آیا ایران آمادگی یک «انفجار توریستی» را دارد؟/ تاثیرات «به ایران سفر نکنید» و برجام به روایت الجزیره

صنعت گردشگری ایران سال‌ها پس از جنگ با عراق و تحریم‌های مختلف هم اکنون در حال تولدی دوباره است؛ براساس گزارش‌های سازمان جهانی گردشگری تعداد توریست‌های ایران از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور و پس از برجام و رفع تحریم‌ها به 4.8 میلیون نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ وقتی بهار امسال فیلم "به ایران نروید" در فضای مجازی پخش شد، بسیاری از ایرانی ها در ابتدا فکر کردند اقدامی دیگر در جهت لکه دار کردن تصویر ایرانی ها در جهان انجام شده است.

اما دقیقا برعکس این اتفاق رخ داد؛ فیلمساز فرانسوی، بنجامین مارتینه گفت که فیلمش به هدف از بین بردن سوءتفاهم ها در رابطه با ایران، ساخته شده است. این فیلم کوتاه هم اکنون توسط صدها هزار نفر در یوتیوب دیده شده و میان ایرانی ها در فضای مجازی پخش می شود.

مارتینه گفت: من می گویم خارج از اطلاعاتی که در اخبار گفته می شود افراد زیادی چیزی درباره ایران نمی دانند. ایران در حال تغییر است و پتانسیل گردشگری این کشور بسیار بالا است. گرم بودن مردم و فرهنگ این کشور دارایی آن ها در زمینه گردشگری هستند.

صنعت گردشگری ایران سال ها پس از جنگ با عراق و تحریم های مختلف هم اکنون در حال تولدی دوباره است؛ بر اساس گزارش های سازمان جهانی گردشگری تعداد توریست های ایران از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور به 4.8 میلیون نفر رسیده است. برجام و لغو تحریم ها پس از توافق هسته ای، درهای ایران را به روی گردشگران باز کرده است. سال گذشته سازمان گردشگری ایران اعلام کرد که 5.2 میلیون نفر توریست با هزینه 1.7 هزار دلار در طول سفر از ایران بازدید کرده اند و 8 میلیون دلار برای کشور ایران سود داشته اند.

ایران خانه 19 منطقه میراث فرهنگی یونسکو است؛ از تخت جمشید 2500 ساله تا بازارهای تهران و تبریز. یک توریست بریتانیایی که به تازگی از ایران بازدید کرده بود در رابطه اوضاع گردشگری ایران به الجزیره گفت: حتی الان برای ما سخت بود تا هتل پیدا کنیم. هتل ها کاملا پر بودند مخصوصا در شیراز و اصفهان.

همسر این گردشگر بریتانیایی هم گفت که سال ها است با همسرش به ایران می آیند، اما هر بار این موضوع را به خانواده شان می گویند آنها چون اطلاعی از شرایط ایران ندارند، نگران می شوند و می گویند ایران ناامن است.

اما آیا ایران آماده یک انفجار گردشگری است؟

به گفته محمد رحمانیان یکی از موسس‌های یک تور در ایران، صنعت گردشگری به شدت در حال رشد است و برای ادامه به روند خود نیاز به سرمایه گذاری دارد: «ما به هتل های 5 ستاره بیشتر و مکان های گردشگری با ظرفیت بالا نیاز داریم.»

ایران برنامه دارد که طی یک برنامه 20 ساله اقتصادی تا سال 2025، میزبان 20 میلیون توریست باشد، برای همین ایران نیازمند به مکان های زیادی است تا از گردشگران میزبانی کند.

اخیرا توافقی میان دو کشور ایران و ترکیه امضا شده است که به سرمایه داران ترکیه اجازه می دهد در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد هتل سازی کنند. در چند سال اخیر هتل های از فرانسه و اسپانیا هم در ایران ساخته شده است همچنین ایران توافقاتی با چین در جهت جذب گردشگر چینی هم داشته است.

لغو تحریم ها در زمینه هوایی هم برای ایران مفید بوده است؛ هواپیماهای مسافربری جدیدی در ایران خریداری شده و هواپیمایی هایی چون هواپیمایی فرانسه و بریتانیا هم اعلام کرده اند که به سفر هایشان به تهران ادامه می دهند.

الته رحمانیان بر این باور است که گردشگری ایران هنوز مشکلاتی هم دارد: «گردشگران هنوز در رزرو کردن هتل، قطار و پرواز در ایران دچار مشکل هستند زیرا هنوز در ایران نمی توان از کارت اعتباری استفاده کرد.»

رحمانیان در رابطه با ملیت گردشگران گفت: سال گذشته توریست ها اکثرا از استرالیا و آلمان بودند، اما توریست هایی از ایتالیا، اسپانیا و حتی ایالت متحده آمریکا هم داشته ایم. حتی دو آمریکایی برای ماه عسل خود به ایران آمده بودند.

در یکی دیگر از اقدامات انجام شده برای جذب توریست ایرانی ها به گردشگران 190 کشور اجازه دارند که با رسیدن به ایران ویزای 30 روز بگیرند. البته آمریکایی ها و انگلیسی ها یکی از این 190 کشور نیستند.

رحمانیان در رابطه با گردشگران آمریکایی هم گفت: به علت بهبود ارتباط سیاسی میان دو کشور، ما آمریکای های زیادی را دیدیم که ابراز علاقه مندی کرده اند تا از ایران بازدید کنند، اما به این علت که برای سفر نیاز به تور داشتند هزینه های سفر آنها بالا رفته است و به ایران نیامدند.

مارتینیه در حاشیه کلیپ «به ایران سفر نکنید» گفته که او هم همان نگرانی های دیگر توریست ها را نسبت به ایران داشته است اما اینگونه نبوده است: «ایران کشوری بسیار مهمان نواز است، مردم از مسیرشان خارج می شوند که به شما کمک کنند و حتی شما را برای شام دعوت کنند.»

او همچنین در رابطه با فیلم کوتاه خود گفت: هر بار ایرانی ها چیزی را می بینند که تصویری که ایران ایجاد شده را تغییر می دهد سریعا آن را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند.

منبع : خبرآنلاین

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513