سفرنامه صربستان (بلگراد-نوی ساد)

سفر نامه صربستان 

"بلگراد - نوی ساد"

 

 

شروع هر سفری با هیجان آمیخته که نوید لحظاتی زیبا را می‌دهد. لحظاتی که آنچه از آرامش و خوشی می‌خواهید به شما هدیه می‌کند. در این بین مقصد سفر هر کجا که باشد روح سفر است که بر آدمی تأثیر گذار است، که البته این تأثیر با نسبیت همراه است.

حال آنکه اگر مقصد بتواند شما را به ایده‌ال‌هایتان نزدیک کند، فراموش نشدنی‌ترین لحظات منتظر شماست. تفاوت در احساس‌های مختلف از مقصدهای گردشگری هم بدین دلیل است، اما همه در یک نکته مشترک می‌باشند و آن لذت درک مکانی جدید و متفاوت از آنچه در آن زندگی می‌کنید.

سال 96 برای من یکی از سال‌هایی بود که انتخاب مقصد زمان زیادی برد، به دلیل اینکه مکان‌های معمول در پکیج‌های آژانس‌های مسافرتی را قبلاً تجربه کرده بودم، از طرفی برای مقاصدی هم شرایط مالی اجازه انتخاب نمی‌داد تا اینکه یک روز طبق عادت معمول در حال گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی با سفر به صربستان برخورد کردم.

مقصدی که با تمام ناشناختگی‌هایش یادآور لحظات بد جنگ و شرایط نابسامان سیاسی را در ذهن تداعی می‌کرد. شروع کردن به تحقیق و مشورت اصلی است مهم در هر کاری. سایت‌های ایرانی کمک چندانی نمی‌توانستند بکنند، از طرفی سایت‌های خارجی هم شاخصه‌های خاصی از سفر را برای این کشور در نظر گرفته بودند که خیلی با عادات سفر من هماهنگ نبود. انتخاب خیلی سخت شد.

شاید همین علامت‌های سؤال بسیاری که در ذهنم شکل گرفت من را ترغیب به سفری کرد که می‌خواستم بروم و بعد بدانم. تجربه‌ای متفاوت با حس خاص. با هر شرایطی که پیش می‌آمد، اهمیت اصلی را تجربه کردن فضای جدید داشت. کارهای معمول قبل از سفر شروع شد، تاریخ حرکت یک تیر. هیجان سفر رفتن بسیار و حس پیش‌بینی از آنچه منتظر ماست کاملاً با من همراه بود.

شاید اولین برخورد با این مکان تصویر هوایی بسیار زیبایی بود که به لطف ساعت پرواز در صبح نصیبم شد. دشتی سرسبز که رودخانه بزرگ دانوب در آن خودنمائی می‌کرد، همراه با خانه‌های یکدست با معماری خاص خود و روستاهای فراوانی که نشان از رونق کشاورزی و حاصلخیزی منطقه داشت. با فرود هواپیما و دیدن این مناظر مقدار زیادی از نگرانی‌ها رفع شد.

 

 

 

شروع سفر از شهر کوچک و زیبای نوی‌ساد بود. انتخابی که باعث می‌شد هم زیبایی‌های شهر در ذهن حفظ شود و هم همخوانی با بلگراد که شهری بزرگتر بود، برقرار شود. شاید خیلی از ایرانی‌ها با نمادهای یک شهر لوکس و پیشرفته با ساختمان‌های بلند، اتوبان‌های پیچیده، خودروهای خاص و ... ارتباط بیشتری برقرار کنند ولی اگر به دنبال مکانی هستید که خیابان‌های خلوت، خودروهای عامه‌پسند، چهارراه‌های فراوان با ترافیکی پر از نظم، خیل عظیم دوچرخه‌سوار، انسان‌هایی با پوشش‌های بسیار راحت و ساده، سیستم حمل و نقل اتوبوسی با نظمی خاص، درختان فراوان در پیاده‌روها، فضائی آرام و بدون دغدغه و صمیمیت فراوان هستید جای درستی قدم گذاشته‌اید.

 

 

شاید بیشتر از آنچه قرار باشد از آثار و بناهای این کشور صحبت کنم، می‌خواهم از فضا و جو حاکم بر آن سخن بگویم، چرا که شما می‌توانید با نرم‌افزارهای متعددی که برای این کشور ساخته شده و بهترین از نظر اینجانب با نام (Serbia) (با یک آیکون آبی‌رنگ و نمایی از ساختمان) کلیه اطلاعات لازم را بگیرید. در توضیح این نرم‌افزار باید بگویم که حتی با انتخاب مکان‌های که معرفی شده می‌توانید یک تور شهری تشکیل دهید و با راهنمایی نقشه و انتخاب بهترین مسیر توسط نرم‌افزار از وقت خود بهترین بهره را ببرید. در ضمن با نقشه کامل آن که به صورت آفلاین هم قابل استفاده هست هیچگاه به مشکل برنمی‌خورید، هرچند که خودم ترجیح می‌دهم بیشتر با مردمان آن منطقه سر گفتگو را باز کنم و اطلاعات لازم را بگیرم تا هم شناختم از آنها بیشتر شود و هم لذت بودن در آن مکان را دوچندان کنم.

 

بهتر است در ادامه یک نمای کلی از شهر نوی‌ساد را بیان کنم. این شهر مانند بسیاری از شهرهای توریستی شامل منطقه‌ایست که بیشتر بناهای تاریخی، فروشگاه‌های خرید، رستوران‌ها و کافه‌بارها در آن واقع است. تفاوت عمده را در این قسمت شهر با دیگر شهرهای توریستی ، صمیمیت و خونگرمی مردمان صرب می باشد.هر بار که با کسی چشم در چشم می‌شوید با تبسمی شما را همراهی می‌کنند و کافیست که با آن‌ها هم‌کلام شوید، بسیار این صمیمیت آنها در ذهن شما شاخص می‌شود.

