راهنمای تهیه ارز مسافرتی | شرایط دریافت

گاهی اوقات برای سفرهایمان مقاصدی را در خارج از مرزهای سرزمینمان، ایران انتخاب می کنیم. دوست داریم به کشورهای دیگر سفر کنیم تا طعم تازه ای از سفر را بچشیم و لذتی متفاوت را برای خود و همسفرانمان رقم بزنیم. همانگونه که هر سفر مقدمات خاص خود را دارد، سفر به خارج از کشور نیز مستلزم انجام اقداماتی متفاوت است. برای خروج از کشور به مدارکی خاص همچون ویزا و گذرنامه احتیاج دارید. 

همچنین برای آنکه برنامه ریزی درستی برای هزینه های سفرتان داشته باشید به طور مفصل هزینه های سفر به برخی کشورها را ارزیابی نموده و در اختیارتان قرار دادیم:

اما یکی از مراحل مهمی که در سفر به کشورهای خارجی پیش روی شما قرار دارد، تهیه ارز و پول رسمی کشور مقصد است. بدون پول شما عملا هیچ کاری نمی توانید انجام دهید و برای مبادلات خود و یا تهیه کالا و خدمات به آن احتیاج دارید. هر کشوری یک واحد پول خاص را برگزیده و مسافران به این کشورها باید از این انتخاب تبعیت کرده و تمامی کار های اقتصادی خود را با واحد پول رسمی کشور انجام دهد.

برای آنکه در تهیه ارز دچار مشکل نشوید راه های مختلف آن را به شما ارائه می کنیم تا ارزیابی درستی در این زمینه انجام دهید.

 

دلار

برای تهیه ارز باید چه کرد؟

بری تهیه ارز راه های مختلفی پیش رویتان قرار دارد که می توانید از هریک ار آنها بسته به شرایط خود استفاده نمایید. در ادامه به معرفی این راه ها می پردازیم:

۱- مراجعه به بانک ها

یکی از مطمئن ترین روش ها برای تهیه ی ارز مراجعه به بانک های مختلف در سراسر کشور است. از این طریق می توانید بسته به نیاز و شرایط خود، ارز تهیه نمایید:

ارز مسافرتی

چندی است که ارز در ایران به دو نرخ ارائه می شود و در دو نوع ارز آزاد و ارز مسافرتی وجود دارد. ارز مسافرتی قیمت پایین تری نسبت به ارز آزاد دارد و به گونه ای از یارانه های دولت استفاده می کند. اشخاص بالای دوازده سال می توانند تنها یک بار در سال به نرخ مبادله‌ای طبق ضوابط و مقررات جاری ارزی، تا سقف ۳۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن به سایر ارزها، ارز مسافرتی تهیه نمایند. افراد با مراجعه به بانک های سامان، ملی و ملت از این خدمت استفاده کنند.

بانک مورد نظر پس از بررسی مدارکT حواله ی ارز را به شما ارائه می کند که در سالن ترانزیت فرودگاه، ارز معادل آن پرداخت خواهد شد.

فرقی نمی کند که در کدام بانک اقدام به تهیه ارز مسافرتی می نمایید، در هر صورت باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

اصل و تصویر صفحه اول گذرنامه

اصل و تصویر بلیت هواپیما که ممهور به مهر آژانس یا شرکت هواپیمایی باشد.

اصل و تصویر ویزا برای کشورهایی که داشتن ویزا برای سفر به آن‌ها ضروری است.

اصل و تصویر فیش واریزی عوارض خروج از کشور

اصل کارت ملی

رعایت نکات زیر در دریافت ارز مسافرتی ضروری است:

حضور شخص متقاضیِ دریافتِ ارز مسافرتی در شعبه بانک الزامی است.

در صورت تعویض گذرنامه در سال جاری باید گذرنامه قبلی را نیز به متصدی ارزی مربوطه ارائه دهید.

معادل ریالی مبلغ ارز مسافرتی را به‌صورت نقد یا موجود در کارت شتابی به هنگام مراجعه به بانک به همراه داشته باشید.

فراموش نکنید که باید فرودگاه مبدأ پرواز خود را به متصدی مربوطه اعلام کنید.

به دلیل محدودیت زمانی شعب در ارائه خدمات، تهیه ارز را به روز پایانی باقی مانده به سفرتان موکول نکنید.

حتما پیش از مراجعه به بانک، به صورت حضوری یا تلفنی اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ایرانیان مقیم خارج کشور نمی توانند ارز مسافرتی تهیه نمایند.

  در مراجعه به بانک سامان می‌توانید بیمه‌ مسافرتی را نیز از همان شعبه‌ای که ارز درخواست کرده‌اید، خریداری کنید.

برای تهیه ارز از بانک ملت می توانید از طریق این لینک به صورت آنلاین اقدام نمایید.

بانک

* ارز زیارتی

ارز زیارتی مخصوص آن دسته از مسافرانی است که قصد عزیمت به مقاصد زیارتی همچون مکه، کربلا و… را دارند. این عزیزان می توانند تنها یک بار در سال با مراجعه به بانک های یاد شده  به میزان ۲۰۰ دلار آمریکا ارز تهیه نمایند. امکان دریافت ارز زیارتی در صورتی مقدور است که هویت شما محرز شود و نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت وجود داشته باشد. مراحل دریافت این نوع ارز همانند ارز مسافرتی می باشد و در شعب مختلف بانک ها قابل دریافت است.

