سفرنامه صربستان (بلگراد-نوی ساد)

سفر نامه صربستان 

"بلگراد - نوی ساد"

 

 

شروع هر سفری با هیجان آمیخته که نوید لحظاتی زیبا را می‌دهد. لحظاتی که آنچه از آرامش و خوشی می‌خواهید به شما هدیه می‌کند. در این بین مقصد سفر هر کجا که باشد روح سفر است که بر آدمی تأثیر گذار است، که البته این تأثیر با نسبیت همراه است.

حال آنکه اگر مقصد بتواند شما را به ایده‌ال‌هایتان نزدیک کند، فراموش نشدنی‌ترین لحظات منتظر شماست. تفاوت در احساس‌های مختلف از مقصدهای گردشگری هم بدین دلیل است، اما همه در یک نکته مشترک می‌باشند و آن لذت درک مکانی جدید و متفاوت از آنچه در آن زندگی می‌کنید.

سال 96 برای من یکی از سال‌هایی بود که انتخاب مقصد زمان زیادی برد، به دلیل اینکه مکان‌های معمول در پکیج‌های آژانس‌های مسافرتی را قبلاً تجربه کرده بودم، از طرفی برای مقاصدی هم شرایط مالی اجازه انتخاب نمی‌داد تا اینکه یک روز طبق عادت معمول در حال گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی با سفر به صربستان برخورد کردم.

مقصدی که با تمام ناشناختگی‌هایش یادآور لحظات بد جنگ و شرایط نابسامان سیاسی را در ذهن تداعی می‌کرد. شروع کردن به تحقیق و مشورت اصلی است مهم در هر کاری. سایت‌های ایرانی کمک چندانی نمی‌توانستند بکنند، از طرفی سایت‌های خارجی هم شاخصه‌های خاصی از سفر را برای این کشور در نظر گرفته بودند که خیلی با عادات سفر من هماهنگ نبود. انتخاب خیلی سخت شد.

شاید همین علامت‌های سؤال بسیاری که در ذهنم شکل گرفت من را ترغیب به سفری کرد که می‌خواستم بروم و بعد بدانم. تجربه‌ای متفاوت با حس خاص. با هر شرایطی که پیش می‌آمد، اهمیت اصلی را تجربه کردن فضای جدید داشت. کارهای معمول قبل از سفر شروع شد، تاریخ حرکت یک تیر. هیجان سفر رفتن بسیار و حس پیش‌بینی از آنچه منتظر ماست کاملاً با من همراه بود.

شاید اولین برخورد با این مکان تصویر هوایی بسیار زیبایی بود که به لطف ساعت پرواز در صبح نصیبم شد. دشتی سرسبز که رودخانه بزرگ دانوب در آن خودنمائی می‌کرد، همراه با خانه‌های یکدست با معماری خاص خود و روستاهای فراوانی که نشان از رونق کشاورزی و حاصلخیزی منطقه داشت. با فرود هواپیما و دیدن این مناظر مقدار زیادی از نگرانی‌ها رفع شد.

 

 

 

شروع سفر از شهر کوچک و زیبای نوی‌ساد بود. انتخابی که باعث می‌شد هم زیبایی‌های شهر در ذهن حفظ شود و هم همخوانی با بلگراد که شهری بزرگتر بود، برقرار شود. شاید خیلی از ایرانی‌ها با نمادهای یک شهر لوکس و پیشرفته با ساختمان‌های بلند، اتوبان‌های پیچیده، خودروهای خاص و ... ارتباط بیشتری برقرار کنند ولی اگر به دنبال مکانی هستید که خیابان‌های خلوت، خودروهای عامه‌پسند، چهارراه‌های فراوان با ترافیکی پر از نظم، خیل عظیم دوچرخه‌سوار، انسان‌هایی با پوشش‌های بسیار راحت و ساده، سیستم حمل و نقل اتوبوسی با نظمی خاص، درختان فراوان در پیاده‌روها، فضائی آرام و بدون دغدغه و صمیمیت فراوان هستید جای درستی قدم گذاشته‌اید.

 

 

شاید بیشتر از آنچه قرار باشد از آثار و بناهای این کشور صحبت کنم، می‌خواهم از فضا و جو حاکم بر آن سخن بگویم، چرا که شما می‌توانید با نرم‌افزارهای متعددی که برای این کشور ساخته شده و بهترین از نظر اینجانب با نام (Serbia) (با یک آیکون آبی‌رنگ و نمایی از ساختمان) کلیه اطلاعات لازم را بگیرید. در توضیح این نرم‌افزار باید بگویم که حتی با انتخاب مکان‌های که معرفی شده می‌توانید یک تور شهری تشکیل دهید و با راهنمایی نقشه و انتخاب بهترین مسیر توسط نرم‌افزار از وقت خود بهترین بهره را ببرید. در ضمن با نقشه کامل آن که به صورت آفلاین هم قابل استفاده هست هیچگاه به مشکل برنمی‌خورید، هرچند که خودم ترجیح می‌دهم بیشتر با مردمان آن منطقه سر گفتگو را باز کنم و اطلاعات لازم را بگیرم تا هم شناختم از آنها بیشتر شود و هم لذت بودن در آن مکان را دوچندان کنم.

 

بهتر است در ادامه یک نمای کلی از شهر نوی‌ساد را بیان کنم. این شهر مانند بسیاری از شهرهای توریستی شامل منطقه‌ایست که بیشتر بناهای تاریخی، فروشگاه‌های خرید، رستوران‌ها و کافه‌بارها در آن واقع است. تفاوت عمده را در این قسمت شهر با دیگر شهرهای توریستی ، صمیمیت و خونگرمی مردمان صرب می باشد.هر بار که با کسی چشم در چشم می‌شوید با تبسمی شما را همراهی می‌کنند و کافیست که با آن‌ها هم‌کلام شوید، بسیار این صمیمیت آنها در ذهن شما شاخص می‌شود.