 

 

منطقه توریستی نوی‌ساد که کلیسا و بناهای مختلفی را در خود جای داده و اکثر خیابان‌های آن اجازه ورود خودرو را ندارد، محلی است که شما می‌توانید به آرامش موردنظر خود در سفر در کنار وجود مردمان مهربان در اطرافتان به آن دست یابید. دسترسی به نقاط مختلف شهر به دلیل کوچک بودن و داشتن ترافیک روان بسیار راحت می‌باشد.

 

کلیسای مریم مقدس - نووی ساد

 

 

نکته قابل بیان دیگر در مورد این شهر ترکیب بافت معماری آن است که چیدمانی است از ساختمان‌هایی با طراحی فرانسوی و ایتالیائی و تلفیقی از شرق اروپاست که نمائی خاص را به وجود آورده است. لذت قدم زدن در این شهر شاید به اندازه بلگراد به چشم نیاید ولی به اندازه‌ای هست که شما را وادار کند تا نیمه‌های شب از آن دل نکنید و از کافه‌های متعدد آن استفاده نموده و شور و هیجان مردم را در کنار سرو انواع خوراک‌ها و غذاهای خوشمزه تجربه نماید. در مدت دو روز اقامت در این شهر یادداشت‌های زیبا و ساده در خاطره من باقی ماند و دل کندن از آن را سخت نمود.

 

کاخ Bishop - نووی ساد

بنای یادبود قربانیان جنگ - نووی ساد

 

گشت شهری نووی ساد

موزه بقایی و انبار ش.ر.ا.ب

 

گشت شهری نووی ساد

موزه بقایی و انبار ش.ر.ا.ب

 

گشت شهری نووی ساد

موزه بقایی و انبار ش.ر.ا.ب

 

مرکز خرید BIG - نووی ساد

 

صرف نهار در کافه رستوران Terasa - نووی ساد

 

حرکت به سوی بلگراد در روز سوم شاید یکی از زیباترین روزهای سفر بود. رفتن به روستایی در دل تپه‌های اطراف بلگراد با طراحی منحصر به فرد اروپائی با خیابان‌های سنگ‌فرش ،ساختمان‌هایی ساده و زیبا، خودروهایی قدیمی و دست‌فروشانی که لبخند از صورتشان دور نمی‌شد، ذهن من را از همۀ دغدغه‌های روزمرگی دور کرده بود و هم‌چون یک کودک از تمامی مناظر لذت می‌بردم. شروع سفر در بلگراد نیز همراه بود با قدم زدن در خیابانی با انرژی‌های مثبت فراوان و وصف‌ناشدنی به نام کنز میخایلوا- باز هم تفاوت‌هایی به چشم می‌آمد که این وجه اشتراک با شهرهای توریستی را که داشتن این قبیل خیابان‌ه می‌باشد، نام آن را در ذهن من برای همیشه ثبت می‌کرد و آن رابطه‌ای بسیار زیبا و دوست داشتنی بین مردمان آنجا بود. شاید کمتر جائی را می‌توان یافت که صمیمیت بینشان به چشم بیاید.

 

 

 

 

 

 

از آن گذشته وجود رودخانه دانوب در این قسمت توریستی شهر علاوه بر لطافت هوا مناظر چشم‌گیری را ایجاد می‌کرد و تفاوت عمده آن از نوی ساد را می‌توان  بهره‌گیری بیشتر از رودخانه دانوب و نزدیکی به این قسمت زیبای شهر دانست و لذت قدم زدن در کنار آن از یک سو و نورپردازی‌های زیبا از سوی دیگر شما را راغب می‌کند که هر شب در آن مکان حضور داشته باشید.

 

 

 

از نکات زیبای شهر وجود کافه‌بارهای زیاد در هر نقطه از آن باشد که هیچگاه اجازه خسته شدن را به شما نمی‌دهد و هر لحظه‌ای که اراده کنید می‌توانید با هر سلیقه از نوشیدنی‌ها و غذاهای آنجا میل کرده و از فضای صمیمی آن لذت ببرید. یکی از قسمت‌های سفر به خصوص برای ما ایرانی‌ها خرید می‌باشد.

بلگراد با داشتن مال‌ها و مجتمع‌های تجاری در نقاط مختلف شهر که به راحتی با استفاده از خطوط تراموا و اتوبوس‌های شهری در دسترس می‌باشد، حس یک خرید خوب از برندهای متفاوت را برای شما میسر می‌نماید. برای من با برنامه‌ریزی که انجام داده بودم و هماهنگی با تورهایی که از طرف آژانس تدارک دیده شده بود در مدت 5 روز به راحتی هم بازدید کاملی از شهر و بناهای تاریخی آن داشته و هم از آرامش خاص شهر که ذهن را آماده شروعی دوباره برای فعالیت روزانه داشت، بهره‌مند شدم.

در این میان لازم به ذکر است که برخلاف موقعیت این کشور و واقع شدن آن در قاره اروپا، شما چندان شاهد گرانی اجناس و کالاهای موردنیاز به خصوص غذا نخواهید بود که این نکته لذت اوقات سفر را در آن بسیار زیاد می‌کند. ناگفته‌های بسیاری وجود دارد که برای درک زیبایی و آرامش راهی جز سفر به صربستان نیست.

لبخند بر لبانتان جاویدان

زیرآبی چینی ها در بازار گردشگری ایران

به گزارش ایسنا، صنعت گردشگری ایران نیز همچون سایر بازار های تجاری گوناگون از سیطره چینی‌ها در امان نمانده و حضور راهنمایان، اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها و حتی تورگردانان چینی، امنیت شغلی فعالان گردشگری ایران را در معرض خطر قرار داده است.

در این باره در روزنامه دنیای اقتصاد چنین آمده است:

اخبار حاکی از فعالیت‌های منسجم چینی‌ها در بازار گردشگری ایران است؛ چینی‌هایی که برای ادامه تحصیل در رشته‌های ادبیات، علوم دینی و قرآنی به ایران آمده و در حالی‌ که به صورت قانونی اجازه فعالیت اقتصادی در کشور را ندارند، با ورود به صنعت گردشگری ایران از طریق ارائه خدمات مقتضی به گردشگران هموطنشان کسب درآمد می‌کنند.

