درباره ما

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ره پویان اسپادانا در سال 1383 با هدف ارائه تورهای جدید در مسیرهای خاص و همچنین پیاده سازی ایده های نو در زمینه گردشگری در شهر توریستی مشهد افتتاح گردید. اسپادانا در آن سال با 3 نفر پرسنل در فضایی حدود 25 متر مربع فعالیت خود را شروع نمود و با شناخت نیاز بازار نسبت به برگزاری تورهای خاص به مقصد کشورهای جنوب شرق آسیا شامل تایلند، مالزی، سنگاپور، اندونزی و ... اقدام کرد که با استقبال مسافران روبرو گردید.
سال‌ها فعالیت در زمینه برگزاری تورهای با کیفیت و متناسب با ذائقه ایرانی در آن حوزه جغرافیایی، باعث شد اسپادانا برای ارائه بهتر خدمات در سال 1385 یک شعبه کارگزاری در کشور تایلند (بانکوک) تاسیس کند. از آن زمان به بعد، اسپادانا با برگزاری تورهای چارتری هفتگی با پروازهای مستقیم از مشهد توسط ایرلان‌های ایرانی و خارجی، توانست به عنوان مجری انحصاری تورهای جنوب شرق آسیا شناخته می‌شود.
ادامه

 
 

توصیه هایی برای بهتر سفر کردن سالمندان

برای سفر هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، لذت سفر و کسب تجربیاتی نو برای همه امکان پذیر است.

کودکان مسافرت را مکانی جدید برای گردش و سرگرمی می بینند، برای جوان تر ها انگیزه های سفر متفاوت تر است؛ هیجان، کسب تجربه، تجارت و … اما مسن ترها و افراد کهنسال اغلب برای تغییر حال و هوا و دورشدن از یک نواختی سفر می کنند.

گاهی لازم است به پدر و مادرها و افراد کهنسال اطرافمان کمی یاری کنیم تا به سفر بروند. شاید فکر کنید که فردی ۸۹ ساله یا ۹۲ ساله دیگر لزومی ندارد که به مسافرت برود اما این دیدگاهی کاملا اشتباه است و آن ها بیشتر از دیگران به سفر احتیاج دارند اما در صورتی که شرایط برای آن ها کاملا مهیا باشد. اما چه شرایطی لازم است تا بستر سفر همراه سالمندان را فراهم کند!؟! آیا اصلا نکاتی وجود دارد که مستلزم توجه باشند؟!

تنها نیت خیر برای راهی کردن افراد کهنسال به سفر کافی نیست، لازم است زمینه را برایشان مهیا کنید تا مسافرتی لذت بخش را تجربه کنند. در این جا قصد داریم که شما را با برخی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با سفر کهنسالان لازم است حتما بدانید آشنا کنیم؛ نکاتی که شاید به نظر شما مهم نباشند یا آن ها را فراموش کنید.

با ما همراه باشید تا با هم کمک کنیم والدین کهنسالمان به سفری رویایی بروند.

سفر سالمندان

 1 ) برنامه ریزی و تحقیق

چه پدر مادرها تنها سفر کنند و چه خودتان هم به همراه آن ها باشید، توصیه می شود که تحقیقات رو از پیش انجام بدید؛ اتاق های هتل را رزرو کنید و هرگونه بلیت را قبل از شروع سفر تائید کنید. حتما توجه کنید که برای تمام مسیرهای هوایی، زمینی و حتی دریایی هم کوتاه ترین و مستقیم ترین راه ها را انتخاب کرده باشید.

خوب است بدانید که بعضی از خطوط هوایی تخفیفات ویژه ای برای مسافران جهاندیده قائل می شوند، پس به هنگام خرید بلیت از این نکته غافل نشوید. 

سفر سالمندان

۲ ) خدمات ویژه

اگر سالمندان مورد نظر شما از لحاظ توانایی جسمی دچار محدودیت اند، قبل از خرید بلیت با آژانس مسافرتی هماهنگ کنید تا صندلی این کهنسالان در ردیف مخصوص افراد کم توان جسمی باشد. می توانید با فرودگاه مبداء و مقصد نیز برای استفاده از خدمات رایگان ویلچر صحبت کنید.

همچنین اگر این افراد باید پرهیز غذایی خاصی داشته باشند، این مورد را هم با آژانش مسافرتی در میان بگذارید تا بتوانند در طول سفر، وعده های مختص به خودشان را دریافت کنند.