دلار

ارز دانشجویی

دانشجویان آزاد غیر بورسیه در مقطع فوق‌لیسانس یا بالاتر می توانند برای تامین هزینه های شهریه و اقامت خارج از کشور از ارز دانشجویی استفاده نمایند.  برای خرید ارز دانشجویی باید شخص دانشجو یا یکی از افراد خانواده اش (پدر، مادر یا همسر) یا وکیل وی (با ارائه وکالت‌نامه رسمی)، فرم درخواست را در شعب بانک تکمیل نماید.

با استفاده از این خدمت، به هر دانشجو ماهیانه ۱۰۰۰ دلار و به اعضای خانواده ی آنها ماهیانه ۵۰۰ دلار ارز تعلق می گیرد.

جهت دریافت این نوع ارز باید مدارک زیر را نیز به همراه داشته باشید:

 اصل شناسنامه و کارت ملی هویتی شخص و همراهانی که برای ایشان هزینه اقامت همراه درخواست کرده‌ است.

تصویر گذرنامه و ویزای دانشجویی

اصل نامه/کد رهگیری وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اشتغال به تحصیل فرد در خارج از کشور

نامه وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی جهت تایید صورت‌حساب دانشگاه پذیرنده در خصوص ترم مرتبط با دوره یاد‌شده

ارز خارجی

* ارز درمانی

برای کسانی که به منظور درمان بیماری از کشور خارج می شوند، نوع دیگری از ارز تحت عنوان ارز درمانی و فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شده است.

 فروش و انتقال ارز درمانی و هزینه اقامت برای بیماران آزاد حداکثر تا ۱۰۰۰۰ دلار با ارائه ی مدارک زیر امکان پذیر می باشد:

تاییدیه و برآورد هزینه مرکز درمانی خارج از کشور

تایید و تشخیص کتبی پزشک متخصص معالج داخلی که در آن به نیاز به ادامه درمان در خارج از کشور و میزان ارز مورد نیاز اشاره شده باشد.

وثیقه به میزان ۳۰ درصد هم ارز ریالی ارز پرداخت شده

اخذ تعهد کتبی ار بیمار و یا همراه وی مبنی بر ارائه اسناد و مدارک معالجه با تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران تا ۶ ماه پس از دریافت ارز

به یاد داشته باشید که بابت اقامت بیمار و همراه، برای هر نفر، روزانه ۱۰۰ دلار پرداخت می شود و افراد متقاضی این نوع ارز باید به شعب بانک مراجعه نمایند تا از قوانین و ضوابط جاری آن مطلع گردند.

ارز خارجی

* ارز فرصت های مطالعاتی

کسانی که قصد استفاده از فرصت های مطالعاتی و دوره های آموزشی در خارج از کشور را دارند می توانند با ارائه درخواست دانشگاه ها و یا موسسات آموزشی وابسته به وزارت های علوم، تحقیقات و فن آوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با امضای صاحب حساب یا مدیر امور مالی و معاونت اداری و مالی دانشگاه ها و موسسات آموزشی نسبت به دریافت ارز فرصت های مطالعاتی اقدام نمایند. به این منظور لازم است از بانک مورد نظر خود در مورد آخذین تغییرات در قوانین و ضوابط این امر اطلاع حاصل نمایید.

ارز خارجی

ارز آزاد

 بسیاری از بانک ها در سراسر ایران ارز آزاد را نیز ارائه می کنند به این منظور لازم است با مراکز خدمات مشتریان آنها ارتباط برقرار کرده و نسبت به شرایط دریافت ارز آزاد اطلاعات لازم را کسب نمایید. برای اطلاع از نرخ این ارز به این لینک مراجعه کنید.

ارز خارجی

۲- مراجعه به صرافی های معتبر

 یکی دیگر از راه های مطمئن برای تهیه ارز برای سفر های خارج از کشور مراجعه به صرافی ها می باشد. صرافی ها مراکز معتبری هستند که تحت نظر بانک مرکزی به فعالیت مشغولند و به مبادلات ارزی می پردازند. برای آگاهی از فهرست صرافی های معتبر در ایران به این لینک مراجعه کنید: صرافی های معتبر

صرافی

نکات مهم درباره تهیه ارز

به هنگام تهیه ارز از صحت و سلامت اسکناس های دریافتی اطمینان حاصل کنید.

در صورت تهیه ارز از صرافی ها حتما از آنها رسید بخواهید.

به یاد داشته باشید که ارز برخی مقاصد تنها در همان کشور قابل تهیه است. در این مورد باید از ارز واسطه همچون دلار استفاده نمایید و در کشور مقصد آن را تبدیل به ارز رایج کنید.

اگر مجبور به استفاده ار ارز واسطه شدید حتما پیش از سفر در مورد مراکز معتبر خرید ارز در آن کشور اطلاعات کسب کنید.

 

 

ارز خارجی

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513