این درحالی است که پیش از این، معاون گردشگری استان تهران ارجاع پرونده خانه‌ها و اقامتگاه‌های غیر مجاز چینی‌ها به کمیسیون ارتقای گردشگران خارجی برای تصمیم‌گیری نهایی و فوری خبر داده و اعلام کرده بود:

پرونده اقامتگاه‌های غیر قانونی تا به حال در سه جلسه کمیسیون ارتقای امنیت گردشگران خارجی و مقاصد گردشگری استان تهران، بررسی و اطلاعات تمام این اماکن شناسایی و به صورت مستدل و مستند جمع‌آوری شده است.

برای اطلاعات بیشتر به خبر پرونده خانه‌های غیرمجاز چینی‌ها به جریان افتاد مراجعه کنید.

ریشه‌یابی سوءاستفاده چینی‌ها

یک راهنمای ایرانی چینی زبان، که دارای کارت راهنمای گردشگری از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد و در رشته زبان چینی تحصیل کرده است، در این باره می‌گوید:

محدود بودن تعداد نفراتی که در ایران به زبان چینی مسلط هستند، صاحبان کسب و کارهایی را که ارتباطاتشان با چینی‌ها زیاد است، متوجه جلب همکاری دانشجویانی کرد که از این کشور برای ادامه تحصیل به ایران می‌آیند و در کشور ما ساکن هستند.

نازنین همرنگ با اشاره به این که تعداد راهنمایان چینی زبانِ کارت دار، به ۱۰ نفر هم نمی‌رسد، ادامه می دهد:

به‌کارگیری نیروی چینی به عنوان مترجم و راهنمای گردشگری در ابتدا از نمایشگاه‌های بین‌المللی آغاز شد. به این ترتیب که شرکت‌های برگزار کننده نمایشگاه‌ها به‌ دلیل انگشت‌شمار بودن تعداد مترجمان چینی، متوجه دانشجویان چینی ساکن ایران شدند و از آنجا که این افراد حق کار در کشور را ندارند و در قبال انجام کار دستمزد کمتری می‌گیرند، استخدام این افراد به عنوان مترجم رواج پیدا کرد.

به گفته ی وی، این رویه مقدمه‌ای برای ورورد این دانشجویان چینی به بازار گردشگری ایران ایجاد نمود و کم‌کم آژانس‌های گردشگری ترجیح دادند به جای استفاده از راهنمایان رسمی از نیروی چینی با دستمزد کمتر استفاده کنند. جالب اینجاست که این افراد هیچ آموزشی در این زمینه ندیده‌ اند و با داشتن کمترین سطح دانش در مورد تاریخ، فرهنگ و جغرافیای ایران، در حال معرفی این سرزمین کهن به گردشگران چینی هستند.

او همچنین می افزاید:

حضور چینی‌ها اما به همین‌ جا ختم نشد؛ آنها رفته‌رفته و پس از آن که موقعیتشان به عنوان راهنمای تور تثبیت شد، اقدام به اسکان گردشگران چینی کردند تا از این طریق سهم بیشتری از این بازار را نصیب خود کنند.

وی ادامه می دهد:

در حال حاضر آنها پس از آن که این بازار را شناخته و بر آن مسلط شده‌اند، خود اقدام به بستن تور و سازماندهی و آوردن گردشگران چینی از مبدأ نیز کرده و به این شکل به رقیبانی برای آژانس‌های گردشگری تبدیل شده‌اند.

این راهنمای چینی‌زبان به عدم نظارت سازمان‌های متولی بر فعالیت راهنمایان گردشگری به عنوان مهم‌ترین عامل شکل‌گیری زمینه ی فعالیت های غیر قانونی چینی ها در بازار گردشگری ایران اشاره می کند و می‌گوید:

در همه کشورها از جمله چین، در ورودی موزه‌ها و دیگر سایت‌های گردشگری کارت راهنمایان کنترل می‌شود. در ایران اما ماموران در مبادی ورودی اماکن گردشگری، راهنمایان خارجی را ملزم به ارائه کارت نمی‌کنند. این در حالی‌ است که کارت راهنمایان ایرانی کنترل می‌شود.

همرنگ اظهار می کند:

در نمایشگاه‌ها نیز وضع به همین منوال است. مترجم ایرانی نمی‌تواند بدون داشتن کارت مترجمی به نمایشگاه‌های چینی ورود پیدا کند؛ در صورتی‌ که در ایران سخت‌گیری یا نظارتی در این حوزه اعمال نمی‌شود.

برخورد نشده!

تخلف برخی آژانس‌داران و برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی  عامل نفوذ چینی‌های ساکن ایران به صنعت گردشگری کشور می باشد که در حال حاضر به یکی از معضلات جدی بازار گردشگران چینی ورودی به کشور تبدیل شده است. به منظور تسهیل ورود گردشگران چینی و افزایش درآمد در بخش گردشگری، امکان صدور ویزای فرودگاهی فردی برای گردشگران چینی وجود دارد و این عامل نیز به دانشجویان چینی برای ساماندهی ورود گردشگران از کشورشان به ایران، کمک می کند. این در حالی است که امکان صدور ویزا در فرودگاه چین برای ایرانیان وجود ندارد!

با این امتیاز، مسئله ی هماهنگی و بستن قرارداد با آژانس برای ورود گردشگران کاملا منتفی می شود و  فرصت مناسبی برای پذیرفتن مسئولیت ورود، اسکان و ارائه ی دیگر خدمات گردشگری به این گردشگران را در اختیار راهنمایان غیرقانونی قرار می دهد.

همرنگ در این خصوص نیز چنین نظری دارد:

گردشگران ورودی چینی به ایران در دو دسته قابل دسته‌بندی هستند: ‌گردشگران فرهنگی و گردشگران تجاری. غالب مشتریان این راهنمایان و اقامتگاه‌های غیر قانونی تجار چینی‌اند که با هدف تجارت به ایران سفر می‌کنند و کمتر به دنبال تجربه فرهنگ، غذا یا همنشینی با ایرانیان در محیط‌های بومی هستند. ‌با این‌ همه به‌ دلیل فراهم کردن زمینه آزادی‌های خارج از محدوده قوانین کشور در این اقامتگاه‌ها، دیگر گردشگران چینی نیز به اقامت در این آپارتمان‌ها تمایل دارند.