 

 

منطقه توریستی نوی‌ساد که کلیسا و بناهای مختلفی را در خود جای داده و اکثر خیابان‌های آن اجازه ورود خودرو را ندارد، محلی است که شما می‌توانید به آرامش موردنظر خود در سفر در کنار وجود مردمان مهربان در اطرافتان به آن دست یابید. دسترسی به نقاط مختلف شهر به دلیل کوچک بودن و داشتن ترافیک روان بسیار راحت می‌باشد.

 

کلیسای مریم مقدس - نووی ساد

 

 

نکته قابل بیان دیگر در مورد این شهر ترکیب بافت معماری آن است که چیدمانی است از ساختمان‌هایی با طراحی فرانسوی و ایتالیائی و تلفیقی از شرق اروپاست که نمائی خاص را به وجود آورده است. لذت قدم زدن در این شهر شاید به اندازه بلگراد به چشم نیاید ولی به اندازه‌ای هست که شما را وادار کند تا نیمه‌های شب از آن دل نکنید و از کافه‌های متعدد آن استفاده نموده و شور و هیجان مردم را در کنار سرو انواع خوراک‌ها و غذاهای خوشمزه تجربه نماید. در مدت دو روز اقامت در این شهر یادداشت‌های زیبا و ساده در خاطره من باقی ماند و دل کندن از آن را سخت نمود.

 

کاخ Bishop - نووی ساد

بنای یادبود قربانیان جنگ - نووی ساد

 

گشت شهری نووی ساد

موزه بقایی و انبار ش.ر.ا.ب

 

گشت شهری نووی ساد

موزه بقایی و انبار ش.ر.ا.ب

 

گشت شهری نووی ساد

موزه بقایی و انبار ش.ر.ا.ب

 

مرکز خرید BIG - نووی ساد

 

صرف نهار در کافه رستوران Terasa - نووی ساد

 

حرکت به سوی بلگراد در روز سوم شاید یکی از زیباترین روزهای سفر بود. رفتن به روستایی در دل تپه‌های اطراف بلگراد با طراحی منحصر به فرد اروپائی با خیابان‌های سنگ‌فرش ،ساختمان‌هایی ساده و زیبا، خودروهایی قدیمی و دست‌فروشانی که لبخند از صورتشان دور نمی‌شد، ذهن من را از همۀ دغدغه‌های روزمرگی دور کرده بود و هم‌چون یک کودک از تمامی مناظر لذت می‌بردم. شروع سفر در بلگراد نیز همراه بود با قدم زدن در خیابانی با انرژی‌های مثبت فراوان و وصف‌ناشدنی به نام کنز میخایلوا- باز هم تفاوت‌هایی به چشم می‌آمد که این وجه اشتراک با شهرهای توریستی را که داشتن این قبیل خیابان‌ه می‌باشد، نام آن را در ذهن من برای همیشه ثبت می‌کرد و آن رابطه‌ای بسیار زیبا و دوست داشتنی بین مردمان آنجا بود. شاید کمتر جائی را می‌توان یافت که صمیمیت بینشان به چشم بیاید.

 

 

 

 

 

 

از آن گذشته وجود رودخانه دانوب در این قسمت توریستی شهر علاوه بر لطافت هوا مناظر چشم‌گیری را ایجاد می‌کرد و تفاوت عمده آن از نوی ساد را می‌توان  بهره‌گیری بیشتر از رودخانه دانوب و نزدیکی به این قسمت زیبای شهر دانست و لذت قدم زدن در کنار آن از یک سو و نورپردازی‌های زیبا از سوی دیگر شما را راغب می‌کند که هر شب در آن مکان حضور داشته باشید.

 

 

 

از نکات زیبای شهر وجود کافه‌بارهای زیاد در هر نقطه از آن باشد که هیچگاه اجازه خسته شدن را به شما نمی‌دهد و هر لحظه‌ای که اراده کنید می‌توانید با هر سلیقه از نوشیدنی‌ها و غذاهای آنجا میل کرده و از فضای صمیمی آن لذت ببرید. یکی از قسمت‌های سفر به خصوص برای ما ایرانی‌ها خرید می‌باشد.

بلگراد با داشتن مال‌ها و مجتمع‌های تجاری در نقاط مختلف شهر که به راحتی با استفاده از خطوط تراموا و اتوبوس‌های شهری در دسترس می‌باشد، حس یک خرید خوب از برندهای متفاوت را برای شما میسر می‌نماید. برای من با برنامه‌ریزی که انجام داده بودم و هماهنگی با تورهایی که از طرف آژانس تدارک دیده شده بود در مدت 5 روز به راحتی هم بازدید کاملی از شهر و بناهای تاریخی آن داشته و هم از آرامش خاص شهر که ذهن را آماده شروعی دوباره برای فعالیت روزانه داشت، بهره‌مند شدم.

در این میان لازم به ذکر است که برخلاف موقعیت این کشور و واقع شدن آن در قاره اروپا، شما چندان شاهد گرانی اجناس و کالاهای موردنیاز به خصوص غذا نخواهید بود که این نکته لذت اوقات سفر را در آن بسیار زیاد می‌کند. ناگفته‌های بسیاری وجود دارد که برای درک زیبایی و آرامش راهی جز سفر به صربستان نیست.

لبخند بر لبانتان جاویدان

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513