرویس لباسشویی - امکانات درمانی

نشانی: ---

تلفن: 00911126110101

                 

هتل کرون پلازا                     

فاصله از مرکز شهر: ‎7 km

فاصله از فرودگاه: ‎22 km

امکانات رایگان: سالن بدنسازی - سالن ژیمناستیک - سرویس بیداری در زمان مورد نظر - سونا - جکوزی - اتو - ماهواره - زمین تنیس - سرویس 24 ساعته برای اتاق

امکانات شارژی: دو رستوارن با سرو غذاهای چینی - پزشک - کرایه اتومبیل با راننده و بدون راننده - سرویس لباسشویی - امکانات درمانی

نشانی: ---

تلفن: 00911126835070

 

هتل لی مردین

                               

فاصله از مرکز شهر: ‎واقع در مرکز شهر

فاصله از فرودگاه: ‎18 km

امکانات رایگان: سالن بدنسازی - سالن ژیمناستیک - جکوزی - اتو - ماهواره - زمین تنیس - سرویس 24 ساعته برای اتاق

امکانات شارژی: رستوران چینی، هندی و فرانسوی - پزشک - کرایه اتومبیل با راننده و بدون راننده - سرویس لباسشویی - امکانات درمانی

 

تلفن: 00911123710101 

 

هتل هانس پلازا                    

فاصله از مرکز شهر: ‎واقع در مرکز شهر

فاصله از فرودگاه: ‎23 km

امکانات رایگان: سالن بدنسازی - جکوزی - اتو - ماهواره - زمین تنیس - سرویس 24 ساعته برای اتاق

امکانات شارژی: مرکز تجاری - بار - سالن زیبایی - تلفن مستقیم

 

تلفن: 00911123316861

هتل سیتی پارک                    

فاصله از مرکز شهر: ‎واقع در مرکز شهر

فاصله از فرودگاه: ‎25 km

امکانات رایگان: استخر - سالن بدنسازی - تهویه مطبوع - سشوار - مینی بار - تلفن مستقیم - تلویزیون

امکانات شارژی: رستوران - مهد کودک - بار - مرکز زیبایی - مرکز تجاری - پارکینگ - کرایه اتومبیل - سالن کنفرانس

 

تلفن: 00911127310101

Read More

Chor Bizarre

منو شامل خوراکهای شمال هندی است.

ساعت کار: هر روز از ظهر تا 15:30 و 19:30 تا 23:30

نشانی: Central New Delhi, Hotel Broadway, Around Town

تلفن: 01123273821

 

Naivedyam

منو شامل خوراکهای شمالی هند و خوراکهای گیاهی است.

ساعت کار: هر روز از ساعت 11:00 و 23:00 باز است.

نشانی: Around Town

تلفن: 01126960426

منو          وبسایت

Karim Hotel

منو شامل خوراکهای مغولی است.

ساعت کار: هر روز از ساعت 7:00 تا نیمه شب باز است.

نشانی: Jama Masjid, Around Town

تلفن: 01123264981

 

Punjabi by Nature

منو شامل خوراکهای پنجابی است.

ساعت کار: هر روز از ساعت 12:30 تا نیمه شب باز است.

نشانی: Vasant Vihar, Around Town

تلفن: 01151516665

 

Swagath

منو شامل خوراکهای هندی ساحلی و انواع خوراکهای دیگر است. توجه داشته باشید که رزرو میز قبل از مراجعت بسیار ضروری است.

ساعت کار: هر روز از 11:00 صبح تا 23:30 باز است.

نشانی: Around Town

تلفن: 01124330930

Read More

مراکز خرید شهر دهلی

Dilli Haat                             

ورودیه جهت بازدید و خرید از این فروشگاه 10 روپیه میباشد.

ساعت کار: هر روز از 10:00 صبح تا 10:30 شب باز است.

نشانی: Aurobindo Marg, opposite INA Market. New Delhi 110 023

تلفن: 01126119055

Read More

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513