این راهنمای گردشگری با اشاره به اینکه شکل‌گیری این بازار زیرزمینی و غیر قانونی، خطری جدی برای آینده ی شغلی و معیشتی راهنمایان گردشگری و دیگر فعالان در حوزه ورود گردشگران چینی به ایران، محسوب می شود، اضافه می‌کند:

از طرق مختلف و بارها، مسوولان امر را در جریان فعالیت غیر قانونی دانشجویان چینی قرار داده و حتی نام آژانس‌ها و همچنین آدرس آپارتمان‌هایی را که چینی‌ها به هتل تبدیل کرده‌اند، در اختیار مسوولان گذاشته‌ایم اما متاسفانه با این که مسوولان ادعا می‌کنند در جریان اتفاقات جاری در این حوزه هستند و اقامتگاه‌های غیر مجاز را شناسایی کرده‌اند، در عمل شاهد برخورد قانونی با این پدیده مافیایی نبوده‌ایم.

رشد اقتصادی چین در دو دهه ی اخیر، بر میانگین درآمد سرانه خانوارهای این کشور افزوده و به همین دلیل تقاضا برای سفرهای خارجی در میان آنها نیز با افزایش قابل توجهی همراه شده است. امروزه چین با جمعیت میلیاردی خود در صدر کشورهای گردشگرفرست جهان قرار دارد و پیش‌بینی‌ها بر تداوم این روند رو به رشد تاکید می کنند.

از این‌ رو بسیاری از کشورها، در حال تدارک برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای جذب گردشگران چینی و سرمایه‌گذاری در این زمینه هستند و متولیان صنعت گردشگری ایران نیز بارها بر تلاش برای افزایش سهم کشور از بازار گردشگری چین پافشاری کرده اند. معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آخرین صحبتهایش در این‌ باره چنین گفته است:

چین سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون گردشگر خروجی دارد که با برنامه‌ریزی مناسب و با اهتمام در ایجاد نگاه مشترک باید بتوانیم حداقل یک درصد این خروجی را به عنوان سهم ایران کسب کنیم.

اما فعالیت های مسئولین، اثری از عزم آنها را در عمل به اندازه تکرار و تاکیدی که در کلام بر جذب گردشگران چینی دارند، نشان نمی دهد و حتی اخبار موثق موجود از شکل‌گیری بازاری موازی با جریان رسمی در رابطه با گردشگران چینی سخن می گویند. با این روند، سهم اندک ایران از بازار گردشگران میلیونی چین نیز نصیب خود چینی ها می شود و بخش کوچکتری از آن وارد جریان صنعت گردشگری کشور می رود.

حالا باید منتظر ماند و دید که بر اسای قول های معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی تهران، به این موضوع رسیدگی خواهد شد یا این که همچنان اختلالات جدی بازار گردشگری کشور را تهدید خواهد کرد؟!

بدترین ایرلاین های شناخته شده در سال ۲۰۱۶

روزانه تعداد بیشماری پرواز در سراسر دنیا صورت می گیرد که ایرلاین های گوناگونی مسئولیت اجرای آنها را برعهده دارند اما همه ی آنها خدمات خود را در سطح قابل قبولی ارائه نمی دهند و جالب است بدانید که به دلیل همین خدمات نامناسب، بیش از ۱۰۰ ایرلاین از کشورهایی همچون افغانستان، قرقیزستان، لیبریا، موزامبیک، سیرالئون و سودان و اندونزی، حق ورود به حریم هوایی اتحادیه اروپا را ندارند و یا با محدودیت هایی مواجه هستند.

با آغاز شمارش معکوس برای پایان سال ۲۰۱۶ میلادی کیفیت عملکرد همه ی ایرلاین ها در سال گذسته مورد بررسی قرار گرفته است تا رتبه ی آنها مشخص شود. دو فاکتور امنیت پرواز و کیفیت خدمات در این مطالعات مورد توجه قرار می گیرند و در نهایت در مورد میزان استاندارد بودن و نبودن یک ایرلاین تصمیم گرفته می شود.

AirlineRatings نام یکی از وبسایت های معتبر در زمینه ی این گونه مطالعات است که تمرکز خود را بر سنجش شرکت های هوایی بر اساس ایمنی آنها گذاشته است. این وبسایت بر اساس معیارهای ایمنی پرواز به هر ایرلاین ستاره ای را اختصاص می دهد و شاید بد نباشد که بدانید از نظر این وبسایت تنها ۱۰۰ شرکت توانسته اند به درجه ی یک ستاره برسند.

Skytrax نیز یکی دیگر از وبسات های رتبه بندی شرکت های حمل و نقل هوایی است که کیفیت خدمات و امکانات پرواز را از نظر مسافران مورد بررسی قرار می دهد. در مطالعات این وبسایت تنها ۹ شرکت توانسته اند امتیاز کامل ( ۵ ستاره ) را کسب کنند. ۴۰ ایرلاین نیز موفق به دریافت چهار ستاره شده اند و ۱۰۷۷ شرکت توانسته اند سه ستاره را به دست آورند.

در این میان ۲۱ شرکت در دنیا وجود دارند که از نظر Skytrax در سطح بسیار پایینی قرار دارند و در واقع خدمات ارائه شده توسط آنها حداقل استانداردها را نیز در بر نمی گیرند. این وبسایت به منظور آشنایی با این ایرلاین ها فهرستی از آنها را منتشر کرده است که نام دو ایرلاین ایرانی نیز در آنها به چشم می خورد.

با ما همراه باشید تا با فهرست این ایرلاین ها آشنا شویم … 

بدترین ایرلاین های دنیا

بدترین ایرلاین شناخته شده در جهان

عنوان بدترین ایرلاین سال به شرکت کوریو ایر (Koryo Air ) تعلق گرفته است. این شرکت متعلق به کره شمالی می باشد و دفتر مرکزی آن در پیونگ یانگ فعالیت می کند. شکایت های متعدد مسافران از کیفیت بسیار پایین غذا و نوشیدنی، عدم وجود سرگرمی و خرابی مانیتورها و سر و صدای بیش از حد موتور هواپیما باعث شده تا این ایرلاین تنها یک ستاره را از آن خود کند. البته در کنار نام کوریو ایر نام ایرلاین  Baltia نیز به چشم می خورد که به دلیل کیفیت پایین خدمات، در طول ۲۷۷ سال فعالیت خود تا به حال یک پرواز بدون صندلی خالی را تجربه نکرده است!