اگر سالمندان مورد نظر شما به تنهایی سفر می کنند، مطمئن شوید که برای جا به جایی وسایل و دیگر کارهای پیش از سوار قطار یا هواپیما شدن، نیروی کمکی دارند و یا آن ها را راهنمایی کنید تا از چه کسانی کمک بخواهند. 

باید توجه داشته باشید که این درخواست های ویژه را در زمان رزرو و خرید بلیت مطرح کنید. چرا که در غیر این صورت و به هنگام آغاز سفر، فرودگاه و آژانس مسافرتی تعهدی برای تأمین خواسته های شما ندارند.

سفر سالمندان

 3 ) مدارک مورد نیاز

پاسپورت، به عنوان معتبرترین مدرک شناسایی در تمام فرودگاه های بین المللی قابل قبول است. بنابراین چند ماه قبل از سفر، برای گرفتن و یا تمدید پاسپورت اقدام کنید.

اگر والدین سالمند شما تحت نظر و درمان پزشکی هستند، حتما یک کپی از مدارک پزشکی آن ها را در چمدان بگذارید.

برای اطمینان بیشتر، از همه ی مدارک آن ها ۴ کپی تهیه کنید. یکی از آن ها را در کیف دستی و دیگری را در چمدان مادر یا پدر بگذارید، سومی را برای خویشاوندی که در مقصد منتظر آن هاست پست کنید و نسخه آخر را در پیش خودتان نگه دارید.

اگر سالمندان شما خیلی به کار با تلفن همراه وارد نیستند، شماره خود را در بخش تماس های سریع گوشی قرار بدید و نحوه شماره گیری سریع را به آن ها آموزش دهید.

سفر سالمندان

۴ ) بسته بندی صحیح وسایل

تا جایی که امکان دارد سبک سفر کنید. سعی کنید فقط لوازم ضروری را بردارید و آن ها را داخل یک کوله متوسط و یک چمدان کوچک جا بدهید. این طوری والدین شما می توانند تمام لوازم خود را به داخل کابین هواپیما ببرند و با خیال راحت در داخل محفظه بالای سر بگذارند. استفاده از این راهکار باعث صرفه جویی در زمان به هنگام سوار و پیاده شدن از هواپیما می شود. 

داروهای مورد نیاز را به همراه نسخه و توصیه پزشک داخل یک کیسه فریز زیپ لاک، داخل کیف دستی بگذارید. توصیه می شود تمام داروها را یک جا گذاشته تا بعدتر در فرودگاه دچار مشکل نشوید.

اگر مسافران کهنسال شما قرار است به تنهایی سفر کنند، می توانید خانواده خود را با یک یادداشت کوچک غافلگیر کنید و در برگه یادداشت چیزهایی مانند: ” دوستت دارم” یا “من هم برای سفری که داری میری هیجان زده ام!” بنویسید. 

سفر سالمندان

۵ ) امنیت و راحتی 

متأسفانه جیب برها همه جا هستند. خصوصاً اماکن شلوغی مانند فروشگاه ها، مراکز خرید و ایستگاه های وسایل نقلیه عمومی.

بهتر است که سالمندان پول نقد را در کیف دستی یا کیف پول مردانه قرار ندهند و از کیف های کوچکی که بند دارد و می توانند آن را به گردنشان اندازند استفاده کنند، و مردان مسن هم می توانند وجوه نقدشان را در کیف هایی که به کمربند متصل می شود قرار دهند.

از توصیه های دیگر این است که در هنگام منتظر شدن در مکانی شلوغ ساک های دستیشان را روی زمین و بین دو پایشان قرار دهند تا سرقت آن دشوارتر گردد، همچنین اگر روی صندلی نشسته و منتظر هستند بند کیف و ساک هایشان را به دسته ی صندلی گره بزنند.

همچنین توصیه می شود که باشتک های کوچک همراه داشته باشند تا در مواقع انتظار بتوانند راحت تر باشند و اگر نیاز داشتند استراحت کنند.

سفر سالمندان

۶ ) یادآوری زمان دارو ها

با بالا رفتن سن نیاز بسیاری از سالمندان نیاز به مصرف دارو دارند و اغلب تعداد زیادی قرص و شربت در طول روز مصرف می کنند، هنگامی که آن ها در خانه هستند بیشتر در یادشان می ماند که چه زمانی باید دارو مصرف کنند اما در زمان مسافرت احتمال این که فراموش کنند چه دارویی را در چه ساعتی باید مصرف نمایند و آیا آن ها خورده اند یا نه بیشتر می شود.

