اعلام وضعیت فوق‌العاده در آلمان

به دنبال رویداد روز گذشته که در آن یک نوجوان ایرانی ـ آلمانی ۱۸ ساله به سمت مردم تیراندازی کرده و جان ۱۱ تن را گرفت و ۱۶ تن دیگر را پیش از خودکشی زخمی کرد، دولت آلمان حالت فوق‌العاده اعلام کرد. ‏

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، دولت آلمان ضمن اعلام حالت‌ فوق‌العاده در این کشور خواستار برگزاری نشست گروه بحران در کاخ صدراعظم آلمان در برلین شد و یگان‌های مبارزه با تروریسم این کشور را بعد از این حمله به ماموریت فرستاده است چرا که مقامات آلمان به سه مهاجم مظنون هستند که تاکنون بازداشت نشده‌اند. ‏

این در حالی است که منابع در صدراعظمی آلمان به خبرگزاری آلمان گفتند که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار نشست شورای امنیتی ملی این کشور طی امروز شنبه شده است. ‏

روزنامه آلمانی "مرکور" نیز اعلام کرد: پس از گزارشات به دست آمده در خصوص تیراندازی در محوطه ساختمان روزنامه "ابندسایتونگ" مونیخ پلیس دفاتر این روزنامه را تخلیه کرد. ‏

این تخلیه به پایان رسیده و پلیس اعلام کرد که هشدار نادرست بوده است. این رویداد چند ساعت پس از تیراندازی روز جمعه صورت گرفت.

از سوی دیگر یوآخیم گائوک، رئیس جمهوری آلمان نیز نسبت به حملات مرگبار در یکی از مراکز خرید مونیخ که در آن چندین تن کشته شدند ابراز ترس و نگرانی کرد.

وی در بیانیه‌ای گفت: قلب و فکر من با قربانیان، عزاداران و بازماندگان است. من با پرسنل امنیتی که تلاش می‌کنند از مردم محافظت کرده و جان آنها را نجات دهند، همدردی می‌کنم.

از سوی دیگر، پیتر آلتمایر، رئیس دفتر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اعلام کرد: مرکل امروز جلسه شورای امنیت ملی را برگزار می‌کند تا به این تیراندازی مرگبار در مونیخ رسیدگی کند.

شورای امنیت ملی آلمان علاوه بر مرکل و رئیس دفترش شامل وزرای امور خارجه، دفاعی، امور کشور و همچنین دیگر مقامات ارشد است.

آلتمایر گفت: شورای امنیت ملی تمامی اطلاعات در دسترس را جمع آوری و آنها را ارزیابی خواهد کرد. ما قصد داریم هر کاری که بتوانیم انجام دهیم تا اقدامات تروریستی و خشونت‌های ضد انسانی دیگر هیچ شانسی در آلمان نداشته باشند.

وی افزود: فکر و ذهن ما با قربانیان این حمله بازماندگانشان و همچنین افسران پلیسی است که از آزادی و امنیت دفاع می‌کنند.

رئیس پلیس مونیخ گفت: هنوز خیلی زود است که برچسب اقدام تروریستی را به این حمله بزنیم. همانطور که قبلا اعلام شده هیچ ردپایی از افراط گرایی در این رویداد وجود ندارد. مساله تروریسم یا حمله به انگیزه مربوط می‌شود و ما هنوز انگیزه این مهاجم ۱۸ ساله را نمی‌دانیم.

پلیس آلمان اوایل صبح امروز پس از هفت ساعت از زمان شروع حمله که باعث شد تمامی سیستم‌های حمل و نقل عمومی در بحبوحه تیراندازی متوقف شوند، اعلام کرد که تهدید رفع شده است.

آنها گفتند، جسدی در نزدیکی صحنه تیراندازی کشف شده که متعلق به مهاجم است و ظاهرا وی به تنهایی عمل کرده و ضمن فرار دست به خودکشی زده است.

رئیس پلیس مونیخ افزود: جسد مظنون حدود دو ساعت و نیم پس از حمله کشف شد و براساس اظهارات شاهدین و تصاویر تلویزیونی از این حمله مشخص شد که این جسد متعلق به مهاجم ۱۸ ساله است.

وی ادامه داد: نام این مهاجم که هنوز اعلام نشده پیشتر برای پلیس نیز شناخته شده نبوده و هیچ سندی از ارتباط وی با سازمان‌های تروریستی وجود ندارد. از آنجایی که مظنون خودکشی کرده نمی‌توانیم از او درباره انگیزه‌اش سوال کنیم به همین خاطر پی بردن به ارتباط او با سازمان‌های تروریستی کار دشواری است.

فیلم گرفته شده توسط یک تلفن همراه که در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهد که مظنون با لباس مشکی در پارکینگ این مرکز خرید ایستاده و فریاد می‌زند من آلمانی هستم و نهایتا شروع به تیراندازی می‌کند.

رئیس پلیس مونیخ گفت: پلیس معتقد است که این فیلم واقعیت دارد. به گفته شاهدین سه مرد با سلاح گرم در نزدیکی این مرکز خرید حضور داشتند اما دو تن از آنها که از صحنه فرار کرده بودند مورد بازجویی قرار گرفتند و مشخص شد که هیچ ارتباطی با این رویداد ندارند. ‏ ‏ ‏‏ ‏‏

منبع : asriran

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513