بدترین ایرلاین های دنیا
بدترین ایرلاین های دنیا

* ایرلاین های دو ستاره

در فهرست منتشر شده از ۲۰ ایرلاین دو ستاره نیز نام برده شده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. ترتیب قرار گیری این ایرلاین ها در این فهرست تنها بر اساس حروف الفبا است و از نظر خدمات همگی در یک سطح قرار دارند.

۱- باهاماس ایر | Bahamasair

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
ناسائو ۱۹۷۳  8 فروند ۳۲ ما فقط پرواز نمی کنیم، ما در پرواز زندگی می کنیم.
بدترین ایرلاین های دنیا

۲- بیمان بنگلادش | Biman Bangladesh Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
داکا ۱۹۷۲  12فروند ۱۸ خانه ی شما در آسمان

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۳- بلغاریا ایر | Bulgaria Air

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
سوفیا ۲۰۰۲  10 فروند ۲۶

 

بدترین ایرلاین های دنیا
بدترین ایرلاین های دنیا

۴- چاینا یونایتد ایرلاینز | China United Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
پکن ۱۹۸۶  36 فروند ۲۰

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۵- کوبانا ایرلاینز | Cubana Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
هاوانا ۱۹۳۰  20 فروند ۲۰ دروازه کوبا به جهان

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۶- ایران ایر | Iran Air

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
تهران ۱۹۴۴  26 فروند ۵۸

ماموریت ما امنیت شماست.

شما را به مقصد می بریم و دوباره باز می گردانیم.

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۷- لاین ایر | Lion Air

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
جاکارتا ۱۹۹۹  111 فروند ۱۲۶ ما پرواز را برای مردم رقم می زنیم

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۸- ماهان ایر | Mahan Air

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
تهران ۱۹۹۲  56 فروند ۶۱ روحیه تعالی

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۹- نپال ایرلاینز | Nepal Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
کاتماندو ۱۹۵۸  9 فروند ۳۳

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۰- انور ایر | Onur Air

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
استانبول ۱۹۹۲  30 فروند ۳۰ به ترکیه پرواز کنید

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۱- پگاسوس ایرلاینز | Pegasis Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
استانبول ۱۹۹۰  75 فروند ۱۰۳ ما هوانوردی را در ترکیه آغاز نکردیم اما آن را تغییر دادیم

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۲- روسیا ایرلاینز | Rossiya Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
سن پترزبورگ ۱۹۳۲  61 فروند ۵۸

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۳- اسمارت وینگز | Smart Wings

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
پراگ ۲۰۰۴  18 فروند ۲۷

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۴- اسپیریت ایرلاینز | Spirit Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
میرامار فلوریدا ۱۹۸۰  95 فروند ۵۹ پول کمتر، مسافت بیشتر

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۵- سودان ایرویز | Sudan Airways

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
خارطوم ۱۹۴۶  4 فروند ۱۵

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۶- سیرین ایر | Syrian Air

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
دمشق ۱۹۴۶  12 فروند ۱۴

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۷- تاجیک ایر | Tajik Air

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
دوشنبه ۱۹۲۳  14 فروند ۱۹

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۸- ترکمنستان ایرلاینز | Turkmenistan Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز شعار
عشق آباد ۱۹۹۲  33 فروند ۲۳ نماد مهمانداری

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۱۹- هواپیمایی بین المللی اوکراین | Ukraine International Airlines

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
کی یف ۱۹۹۲  38 فروند ۸۰

 

بدترین ایرلاین های دنیا

۲۰- یمن ایرویز | Yemenia Airways

محل استقرار سال تاسیس ناوگان تعداد مقاصد پرواز
صنعا ۱۹۶۲  6 فروند ۲۲

 

 

بیزینس اینسایدر: ۲۰ عکس فوق‌العاده که نشان می‌دهد چرا ایران قطب جدید گردشگری است

ایران در حال تبدیل شدن به یک قطب جدید گردشگری است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که هر سال تعداد توریست‌های خارجی در ایران در حال افزایش است و نگاه‌ گردشگران به سمت این کشور خاورمیانه‌ای رفته است.

شاید این به‌خاطر آب شدن یخ روابط ایران و غرب باشد، یا شاید هم به‌خاطر این که ایران روز‌ به روز در عرصهٔ گردشگری شناخته‌شده‌تر می‌شود. امروز حتی توریست‌های آمریکایی هم می‌توانند از ایران دیدن کنند، البته با یک تور رسمی.

از شهرهای باستانی با مساجدی خیره‌کننده گرفته تا چشم‌انداز‌های شگفت‌انگیز طبیعی، در ایران زیباترین و بکرترین جاذبه‌های توریستی قرار دارند.

اصفهان در مرکز ایران واقع شده است و شاید توریستی‌ترین شهر ایران باشد. شهر اصفهان به‌خاطر معماری اسلامی‌، کاخ‌ها، مساجد و پل‌هایش معروف است.

isfahan_located_in_the_center_of_the_country_is_perhaps_iras_most_touristy_city_famous_for_its_islamic_architecture_covered_bridges_palaces_and_mosques_cafegardesh

چند جاذبهٔ مهم توریستی ایران در اصفهان قرار دارند که سرآمد آن‌ها میدان امام (میدان نقش جهان)، یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان و زیباترینشان، است. این میدان در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شده است و تجلی معماری ایرانی و اسلامی است.

its_home_to_several_major_tourist_sites_such_as_imam_square_naqsh_e_jahan_square_one_of_the_largest__and_most_beautiful__city_squares_in_the_world_its_a_unesco_cafegardesh

مسجدهای زیبای زیادی در اصفهان قرار دارند و یکی از بهترین‌هایشان، مسجد رویایی شیخ لطف‌الله است.