از آن جایی که بسیاری از این داروها مهم هستند و عدم مصرف آن ها امکان دارد عواقب وخیمی در پی داشته باشد بهترین کار این است که با محل اقامت آن ها از قبل هماهنگ نمایید تا زمان داروهایشان را یادآوری کنند و یا در ساعاتی داروهایشان با آن ها تماس بگیرید و یا حتی ساعتی زنگ دار برایشان تهیه نمایید که زمان داروها را به آن ها یادآوری نماید.

سالمندkarnaval.ir1

۷ ) هماهنگی با حراست

از آن جایی که امروزه برای حفظ امنیت در فرودگاه ها و مراکز عمومی شلوغ تفتیش بدنی یا عبور از دستگاه های امنیتی امری عادی ایست توجه داشته باشید که اگر افراد سالمند در بدنشان اشیایی مانند پلاتین، دندان طلا و از این قبیل دارند به آن ها یاد آوری کنید که اگر آژیر امنیتی به صدا در آمد این موضوع را به نگهبانان متذکر شوند تا مشکلی برایشان پیش نیاید و یا در صورت لوزم از قبل با نگهبانان و قسمت حراست اماکنی که قرار است والدین کهنسالتان از آن ها عبور کنند هماهنگ نمایید.

همچنین اگر والدین کهنسالتان بر روی ویلچر می نشینند به آن ها متذکر شوید که در هنگام بازرسی لازم نیست که از روی ویلچر بلند شوند زیرا ماموران امنیتی دستگاه هایی دارند که آن ها را در همان حالت نشسته بازرسی می کند.

سفر سالمندان

۸ ) بررسی امکانات و مقاصد سفر

اگر تصمیم گرفته اید که والدینتان را خوشحال کنید و برایشان بلیت تهیه کنید حتما پیش از اقدام به خرید بلیت با آن ها صحبت کنید و بدانید که چه نوع مسافرتی را ترجیح می دهند زیرا آن ها سلایقشان با شما متفاوت است و شاید آن چه شما در نظر دارید از دید آن ها خوب نباشد.

به صورت جزئی هر آن چه را که دوست دارند برایشان فراهم کنید و خودسرانه تصمیم نگیرید و تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا آرزوهایشان برآورده شود و خودتان هم پیش از سفر برنامه ی دقیقی برای اماکنی که باید بروند تهیه کنید.

سفر سالمندان

۹ ) برنامه تورها

بهتر است کهنسالان با تورهای گردشگری سفر کنند تا برنامه ی خاص و مرتبی داشته باشند و از امنیت برخوردار شوند اما بدین منظور لازم است که اطلاعات کاملی راجع به تورهای گردشگری مقصد تهیه کنید، خوب تحقیق کنید و مطمئن شوید که تور معتبر و خوش قولی را تهیه می کنید تا مسافران کهنسالتان آزار نبینند.

امروزه هزاران تور گردشگری وجود دارند که خدمات زمینی، هوایی و دریایی را به مسافرانشان ارائه می دهند اما بسیاری از آن ها تمام حقایق را بیان نمی کنند و ممکن است برای کهنسالان مشکل پیش آید.

نکته ی دیگر این است که امکان دارد توری که تهیه می کنید برنامه های شادی داشته باشد که باب میل کهنسالان نباشد پس حتما پیش از انتخاب تور از برنامه های تفریحی آن ها مطمئن شوید.

سفر سالمندان

۱۰ ) اطمینان از حضور میزبان

شاید برنامه این باشد که والدین کهنسال شما به منزل یکی از اقوام یا دوستان و آشنایان برود و در آن جا اقامت کند اگر این طور است حتما پیش از حرکت آن ها با میزبانان هماهنگ کنید که حتما در منزل باشند و یا به استقبال والدینتان بروند تا در هنگام خستگی زیاد دچار مشکل و نبود میزبانان نشوند.

همچنین خوب است که اماکنی که فکر می کنید می توانند مورد علاقه ی والدین شما باشند و در نزدیکی محل اقامتشان قرار دارند را پیش از حرکت به آن ها معرفی کنید.