mosque_in_iran_isfahan_cafegardesh

تهران، پایتخت ایران، پای کوه‌های برفی بسیار بلندی واقع شده است.

tehran_the_nations_capital_city_is_surrounded_by_snowy_mountains_cafegardesh

برج آزادی یکی از ورودی‌های پایتخت ایران است.

the_azadi_tower_marks_the_entrance_to_the_capital_city_cafegardesh

صنایع‌ دستی فوق‌العادٔ ایرانی و فرش‌های پرگرهٔ ایرانی در موزهٔ فرش ایران آدم را شگفت‌زده می‌کنند.

marvel_at_the_incredible_craftsmanship_and_detailing_of_persian_carpets_at_the_carpet_museum_of_iran_cafegardesh

یا حتی می‌توانید یک فرش برای خودتان بخرید. می‌توانید درحین قدم زدم در بازار تهران با ایرانی‌ها گفت‌وگو کنید.

or_buy_a_carpet_haggle_with_locals_while_shopping_at_tehrans_grand_bazaar_cafegardesh

فروشندگان ایرانی لباس‌های خارجی زیادی برای فروش دارند.

theres_lots_to_choose_from_cafegardesh

چای هم یکی از رکن‌های اساسی فرهنگ ایرانی است.

tea_is_a_huge_part_of_persian_culture_cafegardesh

ایرانی‌ها معمولا در کافه‌های سرپوشیدهٔ شهرشان جمع می‌شوند.

locals_meet_in_outdoor_cafes_in_tehran_cafegardesh

یک ناهار سریع و خوشمزه: می‌توانید انواع کباب را در ایران امتحان کنید.

grab_a_quick_meal_vendors_sell_fresh_kebabs_all_over_the_city_cafegardesh

می‌توانید از نان‌های خوشمزه و ترد ایرانی هم لذت ببرید.

pair_a_kebab_with_a_slab_of_fresh_baked_chewy_persian_bread_cafegardesh

پیست اسکی شمشک تنها یک ساعت از تهران فاصله دارد. پولدارهای تهران عاشق اسکی کردن آخر هفته هستند.

shemshak_ski_resort_is_less_than_an_hour_from_tehran_wealthy_tehranis_love_to_escape_here_on_the_weekends_cafegardesh

تخت جمشید (پرسپولیس) که در روزگار پادشاهی هخامنشی پایتخت ایران بود بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. این شهر باستانی در سال ۱۹۷۹ در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

persepolis_was_the_capital_of_the_achaemenid_empire_dating_to_515_bc_the_ancient_city_was_declared_a_unesco_world_heritage_site_in_1979_cafegardesh

نقش‌برجسته‌های شگفت‌انگیزی بر روی سنگ‌های تخت جمشید کنده شده‌ است.

incredible_reliefs_are_carved_into_the_rocks_at_persepolis_cafegardesh

شیراز را شهر عشق و شهر پارسی می‌دانند. یکی از دیدنی‌های این شهر باغ ارم (باغ بهشت) است.

shiraz_known_as_the_city_of_love_and_persian_poetry_is_another_city_tourists_love_its_home_to_the_historic_eram_garden_garden_of_paradise_cafegardesh

شاعران معروف پارسی‌گوی زیادی در شیراز در آرامگاه‌هایی زیبا دفن شده‌اند. این تصویر آرامگاه سعدی، شاعر قرن سیزدهم میلادی است.

several_famous_persian_poets_are_buried_in_shiraz_in_elaborate_tombs_this_is_the_mausoleum_of_saadi_a_13th_century_poet_cafegardesh

شیراز مساجد زیبایی هم دارد. ازجملهٔ آن‌ها مسجد نصیرالملک شیراز است.

there_are_also_gorgeous_mosques_here_such_as_the_nasir_al_mulk_mosque_cafegardesh

رامسر یکی از تفریحگاه‌های محبوب ایرانی‌ها است که در ساحل دریای خزر قرار دارد.

ramsar_is_a_popular_beach_resort_on_the_coast_of_the_caspian_sea_cafegardesh

تفریحگاه‌های ساحلی زیادی در این شهر وجود دارند، اما ماهی‌گیری هم در رامسر رواج بسیاری دارد.

there_are_beach_resorts_here_but_its_also_an_area_for_fishermen_cafegardesh

خاطرات زوج گردشگر کانادایی از سفر به ایران

کشورمان ایران به دلیل وجود آثار تاریخی و طبیعی منحصر به فرد همواره مورد توجه گردشگران از سراسر دنیا بوده است اما برخی از این گردشگران به دلیل تبلیغات منفی و ذهنیت اشتباهی که درباره ی ایران دارند ترجیح می دهند به این کشور سفر نکنند. در این میان هستند کسانی که می خواهند خودشان واقعیت را بسنجند و با آن آشنا شوند.

Nick و Dariece نیک و داریس زوج جوانی هستند که از ۸ سال پیش تصمیم گرفته اند زندگی خود را در سفر بگذرانند و از دیدن جاذبه های دنیا لذت ببرند. آنها تا کنون موفق شده اند به ۵۵ مقصد مختلف در اقصی نقاط جهان سفر کنند و تجربیاتی متفاوت را برای خودشان رقم بزنند. اما این تمام هدف و رویای آنها نیست، این زوج تمام دیده ها و شنیده و تجربیات خود را در اختیار دیگر دوستداران سفر می گذارند و معتقدند این گونه انسان های بیشتری در چهار گوشه ی دنیا به سفر ترغیب می شوند و فرصت کشف دنیایی تازه را پیدا می کنند.

ایران، از جمله کشورهایی که این زوج به آن سفر داشته و روزهای خوشی را در آن گذرانده اند. از نظر آنها ایران کشوری است غنی از فرهنگ و تاریخ که به بدترین شکل ممکن به ساکنان قاره های دیگر معرفی شده است. این زوج امیدوارند با انتشار تجربه ی سفرشان به ایران ذهنیت های منفی در باره ی این کشور را کاهش دهند و بتوانند آن را به خوبی معرفی کنند.

در ادامه قصد داریم توصیفی که آنها از ایران و سفرشان به این سرزمین پهناور داشته اند را به شما ارائه دهیم.

 

نظر توریست ها در مورد ایران

آیا سفر به ایران درست است؟

در حالی که در بیشتر منابع سفر و نقشه های جهانی، ایران به عنوان یک کشور نا امن در کنار کشورهایی همچون سومالی و بخش هایی از آفریقای مرکزی در نظر گرفته شده است، ما مصمم شدیم که به این کشور سفر کنیم. چرا که از نظر ما آوردن نام یک کشور باستانی با آن پیشینه ی غنی در کنار نام کشورهای آفریقایی خیلی مضحک و غیر قابل باور به نظر می رسید. ما می خواستیم به ایران برویم تا پاسخ سوالاتمان را پیدا کنیم. سوالاتی در مورد مردم، پوشش آنها و امنیت این کشور مدام در ذهن ما می چرخید. هنگامی که مشغول بستن کوله بار خود برای سفر به آسیای مرکزی و ایران بودیم، دوستان و عزیزانمان پیغام های مختلفی را برای ما می فرستادند. در آن روزها بیشتر مکالمات روزمره ی ما با اطرافیان صحبتهایی این چنینی را در بر می گرفت:

ما: ما خیلی هیجان زده ایم، چون می خوایم بریم به ایران و این کشورو از نزدیک ببینیم.

اطرافیان: ایران پر از طالبان و تروریست هاست، چرا می خواین این کارو بکنین؟

ما: شما ایران رو با عراق و پاکستان و افغانستان اشتباه گرفتین.

اطرافیان: نمی تونید برید به ایران، اونجا خیلی خطرناکه! لطفا نرید.

ما: فکر نمی کنیم این سفر از سفر ما به آفریقا خطرناک تر باشه! شما راجع به اونجا هم همینو می گفتین!

بالاخره ما راهی ایران شدیم و آنچه در ادامه می خوانید حاصل یک سفر ۳۲ روزه به ایران است که مطمئنا با آنچه که در رسانه های غربی درباره ی این کشور گفته می شود کاملا تفاوت دارد.

نظر توریست ها در مورد ایران

مردم ایران

به نظر ما، ایرانیان، مهمان نواز ترین مردمانی هستند که تا به حال دیده ایم! در حالی که در حال قدم زدن در خیابان ها بودیم به راحتی با آنها ارتباط برقرار می کردیم و آنها مدام ما را به صرف غذا، خوراکی های خوشمزه و چای دعوت می کردند. در بسیاری از مکان ها آنها اصرار داشتند که شب را در منزل آنها بگذرانیم در حالی که کاملا با هم غریبه بودیم. ما ۶ شب را در منزل یک زوج جوان در اصفهان گذراندیم و یکی از فوق العاده ترین لحظات زندگی خود را با آنها سپری کردیم.

ایرانیان به خارجی ها علاقه ی بسیاری دارند. وقتی با آنها برخورد می کنید با سوال هایی در مورد درآمد، خانواده و مذهب خود مواجه خواهید شد. نکته ی جالب این است که این مردم دائما می خواهند درباره ی احساسات شما نسبت به کشورشان بدانند. سوالاتشان تمامی ندارد و در هر لحظه از شما می پرسند:

مردم کشور شما درمورد ایران چه نظری دارند؟

شما در مورد مردم اینجا چه فکری می کنید؟

چرا تصمیم گرفتید به ایران بیایید؟ آیا شما کشور ما را دوست دارید؟

ایرانیان دوست دارند به شما بفهمانند که تروریست نیستند و آنچه که در رسانه های غربی از آنها گفته میشود صحت ندارد.

خاطرات توریست ها از ایران

پوشش و مذهب

اکثر جمعیت ایران را مسلمانان تشکیل می دهند. اما تعصبات خشک اینجا جایگاهی ندارند. اگر تصورتان این است که در ایران با زنانی که سر تا پا مشکی پوش هستند مواجه می شوید کاملا در اشتباهید. لباس های رنگی و روسری های زیبا یکی از جالب ترین قسمت سفر ما بودند. در این کشور همه ی ادیان هم زیستی مسالمت آمیزی با یکدیگر دارند. در این سفر ما با یهودی ها و زرتشتی ها و مسیحیان هم کلام شدیم و بسیار از هم صحبتی با آنها نیز لذت بردیم.

همه تابع یک قانون هستند و به سنت های دیرین خود احترام می گذارند. در عین حال کاملا با پیشرفت دنیا همراه شده اند و کاملا امروزی زندگی می کنند.

خاطرات گردشگران خارجی از ایران

دیدنی های بی بدیل ایران

در سفر به ایران میان انتخاب های زیادی از جاذبه های طبیعی و تاریخی سردر گم می شوید. ما در طول سفرمان تا آنجا که توانستیم به گشت و گذار پرداختیم و توانستیم بخش کوچکی از دیدنی های این کشور را در این سفر ببینیم:

۱- تخت جمشید

ایران یکی از قدیمی ترین تمدن ها در جهان است. سابقه ی سکونت در این کشور به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. شهر باستانی تخت جمشید در ۵۲۰ سال پیش از میلاد ساخته شده و بقایای آن همچنان پابرجاست. این شاهکار باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

برای آشنایی با جاذبه های ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند، مطالب زیر را بخوانید:

میراث ثبت شده ایران در فهرست یونسکو | بخش اول

میراث ثبت شده ایران در فهرست یونسکو | بخش دوم

تخت جمشید

۲- گرمه

روستایی در میان واحه ی کویری که توسط کوه های بلند احاطه شده است. تعداد زیادی بز در این روستا وجود دارد که جلوه ی خاصی را پیش چشمان شما قرار می دهد. درختان نخل، تپه های شن روان و جاده ی کویری و قدیمی این روستا هیچ وقت از خاطر ما نخواهد رفت.