نکته ی مهم دیگر این است که حتما به میزبان ساعت داروهای کهنسالان را بگویید تا اگر فراموش کرده بودند به آن ها یادآوری کنند.

همچنین لازم است که خودتان هم ۲ ساعت پیش از زمان حرکت آن ها به ایستگاه بروید تا کهنسالانتان دچار استرس پیش از سفر نشوند.

سفر سالمندان

۱۱ ) زمان مناسب

شاید برای جوانان مساله ی مهمی نباشد که در شب سفر کنند یا روز، به برف و بوران و هوای بارانی برخورد کنند و در میان تابش نور مستقیم خورشید باشند اما این موارد برای سالمندان از نکاتی حائز اهمیت است.

باید بهترین زمان سفر را برایشان انتخاب کنید هم بهترین ساعات روز و هم بهترین فصل زیرا گاهی هوای نامناسب می توانت اوقات آن ها را تلخ کند و هیچ لذتی از سفر نبرند و یا این که در شب مسافرت بروند را دوست نداشته باشند پس از یاد نبرید که زمان مناسب از نکات مهم است.

مسافرت سالمندان

۱۲ ) سفر با خانواده 

یکی از دردناک ترین موضوعاتی که در دنیا وجود دارد زیاد بودن سفر سالمندان تنهاست. سالمندان ترجیح می دهند که با خانواده باشند و در کنار آن ها مسافرت کنند پس اگر امکانش را دارید حتما آن ها را در سفر همراهی کنید زیرا دیده شده که سالمندانی که به تنهایی سفر می کنند دچار مشکلات عدیده ای از جمله عدم آشنایی با آداب و رسوم مردم مقصد و عدم توانایی در ارتباط برقرار کردن با آن ها شده اند.

لطفا سالمندانتان را در سفرهایشان همراهی کنید…

سفر سالمند

۱۳ ) یک ویلچر تهیه کنید

شاید سالمند مورد نظر شما مشکلی در راه رفتن نداشته باشد و شما نیازی در رابطه با اخذ صندلی ویلچر احساس نکنید اما به ما اعتماد کنید و برایشان از فرودگاه تا تاکسی را ولیچر تهیه نمایید، زیرا راه رفتن و طی کردن مسیرهای طولانی که در نظر شما اصلا به چشم هم نمی آید برای آن ها به تجربه ای طاقت فرسا تبدیل می گردد.

شما می توانید این صندلی ها را از فرودگاه ها و یا ایستگاه های قطار تهیه نمایید و اگر بنابر شرایط لازم دانستید یک صندلی چرخدار از قبل به همراه بیاورید.

مسافرت سالمندان

۱۴ ) غذا و خوراکی

باید در برنامه ریزی کردن برای سالمندان از دید آن ها به سفر نگاه کنید، یکی از مواردی که در این زمینه به چشم می خورد غذا و خوراکی است، اگر کمی دقت کرده باشید سالمندان لازم دارند که میان وعده مصرف کنند حتی شده یک میوه ی کوچک و این امر به آن ها انرژی و شادابی بیشتری می دهد.

به این که آن ها باید در طول سفرشان چه غذاهایی مصرف کنند و چه جاهایی توقف کنند و میان وعده چه چیزهایی میل نمایند از پیش فکر کنید.

سفر سالمندان

۱۵ ) کمک گرفتن 

شما هر چه هم که دقیق برنامه ریزی کنید و بهترین تور گردشگری را هم برای سالمندتان تهیه کنید باز هم امکان وقوع حوادث غیر مترقبه وجود دارد، لازم است متناسب با مقصد سفر آن ها روش هایی که می توانند با پلیس، اورژانس و آتش نشانی تماس بگیرند را یاد آور شوید.

همچنین اگر به کشوری دیگر می روند و زبان مردمان آن جا را نمی دانند کتاب راهنما تهیه کنید تا بتوانند با بهره گیری از آن در صدد رفع مشکل بر بیایند.

سفر سالمندان

آمار بازدیدکنندگان

مجموع بازدید کنندگان
301867
صفحات بازدید شده
4117039
بازدید کنندگان امروز
367
بازدیدکنندگان دیروز
451

اسپادانا | مجری بزرگترین تورهای شرق آسیا

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اسپادانا

مشهد - بلوار هاشمیه - بین هاشمیه 3 و 1

تلفن: 8829910 - 0513

فکس: 8821411 - 0513