روستای گرمه

۳- مشهد

بارگاه امام رضا(ع) در این شهر قرار دارد. این مکان بزرگترین مسجد در دنیا از لحاظ ابعاد و دومین از نظر گنجایش می باشد. در این بارگاه و مجموعه ی اطرافش  موزه، مقبره ها، کتابخانه و بسیاری امکانات دیگر قرار دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

مشهد

 4- اصفهان

اصفهان، شهری پوشیده از مساجد، میادین و بازار ها است. در سفر به این شهر، میدان نقش جهان و مغازه هایش، کلیسای وانک و پل خواجو را از دست ندهید. اصفهان از آن شهرهایی است که به سختی می توانی آن را ترک کنی.

دیدنی های اصفهان
نظر توریست ها در مورد ایران
نظر توریست ها در مورد ایران

۵- شیراز

شیراز به راستی شهر شعر و هنرو خلاقیت است. همه آن را به زیبایی های چشم نواز، ادبیات و گلهایش می شناسند. مقبره ی دوتن از شعرای مشهور به نام های  سعدی و حافظ نیز در این شهر قرار دارند و می توانید از آنها دیدن کنید. سراسر شهر از بازارهای سرپوشیده، مساجد، باغ های تاریخی و قلعه های قدیمی  پوشیده شده است که هر یک زیبایی های خاص خود را دارند.

نظر توریست ها در مورد ایران

۶- یزد

دیدن شهر خشتی یزد با آن کوچه های پرپیچ و خم و پشت بام های خوش منظره و برجسته از بهترین تجربیات سفر شما به ایرن خواهد بود.  قدم زدن در کوچه های سرپوشیده و باریک، رفتن به ارتفاعات اطراف شهر برای تماشای زیبایی های آن و دیدن غروب آفتاب از روی پشت بام ها از فعالیت هایی است که می توانید در این شهر انجام دهید. بازدید از مسجد جامع یزد، بادگیرها و بازار و سفرهای یک روزه برای دیدن روستای تاریخی خرانق و شهر میبد را هم در برنامه ی خود قرار دهید.

برای آشنایی با روستای خرانق، سفر کارناوال به این روستا را از دست ندهید: 

روستای خرانق یزد | زادگاه خورشید در سرزمین ایران

یزد

۷- تبریز

در قسمت شمالی ایران و در نزدیکی مرز آذربایجان شهر تبریز قرار دارد که بسیار با شهرهای کویری و مرکزی ایران متفاوت است. این شهر با کوه های پوشیده از برف و بزرگترین بازار سرپوشیده ی یکی از مقاصد دیدنی ایران است. بازدید از مسجد آبی و سفر یک روزه به روستای غارنشینان ایران یعنی کندوان را در این سفر فراموش نکنید.

مطالب زیر را برای آشنایی با مکان هایی که این زوج رفتند، از دست ندهید:

بازار تبریز | تجارتگاهی به وسعت تاریخ و فرهنگ ایران

فیروزه اسلام | مسجد کبود تبریز

جاذبه های تبریز

۸- کرمان

بسیاری از گردشگران در سفر به ایران، بازدید از شهر کرمان را در نظر نمی گیرند اما کاملا در اشتباهند. این شهر مساجد بسیار زیبایی همچون مسجد ملک و  مسجد جمعه دارد. همچنین معابد زرتشتیان، میادین و بازارها نیز می توانند از جاذبه های سفر به کرمان باشند. کافیست از این شهر فاصله بگیرید تا در میان بیابانها، کلوت ها که بزرگترین سازه های شنی هستند را ببینید. پیشنهاد ما این است این کلوت ها را در غروب مشاهده کنید و بر جاذبه ی سفر خود بیافزایید.  سفر به شهر زیبای ماهان را نیز در این سفر از دست ندهید.

کلوت شهداد

غذاهای ایرنی 

اصلا فکر نمی کردیم که غذای ایرانی می تواند بخشی از سفر هیجان انگیز ما باشد و قبل از ورود به این کشور هیچ تصوری از غذاهای رایج در آن نداشتیم. اما با خوردن اولین وعده ی غذایی کاملا غافلگیر شدیم: خورشی از مرغ با شربت انار و گردو که بر روی برنج برای ما سرو شد و طعمی کاملا متفاوت داشت.

ادویه ها در ایران خاص هستند و با ترکیب آنها با مواد اولیه ی غذاهای ایرانی شامل سبزی های تازه، میوه ها ( انار، کشمش، آلو، زردآلو و آلو )، گوشت و بسیاری مواد دیگر غذاهای خوش طعم، شیرین و ترش،خورش ها، گوشت کبابی، برنج، سوپ و بسیاری موارد دیگر طبخ می شود. شیرینی های خوشمزه ی ایران نیز می توانند یکی از تجربیات خوش طعم شما در سفر به این کشور باشند. در میان تجربیات خوشمزه ای که داشتیم، مزه ی فسنجان، قرمه سبزی و ته چین هیچ وقت از ذهنمان پاک نمی شود.

مطالعه مطلب جالب زیر را از دست ندهید:

بهترین غذاهای ایرانی از نگاه سرآشپز آمریکایی

غذاهای ایرانی

آیا ایران امن است؟

ایران یکی از امن ترین کشورها برای گردشگران است. ما در طول سفر خود در کشورهای همسایه ی ایران بسیاری از مسافران را دیدیم که ما را به بازدید از ایران تشویق می کردند و به ما می گفتند که : ” شما باید ایران رو ببینید! “

آنها دائما از مردم مهمان نواز این کشور، بیابان های وسیع و معماری شگفت انگیز آن حرف می زدند و از زیبایی های این کشور برای ما می گفتند. با ورود به ایران و گشت و گذار در آن نه تنها اصلا احساس ناامنی نکردیم بلکه بسیار خوشحال شدیم که به حرف رسانه ها نیز توجهی نداشتیم!

سفر به ایران مانند در آغوش گرفتن فرهنگی متفاوت و روش های جدید زندگی است. ملاقات با افراد جدید و کشف داستانها و افسانه های پشت هر شهر از جاذبه های فراموش نشدنی سفر ما بود. از نظر ما  ایران مملو از اماکن تاریخی و جاذبه هایی است که تصورش را هم نمی کنید و آنچه که این کشور را از سایر کشورهای جهان متمایز می سازد مردم مهمان نوازی هستند که با آغوش باز یه استقبال شما می آیند.

نظر توریست ها در مورد ایران

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513